Aktualności

dodano: 12-07-19

O tworzeniu fabuły, czyli 6. warsztaty komiksowe

Mimo wakacji, uczestnicy warsztatów komiksowych postanowili dalej zgłębiać sztukę tworzenia historii rysunkowych. Podczas szóstej odsłony warsztatów, prowadzący Witold Tkaczyk wtajemniczał młodzież w konstrukcję fabuł do komiksów. Tematem części teoretycznej było tworzenie fabuł do komiksów oraz ich opracowanie. Omówiono takie elementy jak: wybór tematu, bohaterów, scenariusz i scenopis, materiały źródłowe, podział i kompozycja na kadry i plansze, dobór i współpraca z rysownikiem. Najwięcej radości dostarczyła, jak zwykle, część praktyczna i swobodne twórczość własna uczestników. Przypominamy, że Warsztaty są BEZPŁATNE, a do zajęć można przyłączyć się w każdej chwili. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 09-07-19

Muzyczna uczta w Objezierzu

W minioną niedzielę, 7 lipca, sala Domu Kultury w Objezierzu wypełniła się po brzegi. Wszystko za sprawą niezwykłego koncertu w wykonaniu najlepszych polskich solistów młodego pokolenia. Polish Soloists String Orchestra zaserwowała publiczności muzyczną ucztę, która z pewnością na długo zostanie zapamiętana.

czytaj więcej

dodano: 26-06-19

Biblioteka aktywna podczas Dni Obornik

Dni Obornik 2019, święto naszego miasta za nami. 9 dni spotkań, rozmów, koncertów i zabawy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach włączyła się w święto miasta różnymi działaniami. Zaprosiliśmy Państwa na wieczór poetycko-muzyczny promujący tomik poezji Barbary Zielińskiej i Henryka Wojtysiaka „Nasze Oborniki, czyli spacerkiem we dwoje przez miasto”.

czytaj więcej

dodano: 21-06-19

Bracia Mickiewiczowie tematem konferencji w Objezierzu

We wtorek, 18 czerwca, w Domu Kultury w Objezierzu odbyła się konferencja popularnonaukowa „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”. Sesję zorganizowała Biblioteka Publiczna w Obornikach, a zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło wielu znakomitych gości.

czytaj więcej

dodano: 21-06-19

Muzyczne zakończenie roku szkolnego

W minioną środę, 19 czerwca, w murach biblioteki publicznej odbył się tradycyjny koncert wieńczący rok muzycznej edukacji uczniów Aliny Forysiak. Podczas przeglądu zaprezentowali się zarówno początkujących muzycy, jak i ci prawie dorośli.

czytaj więcej

dodano: 18-06-19

Nasze Oborniki, czyli spacerkiem we dwoje przez miasto

W poniedziałek 17 czerwca 2019 r. w bibliotece odbył się wieczór poetycko-muzyczny promujący tomik poezji „Nasze Oborniki, czyli spacerkiem we dwoje przez miasto”.

czytaj więcej

dodano: 11-06-19

O polskim komiksie, czyli 5 odsłona warsztatów komiksowych

Tematem kolejnego, piątego już spotkania dla miłośników komiksów, był komiks w Polsce. W części teoretycznej Witold Tkaczyk przedstawił uczestnikom zajęć przegląd i charakterystykę typów komiksu z uwzględnieniem klasycznych i współczesnych tytułów. Wiele słów poświęcono także znanym polskim rysownikom i twórcom komiksów, w tym tak legendarnym postaciom jak Papcio Chmiel czy Szarlota Pawel. Z dumą obserwujemy postępy jakie czynią nasi młodzi czytelnicy w doskonaleniu sztuki rysunku. Przypominamy, że Warsztaty są BEZPŁATNE, a do zajęć można przyłączyć się w każdej chwili. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 11-06-19

Adaś Mickiewicz - łobuz i mistrz, czyli spotkania z Jakubem Skworzem

7 i 8 czerwca w Domu Kultury w Objezierzu odbyły się spotkania autorskie z Jakubem Skworzem. Przybyli na nie uczniowie ze szkół podstawowych, które jako patronów mają osobistości literackie związane z Objezierzem. Tematem przewodnim były książki „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” oraz „Mania Skłodowska” - zachęcające młodych czytelników do podążania za swoimi marzeniami. Jakub Skworz chętnie odpowiadał na pytania publiczności i składał autografy, a od uczniów z Rożnowa otrzymał niezwykły prezent – komiks „Pożar” stworzony na podstawie jego powieści.

czytaj więcej

dodano: 17-06-19

Nowa wystawa przed biblioteką!

Już jest! Specjalnie na Dni Oborniki, mobilna wystawa "Raz dwa trzy - czy ta my" z Instytutu Książki w Krakowie, zagościła przed biblioteką publiczną. Wystawa przybliża kampanię społeczną Mała książka - wielki człowiek, w którą włączyła się nasza instytucja. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie rodziców z dziećmi w wieku do 10 lat. Oprócz plansz, wystawa zawiera elementy interaktywne, między innymi siedem kart obrotowych w formie książki i jedną w formie walca, która układa się w literacką opowieść. Pospieszcie się, ponieważ ekspozycję można oglądać tylko do 28 czerwca.

czytaj więcej

dodano: 10-06-19

Święto literatury w Objezierzu - relacja

Pierwsza edycja Festiwalu „Literackie Objezierze” przeszła do historii. Za nami dwa niezwykłe dni, podczas których wszystko zdawało się sprzyjać zamiarom organizatorów, czyli Gminy Oborniki oraz Biblioteki Publicznej w Obornikach. Cel był jeden – sprawić, by Objezierze znów tętniło życiem kulturalnym. Chyba nikt, kto zawitał w miniony weekend (7-8 czerwca) do tej miejscowości, nie ma wątpliwości, że cel udało się zrealizować niemal w stu procentach.

czytaj więcej