Aktualności

dodano: 23-05-18

Radzim podwójnie nagrodzony

Miło nam poinformować, że publikacja „Radzim. Gród i wieś nad Wartą” wydana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, otrzymała w minionych dniach aż dwie prestiżowe nagrody: pierwszą nagrodę w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2017” (kategoria: działalność naukowa i wydawnicza) oraz wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 (kategoria: publikacje). Sybilla to konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast fundatorem Izabelli jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że promocja nagrodzonej książki o Radzimiu odbyła się 17 listopada 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach. Warto także podkreślić, że jednym z jej współautorów jest dr nauk humanistycznych Mieczysław Brust, historyk, mediewista, wieloletni pracownik oświaty oraz badacz regionu.

czytaj więcej

dodano: 22-05-18

Polska według Pankiewicza

W poniedziałkowy wieczór, 21 maja, w bibliotece publicznej gościliśmy Romana Pankiewicza, autora tryptyku Trzy żywioły: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł", „Niemcy - drugi żywioł", „Islandia - trzeci żywioł". Pisarz promował swoją ostatnią książkę pt. „Polski żywioł” nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem autor przyjrzał się Polsce i historii naszego narodu, opisał jego przywary i zalety, celnie wypunktował wszystkie aspekty, które czynią Polaków bardziej żywiołowymi niż to się może wydawać.

czytaj więcej

dodano: 21-05-18

„Jonasz Kofta – piewca miłości”

18 maja br. w bibliotece publicznej odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości wspaniałego poety Jonasza Kofty – autora wielu piosenek, które stały się przebojami, tekstów satyrycznych i poezji. Z bogatego zbioru jego twórczości „Poetycki Wędrowiec” wybrał najpiękniejsze wiersze o miłości, które ubarwił piosenkami, a miesiąc maj ubrał je w najpiękniejsze kwiaty. Specjalnie na ten wieczór Henryk Wojtysiak napisał wiersz, do którego muzykę zaaranżował Czesław Karolczak : „Kiedy pan Jonasz pisał, cisza miała smak ciszy, jeśli się jej przysłuchasz, to może ją usłyszysz...”. Wieczór zakończono wspólnym śpiewem piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”. W wieczorze wystąpili: Maria Kogut, Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Bartosz Barszcz i Czesław Karolczak.

czytaj więcej

dodano: 18-05-18

Zapraszamy na spotkania autorskie

Przypominamy, że już w najbliższy poniedziałek, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie z Romanem Pankiewiczem - pasjonatem podróży, wędrówek i odkrywania nowych miejsc, autorem tryptyku podróżniczo-przygodowego "Trzy żywioły" (poświęconego kolejno Islandii, Rosji i Niemcom). Podczas kolejnej wizyty w obornickiej bibliotece Roman Pankiewicz będzie promował swoją najnowszą książkę pt. "Polski żywioł". Natomiast 4 czerwca 2018 r. odbędą się dwa spotkania autorskie z Elizą Piotrowską - pisarką, poetką i ilustratorką książek. Wśród najmłodszych czytelników znana jest jako autorka serii opowiadań o Cioci Jadzi, książek regionalnie związanych z Poznaniem (np.: „Legenda o rogalach świętomarcińskich”, „Legenda o poznańskich koziołkach”, „Szneka z glancem”, „Maltanka” itd.), czy serii pt. „Święci uśmiechnięci”. Mało kto wie, że jest tłumaczką serii książek pt.: „Tupcio Chrupcio”.

czytaj więcej

dodano: 17-05-18

Niemowlaki poznają bibliotekę wszystkimi zmysłami

Towarzystwo, kolory, coś do rozsypania, coś w czym można się wytarzać – oto co uwielbiają najmłodsi bywalcy biblioteki. Tym niemniej, warsztaty dla mam i bobasów to nie tylko zabawa, ale też pobudzanie zmysłów. Dla maluszków najważniejszy jest dotyk, a zatem zróżnicowana faktura przedmiotów, które mogą brać w swoje malutkie rączki. W zeszłym miesiącu bawiliśmy się pierzastym cukrem, a na dzisiejszych zajęciach skupiliśmy się na wzroku (kolorowe krepy) i słuchu. Krótkie, rytmiczne wierszyki i piosenki przypadły do gustu bobasom, natomiast mamy z zaangażowaniem wykonywały dla swoich pociech tamburyny z papierowych talerzyków i kaszy. Wielką radość sprawiły też dzieciom bańki mydlane, a zwłaszcza możliwość ich rozbicia. Pobyt w bibliotece jest też okazją do zapoznania się z ofertą książkową przeznaczoną dla najmłodszej grupy wiekowej np. z książeczkami kontrastowymi. Cieszy nas, że coraz więcej uczestników warsztatów dołącza do grona czytelników.

czytaj więcej

dodano: 15-05-18

W bibliotece czytamy świat

O tym, że biblioteka to naprawdę niezwykłe miejsce, przekonali się dziś uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach, którzy dotarli do nas z wychowawczynią Joanną Adamczyk. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że w murach naszej instytucji można nie tylko wypożyczyć książki, ale też obejrzeć wystawy, spotkać się z autorami, wziąć udział w koncertach, przyjść na warsztaty, a dzięki spotkaniom z podróżnikami – dotrzeć do najdalszych zakątków świata. Można to zresztą uczynić prościej – wystarczy otworzyć dowolną lekturę, której akcja dzieję się w bliższym lub dalszym miejscu naszego globu. W ten właśnie sposób, razem z III b udaliśmy się do Indii, by towarzyszyć Ramdżedowi w drodze do szkoły. Dzięki książce autorstwa Anny Obiols i Subi wiemy co to są monsuny, sari i thali. Umiemy też przywitać się słowem „namaste”. Po wysłuchaniu lektury, dzieci ruszyły między regały wypożyczalni i za pomocą wskazówek szukały liter do zaszyfrowanego hasła. Zabawa udała się wyśmienicie i mamy nadzieję, że hasło-cytat, który udało się odnaleźć będzie zachętą do częstego sięgania po książki (a przy okazji - odwiedzania biblioteki).

czytaj więcej

dodano: 15-05-18

Mateusz Klepka nowym dyrektorem biblioteki

W poniedziałek, 14 maja br., Burmistrz Obornik Tomasz Szrama powierzył Mateuszowi Klepce obowiązki dyrektora Biblioteki Publicznej w Obornikach. Podczas wręczenia nominacji obecni byli również Starosta Obornicki Adam Olejnik, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz oraz radny Marek Lemański. Spotkanie było także okazją do złożenia życzeń pracownikom z okazji obchodzonego w zeszłym tygodniu Dnia Bibliotekarza. Nowy dyrektor zapewniał, że postara się sprostać wszystkim stawianym przed nim wyzwaniom, w tym rozpoczętej przed kilku laty modernizacji obiektu przy ul. Kopernika.

czytaj więcej

dodano: 14-05-18

Zapraszamy na warsztaty!

Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc na czwartkowe warsztaty - zapraszamy! A tym, którzy już się zapisali, przypominamy o zabraniu ze sobą małego pojemniczka do robienia baniek mydlanych.

czytaj więcej

dodano: 11-05-18

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że w najbliższy poniedziałek (14 maja), w godzinach od 9:00 do 10:00, biblioteka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 07-05-18

Zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki oraz Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec serdecznie zapraszają na wieczór poetycko - muzyczny "Jonasz Kofta - piewca miłości". Wydarzenie odbędzie się 18 maja br. (piątek), o godzinie 18:00.

czytaj więcej