Aktualności

dodano: 07-05-18

Zapraszamy na wieczór poetycko-muzyczny

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki oraz Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec serdecznie zapraszają na wieczór poetycko - muzyczny "Jonasz Kofta - piewca miłości". Wydarzenie odbędzie się 18 maja br. (piątek), o godzinie 18:00.

czytaj więcej

dodano: 10-05-18

„Elfiki” i przedszkolaki z Objezierza poznawały bibliotekę

W bibliotece można wypożyczyć książkę – to wiedzą wszyscy. Ale nie każdy ma pojęcie, że tuż za ścianą wypożyczalni kryje się czytelnia (a w niej czasopisma, zabawki i zaciszne miejsce do nauki), a podziemna Izba Regionalna skrywa prawdziwe skarby. Dziś maluchy z grupy „Elfiki” (oddział przedszkolny przy SP nr 3 w Obornikach) oraz przedszkolaki z Objezierza mogły do woli poznawać biblioteczne zakamarki. Podczas zajęć wprowadzających w świat czytelnictwa dzieci dowiedziały się między innymi, że bajkę można przeczytać za pomocą teatrzyku i do czego służą zakładki z literkami, które intrygująco wyłaniają się spośród książek na regałach. Niektórzy mogli sami wcielić się w rolę bibliotekarza i własnoręcznie wypożyczyć dowolną lekturę. Mamy nadzieje, że wizyta w bibliotece sprawiła naszym małym gościom dużo radości – dziękujemy za aktywny udział.

czytaj więcej

dodano: 09-05-18

Chodź... opowiem Ci legendę

Skąd się wzięła nazwa Oborniki? Kim był diabeł Dziuplik, a kim Bursztynowy Chłopiec? I czy tajemne przejście od franciszkańskiego klasztorku do kościoła farnego naprawdę istnieje? Nasze miasto jest chyba bardziej tajemnicze niż to się może wydawać. Mamy nadzieję, że do podobnych wniosków doszli uczniowie klas III z SP nr 2 w Obornikach, którzy 7 i 9 maja odwiedzili bibliotekę. Zajęcia pt. „Nasze miasto w legendzie” przygotowane zostały z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Miłość do „małej ojczyzny”, która przejawia się w twórczości lokalnych artystów, przybliżyła uczniom Barbara Zielińska wraz z członkami Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Jolantą Staniszewską, Czesławem Karolczakiem i Henrykiem Wojtysiakiem. Legendy obornickie przeplatane były wierszami sławiącymi nasze miasto oraz refrenem piosenki, którą specjalnie dla dzieci (i wspólnie z nimi!) grał i śpiewał pan Karolczak. Dziękujemy za liczny udział, który w Tygodniu Bibliotek cieszy podwójnie.

czytaj więcej

dodano: 08-05-18

Biblioteka? Z przyjemnością!

Nie ma piękniejszych życzeń dla bibliotekarzy w dniu ich święta niż widok tłumu czytelników między regałami ! O tym, że biblioteka to miejsce magiczne przekonały się dziś dzieci z przedszkola „Tęczowy Raj” w Bogdanowie. Tygryski, Żabki, Pszczółki i Motylki wysłuchały bajki o przygodach Kici Koci oraz obejrzały przygody Groszka przedstawione za pomocą teatrzyku Kamishibai. Ponadto, przedszkolaki wykazały się świetną znajomością popularnych baśni, a na koniec z zaciekawieniem zwiedziły wypożyczalnię. Przy okazji dziękujemy wszystkim Czytelnikom za otrzymane dziś życzenia i miłe słowa.

czytaj więcej

dodano: 07-05-18

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Każda okazja jest dobra, by zacząć swoją przygodę z książką... Drzwi biblioteki stoją przed Wami otworem - nie tylko podczas wyjątkowego tygodnia, który inaugurujemy jutrzejszym Dniem Bibliotekarza. Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 27-04-18

Informacja

Uprzejmie informujemy, że w najbliższą sobotę (28 kwietnia) biblioteka będzie czynna od godz. 9:00 do godz. 11.30. Ponadto, do 12 maja, będzie można składać wpisy do księgi kondolencyjnej wystawionej w holu biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 26-04-18

Żegnamy panią Dyrektor Krystynę Eichler

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, że 25 kwietnia 2018 r. zmarła nasza droga pani Dyrektor Krystyna Eichler. Żegnamy człowieka wielkiego serca i wiedzy, niezwykle pracowitego i życzliwego. Pracownicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach

czytaj więcej

dodano: 26-04-18

Łosiostradą do Katastrofy

Sprzedawał książki, części zamienne, pracował w redakcji miesięcznika „Dziecko”, ale nigdy nie myślał o sobie – pisarz. A jednak! Wojciech Widłak, autor ponad 30 książek, a prywatnie dziadek 11 wnucząt, został gorąco przyjęty w murach biblioteki publicznej przez niemal 100 uczniów. Przy pomocy melonika, muszki oraz rekwizytów przyniesionych w tajemniczej retro-walizce, zdemaskował Pana Kuleczkę i Wesołego Ryjka – najbardziej znanych bohaterów swoich opowieści.

czytaj więcej

dodano: 19-04-18

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że 24 kwietnia (wtorek) od godziny 11:00 do godz. 13:00 BIBLIOTEKA BĘDZIE NIECZYNNA. Przepraszamy za utrudnienia.

czytaj więcej

dodano: 23-04-18

Najsmaczniejszy czyścioch w Obornikach - „Pucek”

Przyczynkiem do wspomnieniowego spotkania w bibliotece była kolejna odsłona spotkań pod hasłem „Pierdoły o...” organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej. Przypomnijmy, że poprzednie spotkania poświęcone były m.in. obornickim zakładom pracy, a czasem nawet konkretnym obornickim ulicom. Tym razem organizatorzy zaproponowali miejsce łączące wiele pokoleń oborniczan, czyli bar „Pucek”. Do tego lokalu przychodzili wszyscy, bez względu na wiek.

czytaj więcej