Aktualności

dodano: 15-03-18

Biblioteczna lekcja historii

Niecodzienną lekcję lokalnej historii przeżyli dziś uczniowie klasy III c z John Deweya School w Obornikach. Zjawili się u nas w poszukiwaniu informacji na temat przeszłości budynku ich szkoły oraz ulicy Młyńskiej. Dzięki fotografiom zgromadzonym na portalu Rzeki Czasu mogliśmy przybliżyć dzieciom Oborniki sprzed lat. Uczniowie dowiedzieli się, że teren na którym stoi obecnie JDS należał do Wielkopolskich Fabryki Mebli. Zobaczyli też jak wyglądały stanowiska pracy w nieistniejących już dzisiaj halach produkcyjnych. Niełatwym wyzwaniem okazało się rozpoznanie na starych fotografiach nawet tych budynków, które nadal stoją w okolicach szkoły.

czytaj więcej

dodano: 15-03-18

Buntowniczki mają głos!

Co łączy Marię Skłodowską-Curie, Coco Chanel i Venus Williams? Albo kto mawiał „Nie ma się co bać. Wystarczy pojąć”? Na te i inne pytania szukały odpowiedzi uczestniczki wczorajszych warsztatów przygotowanych specjalnie z okazji Roku Praw Kobiet. Miedzy regałami trwała prawdziwa rewolucja: oto nie jedna, nie dwie, a setki dziewczyn z całego świata, dzięki odwadze i pasji, wpłynęły na losy całej ludzkości. Aktywistki, prawniczki, lekarki, sportsmenki, pisarki, a nawet kucharka – historia niemal każdej z nich zaczyna się od słów „Była sobie pewnego razu dziewczynka, która...”. Zainspirowane opowieściami o buntowniczkach, obecne na zajęciach dziewczynki chwyciły za długopisy i same zaczęły tworzyć własne historie – piękne i wyzwalające.

czytaj więcej

dodano: 14-03-18

Ostatni dzwonek!

Przypominamy, że tylko do piątku można u nas oglądać niezwykłą wystawę prac Dominika Dąbkiewicza "Obserwator". Kto jeszcze nie widział, niech koniecznie zajrzy do biblioteki. Ponadto, do końca tygodnia wbijamy stempelki uczestnikom plebiscytu na Super Czytelnika Zimy 2018. Rozstrzygniecie wkrótce!

czytaj więcej

dodano: 12-03-18

Rowerem do Singapuru

Jak bez kupowania biletów na samolot i rezerwowania noclegów w hotelach wybrać się w daleką, egzotyczną podróż? To proste! Wystarczy przyjść do biblioteki na spotkanie z podróżnikami. W piątkowy wieczór, 9 marca, Karolina i Aleksander Klaja zabrali mieszkańców Obornik aż do Singapuru – i to nie byle czym, bo żółtym tandemem polskiej produkcji z lat 70. Małżeństwo z Wielkopolski sugestywnie i obrazowo opowiadało o wyprawie życia ilustrując ją pięknymi fotografiami, oraz prezentując na żywo swój nietypowy środek lokomocji. Liczne pytania od zgromadzonej publiczności, a nade wszystko odpowiedzi udzielne przez głównych bohaterów spotkania, wpłynęły na bezpośrednią, serdeczną atmosferę tego udanego wieczoru.

czytaj więcej

dodano: 12-03-18

Historia w spódnicy, czyli lekcje biblioteczne z okazji Roku Praw Kobiet

8 i 12 marca gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach na lekcjach bibliotecznych przygotowanych z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych oraz Roku Praw Kobiet. Impulsem do podjęcia takiej tematyki były wydane niedawno publikacje, m.in. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” A. Dziewit-Meller – świetne książki pozwalające spojrzeć na losy świata z kobiecego punktu widzenia. Uczniowie mogli dowiedzieć się na przykład jaka na co dzień była Maria Skłodowska-Curie, czym wsławiła się Wanda Rutkiewicz oraz kto przyczynił się o wprowadzenia powszechnego obowiązku szkolnego w Polsce. W lekcjach uczestniczyli: klasa IV b z wychowawczynią, panią Lidią Fryską, oraz klasa V d prowadzona przez panią Małgorzatę Popę. Bardzo dziękujemy!

czytaj więcej

dodano: 09-03-18

Bobasy w bibliotece

Gdy hol zamienia się w wózkarnię, a z dużej sali dobiega dźwięk grzechotek, piosenki i radosne piski to niezawodny znak, że bibliotekę opanowały maluchy. Na warsztaty, które odbyły się w piątkowy poranek, 9 marca, licznie przybyły mamy (oraz jeden tata) wraz z pociechami w wieku od 6 do 24 miesięcy. Na program tego niecodziennego spotkania składały się przede wszystkim zabawy angażujące zmysły najmłodszych: robienie grzechotek z pustej plastikowej butelki i makaronu, zabawy z kolorową krepą i chustą animacyjną, a także śpiewanie piosenek. Na koniec każdy dzielny uczestnik zajęć mógł poczęstować się biszkoptem. Mamy nadzieję, że formuła warsztatów przypadła do gustu zarówno mamom, jak i maluszkom, które zapewne niebawem dołączą do grona czytelników (niektórzy postanowili nie czekać i już to zrobili ;-)

czytaj więcej

dodano: 08-03-18

Niezwykły tandem już jutro w bibliotece!

Przypominamy, że 9 marca o godz. 18:00, bibliotekę odwiedzi para niezwykłych podróżników z Wielkopolski, którzy na żółtym tandemie z lat 70. dotarli aż do Singapuru. Zapraszamy serdecznie na spotkanie z Karoliną i Aleksandrem Klają.

czytaj więcej

dodano: 07-03-18

ACADEMICA i LEGIMI - przypomnienie

Uprzejmie przypominamy, że w naszej bibliotece funkcjonuje Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA oraz Czytelnia Książek Elektronicznych LEGIMI. Zachęcamy do zainteresowania się możliwościami, które dają oba systemy.

czytaj więcej

dodano: 07-03-18

Zapraszamy na warsztaty

Mamo! Tato! Jeśli chcesz spędzić kreatywną i inspirującą godzinę z Twoim dzieckiem (a szczególnie z córką) przyjdź do biblioteki 14 marca br. (środa) o 16.30. Dowiecie się dlaczego Maria Skłodowska-Curie wybrała suknię ślubną w kolorze granatowym, która dama jeździła junakiem lepiej niż niejeden mężczyzna, a także która to Malala. Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 05-03-18

Zapraszamy na warsztaty

Już w najbliższy piątek, 9 marca, w godzinach od 10:00 do 11:00 w bibliotece odbędą się warsztaty dla mam i maluchów w wieku od 6 do 24 miesięcy. Prosimy o zabranie ze sobą małej, pustej butelki po wodzie mineralnej. Zapraszamy serdecznie.

czytaj więcej