Aktualności

dodano: 15-12-17

Idzie Gwiazdor porą grudniową

Zima tuż, tuż i chociaż na dworze śniegu nie widać, na maluchy ze Żłobka Miejskiego białe gwiazdki posypały się w bibliotece. 14 grudnia dzieci uczestniczyły w kolejnym spotkaniu w ramach programu czytelniczego "Maluch w świecie książki". Było o grudniu, o zimie i oczywiście o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Nasi mali goście z zapałem zabrali się do "dekorowania" bombek oraz do klejenia tradycyjnego łańcucha choinkowego z papieru kolorowego. Efekty tej pracy można podziwiać na zdjęciach.

czytaj więcej

dodano: 15-12-17

"Beksińscy" oraz "Szkarłatny płatek i biały" - najlepsze książki omawiane przez DKK w 2017 roku

Grudniowe spotkanie DKK było okazją do podsumowania roku czytelniczego oraz do przeprowadzenia mini-plebiscytu na najlepszą pozycję, którą Klubowiczki omawiały w ciągu ostatnich miesięcy. Pierwsze miejsce przypadło, ex aequo, brawurowej książce reporterskiej Magdaleny Grzebałkowskiej "Beksińscy. Portret podwójny" oraz znakomitej powieści Michela Fabera "Szkarłatny płatek i biały". Tuż za nimi uplasował się "Król" Szczepana Twardocha. Poza tym, przy kawie i piernikach, czytelniczki zapoznały się z najnowszymi danymi na temat czytelnictwa w Polsce, a także z prognozami wydawniczymi na najbliższe lata. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 31 stycznia 2018 r. i poświęcone będzie debiutanckiej powieści Agi Starzyńskiej pt. "Barszalona". Zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 13-12-17

Zapraszamy na spotkanie DKK i wystawę

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawiać będziemy powieść "Szkarłatny płatek i biały" Michela Fabera, ale nie tylko... Grudniowe spotkanie to świetna okazja do podsumowania roku czytelniczego w DKK oraz przyjrzenia się trendom wydawniczym na rok 2018. Spotykamy się dziś, o godzinie 16.30. A tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do zwiedzania wystawy prac Państwa Zarębskich w holu biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 12-12-17

Zimowo-świąteczne spotkania w bibliotece

"Jedzie zima saneczkami, za nią Gwiazdor z prezentami" - taki wdzięczny tytuł nosiły spotkania w bibliotece (11 i 12 grudnia), na które zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola "Bajeczka" w Obornikach. Grupy: "Krasnale", "Pinokio", "Zajączki" i "Smerfy" wysłuchały opowieści, bajek i wierszyków o grudniu oraz o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania dotyczące zabaw na śniegu, pomagania zwierzętom w zimie, a także tradycji świątecznych. Nie zabrakło śpiewania piosenek i kolęd oraz wyczarowywania śniegu. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom i opiekunkom za umożliwienie dzieciom uczestnictwa w przygotowanych przez nas zajęciach.

czytaj więcej

dodano: 12-12-17

40 lat twórczości poetyckiej Marii Kogut

„40 lat twórczości poetyckiej Marii Kogut” - to kolejny wieczór jubileuszowy przygotowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec. Wydarzenie miało miejsce 8 grudnia br. w pięknie przygotowanej sali Biblioteki Publicznej w Obornikach, wypełnionej po brzegi przez miłośników, przyjaciół, znajomych oraz rodzinę Pani Marii. Wieczorowi towarzyszyła wystawa w postaci tomików, almanachów i nagród, którymi poetka została wyróżniona. Warto podkreślić, że w 2014 roku Pani Maria Kogut została przyjęta do grona członków Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, a od samego początku, tj. od 12 lat należy do Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec (jest jego współzałożycielką). W wieczorze, oprócz Jubilatki, wystąpili: Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Czesław Karolczak, Bartosz Barszcz, Jan Górka oraz, gościnnie: Tomasz Misterski i Józef Śmigielski.

czytaj więcej

dodano: 11-12-17

UWAGA!

Drodzy czytelnicy, uprzejmie informujemy, że z powodu prac remontowych (wymiana okien), w dniach 12 - 13 grudnia WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH będzie NIECZYNNA. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 08-12-17

Grudzień w bibliotece

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i zwiedzania wystawy "Rękodzieło. Prace Barbary i Józefa Zarębskich". Ponadto, 6 grudnia w wypożyczalni dla dzieci rozgościł się Święty Mikołaj i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Przywiózł też prezenty - nowe, piękne książki popularnonaukowe. Zachęcamy do wypożyczania.

czytaj więcej

dodano: 06-12-17

Zapraszamy

Już w najbliższy piątek, 8 grudnia, o godzinie 18.00 w bibliotece odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny - 40 lat pracy twórczej Marii Kogut. Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 04-12-17

Barbórkowo-mikołajkowe warsztaty z Mądra Sową

Jeżeli spotkanie w Klubie Mądrej Sowy wypada 4 grudnia, to tematem przewodnim musi być Dzień Górnika. A że mikołajki za pasem, to nie sposób nie wspomnieć i o tej radosnej dacie w grudniowym kalendarzu. Dzieci jak zwykle dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących obu świąt, śpiewały okolicznościowe piosenki, a także wykonały prace plastyczne. Wielką atrakcją była możliwość włożenia oryginalnej górniczej czapki, z której to okazji dzieci chętnie skorzystały. Bardzo dziękujemy za uczestnictwo wszystkim naszym Sówkom.

czytaj więcej

dodano: 01-12-17

"Barbara Święta o górnikach pamięta"...a oborniccy uczniowie pamiętają o Barbórce

Zanim na dobre rozpocznie się sezon przedświąteczny, warto pamiętać o obchodzonym 4 grudnia największym górniczym święcie, czyli o Barbórce. Z tej okazji w bibliotece odbyły się dwie lekcje, w których uczestniczyli uczniowie klasy III d i III h ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach wraz z wychowawczyniami. Dzieci z uwagą wysłuchały „Legendy o Skarbniku” przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai, zobaczyły jak wygląda uroczysty pochód barbórkowy, a także wysłuchały wiersza „Lokomotywa” w gwarze śląskiej. Na koniec uczniowie obiecali śledzić pogodę w najbliższy poniedziałek, wszak stare przysłowie mówi – „Jak Barbórka po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”. Bardzo dziękujemy za uczestnictwo.

czytaj więcej