Aktualności

dodano: 22-09-14

Godejmy po naszymu

Już po raz drugi odwiedził naszą bibliotekę Waldemar Wierzba, miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej oraz kuchni poznańskiej, autor wielu publikacji ( Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze; W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie; Ale szport, tej!... żarty gwarą; Przykazania Poznaniaka; Słownik: poznańskie słowa i ausdrucki). Podczas wieczoru czytał swoje teksty pisane gwarą- przygody poznańskiej rodziny, która odwiedziła również obornicki targ, łacińskie sentencje przełożone na gwarę, tytuły filmów oraz fragm. „Potopu” H. Sienkiewicza ,który przygotował specjalnie z okazji tegorocznego Narodowego Czytania. Świetne humorystyczne teksty oraz aktorska forma przekazu sprawiły, że słuchacze licznie zgromadzeni w naszej instytucji śmiali się i chętnie zabierali głos, gdy padały pytania dotyczące gwarowych zwrotów.

czytaj więcej

dodano: 15-09-14

Godejmy po naszymu

Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Wierzbą, które odbędzie się 19 wreśnia o godz. 18.00 w sali naszej biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 11-09-14

Elementarze świata w naszej bibliotece

34 lata temu w obornickiej bibliotece po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa elementarzy ze zbiorów Zbigniewa i Bogumiły Szatkowskich. W tym roku ich dzieci, Państwo Ewa i Marek Szatkowscy postanowili pokazać elementarze po raz kolejny , a mobilizacją było wydanie nowej, pierwszej czytanki dla pierwszoklasistów. Jaka jest historia zbioru? Inspiracją dla Zbigniewa Szatkowskiego było pytanie ucznia zadane w 1954 roku w parkowskiej szkole: Jaki elementarz mają dzieci w innych krajach? Źródła pozyskiwania elementarzy były różne – ambasady, konsulaty, zagraniczne ośrodki kultury, Zespół Mazowsze, osoby prywatne: Edmund Męclewski – dziennikarz pochodzący z Rogoźna, Włodzimierz Lubański- piłkarz Górnika Zabrze, kapitan Żeglugi Wielkiej Walenty Milenuszkin, poznański lekarz Zbigniew Bartkowiak i wielu innych znajomych oraz członków rodziny. Cały zbiór liczy około 400 sztuk, na wystawie pokazano 154 egzemplarze z 44 krajów. Wśród polskich elementarzy na uwagę zasługuje podręcznik Mariana Falskiego, którego trzy wydania z lat 1957, 1959 i 1971 są na wystawie. Autor, z wykształcenia inżynier technolog, ale wielki humanista, przyjaciel dzieci i późniejszy nauczyciel, napisał elementarz, którego I wydanie było w 1910 roku, a uczyło się z niego wiele pokoleń Polaków. 9 września odbył się wernisaż wystawy. Śpiewano piosenkę „Dostał Jacek elementarz”, prezentowano fragmenty elementarzy w obcych językach : rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, a nawet chińskim. Barbara Zielińska przedstawiła życiorys Ali z elementarza, która jest postacią autentyczną. Za pomoc w przygotowaniu wystawy dziękujemy Firmie Obróbki Blacharskiej Pana Furmana, Zakładowi „Izomet” Krzysztofa Steinke z Ludom. Wystawa będzie czynna do końca września. Wszystkich chętnych zapraszamy do jej obejrzenia.

czytaj więcej

dodano: 09-09-14

Narodowe Czytanie

W sobotni poranek, przed Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach, zatrzymywało się sporo osób. Jedni zwalniali kroku, inni przystawali lub przysiadali na chwilę na ławce. Co ich tak zaciekawiło? Przed biblioteką, w promieniach słońca, zebrała się grupa 24 uczniów drugiej klasy Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach, którzy z nauczycielką języka polskiego – Ireną Najdek i Dyrektor Krystyną Eichler - czytali Trylogię Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się na zaproszenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Po raz trzeci zaprosił on Polaków do czytania. Akcja nosi nazwę Narodowe Czytanie. Wybrano fragment bardzo znaczący – ukazaną w „Potopie” obronę Jasnej Góry. W kulturze religijnej i narodowej to właśnie Jasna Góra Zwycięska jest zakodowana jako symbol narodowy. Jednocześnie w murach biblioteki uczniowie klasy 3 tegoż gimnazjum, z nauczycielką – Dorotą Krasicką, czytali fragmenty „Ogniem i mieczem”. To, co istotne dla nas, to fakt, że dla młodych ludzi poświęcenie czasu na czytanie, wcale niełatwego pod względem języka i słownictwa dzieła – nie było sprawą trudną,przybyli (rezygnując z zaplanowanych na ten dzień zajęć) i z radością włączyli się w ten projekt.

czytaj więcej

dodano: 08-09-14

Wrzesień w bibliotece

Wrześniowe spotkania w naszej bibliotece zapowiadają się bardzo ciekawie. Już jutro o godz. 18.00 nastąpi otwarcie wystawy Elementarze świata (Elementarze pochodzą ze zbiorów rodziny Szatkowskich). Następnie świętować będą dzieci z Klubu Mądra Sowa. Klub obchodzi 10 urodziny. 19.09 o godz. 18.00 spotkamy się Waldemarem Wierzbą, który przybliży nam gwarę poznańską. To już druga wizyta pana Wierzby w naszej bibliotece. Natomiast 23.09, wyjątkowo o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Olega Dowgala, który oczaruje nas melodiami płynącymi z fletni Pana.

czytaj więcej

dodano: 05-09-14

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie- Trylogia Henryka Sienkiewicza W ramach zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 6 września w naszej bibliotece czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza. Dzień poświęcony twórczości noblisty będzie już trzecią edycją projektu. Zapraszamy sobotę w godz. 10.00-12.00.

czytaj więcej

dodano: 25-08-14

Żegnamy lato z książką

Pożegnajmy razem lato. Zapraszamy dzieci i rodziców na spotkanie pt. Żegnamy lato z książką. Dzieci przynoszą rysunek ilustrujący ich najpiękniejsze wakacyjne wspomnienie. Z rysunków powstanie mini wystawa.

czytaj więcej

dodano: 05-08-14

Spotkanie DKK

Zapraszany Klubowiczki na kolejne spotkanie DKK, które odbędzie się 27 sierpnia. Omawiana książka to Miłość dobrej kobiety, autorstwa Alice Munro.

czytaj więcej

dodano: 29-07-14

Policja dawniej i dziś

Zapraszamy do zwiedzania wystawy zorganizowanej z okazji 95-lecia powstania policji.

czytaj więcej

dodano: 26-06-14

Witamy wakacje z książką

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla dzieci i rodziców, które odbędzie się 1 lipca o godz. 16.00 w naszej bibliotece. Powitajmy razem lato.

czytaj więcej