Aktualności

dodano: 04-04-17

Papierowy Teatr Kamishibai

Bajeczka w bibliotece to program czytelniczy, który realizowaliśmy w ramach współpracy biblioteki z Przedszkolem nr 1 Bajeczka w Obornikach. Wczoraj i dzisiaj odbyły się ostatnie zajęcia z przedszkolakami. Dzieci poznały Papierowy Teatr Kamishibai. Dziękujemy paniom nauczycielkom i dzieciom za owocną współpracę i miłe chwile, które spędziliśmy wspólnie w bibliotece. Mamy nadzieję, że to początek przygody z naszą instytucją.

czytaj więcej

dodano: 04-04-17

Gawędy Małgorzaty Jarocińskiej

3 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się dwa spotkania z Małgorzatą Jarocińską. Pierwsze zadedykowane młodzieży miało tytuł Rotmistrz Pilecki najodważniejszy człowiek świata. Natomiast po południu dla dorosłej publiczności Małgorzata Jarocińska przeprowadziła gawędę o tym, jak dawniej w Polsce obchodzono Wielkanoc.

czytaj więcej

dodano: 03-04-17

Cztery kobiety, trzy pokolenia

W kwietniu w obornickiej Bibliotece Publicznej swoje prace wystawiły Galina Lebiediewa, jej córki Olga Jakowenko i Natalia Jakowenko oraz wnuczka Julia Jakowenko. Galina Lebiediewa urodziła się w1947 r. we Lwowie. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Ukończyła szkołę malarstwa we Lwowie i w Moskwie oraz Politechnikę Lwowską. Swoje prace wystawiała na międzynarodowych i krajowych wystawach w Tarnopolu, w Bułgarii i w Polsce. Na uwagę zasługują jej grafiki na korze brzozowej. Olga Jakowenko ur. 1974 r. w Tarnopolu na Ukrainie, ukończyła ASP we Wrocławiu. Posiada galerię malarstwa i grafiki w Goerlitz. Natalia Jakowenko - ur. 1972 we Lwowie, z wykształcenia ekolog, geochemik. Specjalizacja- miniatura (olej.) Julia Jakowenko ur. 2002 na Węgrzech. Uczennica ósmej klasy w Tarnopolu. Indywidualna wystawa w 2012 r. w Tarnopolu, W 2014 i 2015 r. udział w zbiorowych wystawach w Polanicy zdroju i Tarnopolu.

czytaj więcej

dodano: 28-03-17

Spotkanie z Mariuszem Kurcem

28 marca w ramach profilaktyki uzależnień odbyło się w naszej bibliot4ece spotkanie z Mariuszem Kurcem- pedagogiem, podróżnikiem, filmowcem. W spotkaniu brali udział uczniowie Gimnazjum nr 3 w Obornikach. Głównym celem działań Mariusza Kurca jest wsparcie i motywacja młodych ludzi, szukających własnej drogi życiowej, dawka pozytywnej energii, a także mnóstwo ciekawych informacji. Spotkanie zorganizowano ze środków Gminnego Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

czytaj więcej

dodano: 27-03-17

Z poezją przez życie

24 marca w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się kolejny wieczór poetycko muzyczny zorganizowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec. Oborniccy poeci świętowali Światowy Dzień Poezji. Wieczór poświęcony był pamięci poetki Jolanty Nowak-Węklarowej.

czytaj więcej

dodano: 27-03-17

IX Powiatowy Konkurs Recytatorski

25 marca po raz dziewiąty przystąpili do rywalizacji młodzi recytatorzy z powiatu obornickiego. W gościnnej siedzibie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki odbył się w sobotę, 25 marca, konkurs recytatorski poświęcony twórczości dwojga poetów – Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty zatytułowany „Z marzeniami nam do twarzy...”. Jak co roku w szranki stanęła młodzież w dwu grupach wiekowych – gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

czytaj więcej

dodano: 20-03-17

Spotkanie literacko-muzyczne z sopranem w tle

Po raz kolejny naszą bibliotekę odwiedził pisarz Roman Pankiewicz. Tym razem przywiózł Mariannę Łabę - solistkę Filharmonii Lwowskiej, która występowała już w większości krajów europejskich, a także w USA i Kanadzie. Bardzo często zapraszana jest do naszego kraju - ostatni jej koncert odbył się 24 sierpnia 2016 na Festiwalu \"Muzyka w Starym Krakowie\". W wykonaniu artystki usłyszeliśmy wiele pięknych utworów muzycznych, począwszy od \"Ave Maria\" aż do standardów G. Gershwina. Mariannie Łabie akompaniował Igor Maceluch, wykładowca Wyższej Szkoły Muzycznej we Lwowie.Spotkanie dofinansował Ludowy Bank Spółdzielczy w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 20-03-17

Trudne sprawy polsko-ukraińskie

16 marca gościliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki ks. Tadeusza Isakowicza-Zalewskiego, duchownego katolickiego obrządków ormiańskiego i łacińskiego. Tematem spotkania były trudne sprawy polsko-ukraińskie : Wołyń. Organizatorem spotkania było Wielkopolskie Stowarzyszenie Kresowe.

czytaj więcej

dodano: 17-03-17

Elżbieta Bednarczyk- spotkania w bibliotece

14 marca w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Bednarczyk, autorką książek dla dzieci, tancerką i choreografem. Od wielu lat mieszka w Australii. Autorka rozmawiała z dziećmi na temat przesłań i morałów, jakie płyną z jej bajek. Pisząc je stara się, aby każda z nich uczyła czegoś wartościowego. Np. \"Kłótnia w tornistrze\" opowiada historię przyborów szkolnych, które nie są szanowane przez swoich małych właścicieli. Podczas spotkania zatańczyła dla dzieci taniec cygański, a także pokazała slajdy i opowiedziała o Australii : o przyrodzie, zwierzętach, klimacie, sposobach spędzenia wolnego czasu i relacjach międzyludzkich. Natomiast w godzinach wieczornych spotkała się z dorosłymi czytelnikami, którym zaprezentowała swoje wiersze z wydanego w tym roku tomiku \"Uśpione ogrody\" oraz pokazała trzy tańce: cygański, flamenco i arabski. Była też część poświęcona Australii, czyli pokaz zdjęć połączony z opowiadaniem o tym pięknym kraju.

czytaj więcej

dodano: 16-03-17

Między książką, a teatrem

Nasza biblioteka rozpoczęła realizacje projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach. Projekt realizowany jest w ramach programu Partnerstwo dla książki (ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury). 15 marca odbyło się pierwsze spotkanie dla dzieci pt. Między książką, a teatrem. Warsztatowy charakter spotkania zachęcił uczestników do wspólnej zabawy. Za pomocą pacynek, ale też Papierowego Teatru Kamishibai czytelnicy odkryli co łączy teatr i literaturę. Nie zabrakło ciekawostek, informacji, ale tez wesołej i rozwijającej wyobraźnie zabawy. Dziękujemy za udział w zajęciach.

czytaj więcej