Aktualności

dodano: 03-02-16

Książka bezdebitowa

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki zaprasza na wystawę poświęconą książce bezdebitowej. Książka bezdebitowa to dzieło poligrafów, którzy działali w podziemiu w latach 1970 – 1989. Na wystawie prezentowanych jest sto pozycji książkowych z tego okresu. Wśród eksponowanych publikacji dominuje literatura piękna i literatura faktu, odnosząca się do wydarzeń związanych z komunistycznym terrorem. Twórczość Orwella, Sołżenicyna, Besancona, Herlinga Grudzińskiego, Zamiatina, Arżaka, Miłosza, Wittlina, czy Aleksandra Watta prezentowana jest przez podziemne typografie kultowych już dzisiaj wydawnictw „Krąg”, „Paryska Kultura”, „NOWA”, „Pomost”, „Gryf”, „Przedświt” i wiele innych.

czytaj więcej

dodano: 28-01-16

„Daje Ci moje granie i śpiewanie, mój maleńki Panie

20 stycznia odbył się w naszej bibliotece coroczny koncert kolęd, w wykonaniu uczniów Aliny Forysiak.

czytaj więcej

dodano: 28-01-16

Hej kolęda, kolęda

22 stycznia odbył się wieczór poetycko-muzyczny pt. Hej kolęda, kolęda. Ważnym punktem spotkania było wspólne śpiewanie kolęd. O oprawę muzyczną wieczoru zadbał Tomasz Misterski z członkami chóru Cantilena: Marzeną Stroińską, Alicją Jastrząbek i Wojciechem Jastrząbkiem. Wiersze o tematyce bożonarodzeniowej czytali Barbara Zielińska i Henryk Wojtysiak (Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec). Narracje opowiadającą o historii kolęd i ciekawostkach z nimi związanych przygotowała dyrektor naszej biblioteki Krystyna Eichler.

czytaj więcej

dodano: 22-01-16

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko. Ks. Jan Twardowski w 100-lecie urodzin”

Zapraszamy do zwiedzania wystawy pt.: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko. Ks. Jan Twardowski w 100-lecie urodzin” to 30 zdjęć autorstwa Czesława Czaplińskiego ukazujących ks. Jana w jego prywatnej, domowej przestrzeni. Czesław Czapliński poznał poetę w 1985 r. w Nowym Jorku i od tamtego czasu wielokrotnie odwiedzał go w mieszkaniu przy Krakowskim Przedmieściu. Był też pierwszym fotografem, któremu ss. Wizytki pozwoliły wejść za bramę klasztoru z aparatem w ręku. Pomysłodawcą i realizatorem wystawy jest Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

czytaj więcej

dodano: 19-01-16

Anioły w poezji księdza Jana Twardowskiego

18 stycznia minęła 10 rocznica śmierci księdza Jana Twardowskiego. Z tej okazji Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec stworzyło piękny wieczór poetycko-muzyczny. Organizatorzy zaprosili do współpracy nauczycielki z ZS Specjalnych w Kowanówku. Szkoła ta nosi imię księdza Twardowskiego. W wieczorze wystąpiła też młodzież z tej szkoły, a także ze SP nr 4 w Obornikach i z ZS gen. Kutrzeby w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 18-01-16

Biblioteczny Kącik Malucha

Styczniowy mróz nie wystraszył najmłodszych czytelników i rodziców, którzy dzielnie stawili się na kolejne spotkanie w Bibliotecznym Kąciku Malucha. Tym razem dzięki książeczce pt. Krecik i sanki dzieci dowiedziały się skąd się bierze śnieg i dlaczego znika. Mamy nadzieję, że dzieciom podobało się w naszej bibliotece. Na kolejne spotkanie zapraszamy w lutym.

czytaj więcej

dodano: 18-01-16

Maluch w świecie książki

14 stycznia miało miejsce kolejne spotkanie z dziećmi ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Tym razem w zimowej scenerii panie bibliotekarki czytały dzieciom opowieści o bałwankach. Były też piosenki i wspólna zabawa w wyklejanie. Kolejne spotkanie odbędzie się w lutym.

czytaj więcej

dodano: 18-01-16

I MIĘDZYSZKOLNY PRZEGLĄD POEZJI KSIĘDZA JANA TWARDOWSKIEGO

Zespół Szkół w Kowanówku zorganizował 14 stycznia I Międzyszkolny Przegląd poezji księdza Jana Twardowskiego. W tym pięknym przedsięwzięciu, które odbyło się w kościele p.w. Świętego Józefa w Obornikach wzięły udział dzieci ze szkół powiatu. Nasza bibliotekę reprezentowała Barbara Zielińska, która czytała wiersze swojego autorstwa inspirowane postacią księdza Twardowskiego.

czytaj więcej

dodano: 07-01-16

Wystawa

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, obrazującej projekty mebli Pracowni Architektonicznej Haase z Berlina. Projekty pochodzą z I połowy XX wieku. Ich właścicielem jest Przemysław Łukowiak.

czytaj więcej

dodano: 04-01-16

Zmiana terminu wieczoru poetycko-muzycznego Hej kolęda,kolęda

Wieczór poetycko muzyczny i wspólne śpiewanie kolęd w bibliotece odbędzie się 22 stycznia o godz. 18.00. Za zmianę terminu przepraszamy.

czytaj więcej