Aktualności

dodano: 10-05-16

Tydzień Bibliotek 2016

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy odwiedził Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i Starosta Andrzej Okpisz. Goście złożyli bibliotekarzom najserdeczniejsze życzenia powodzenia w realizacji marzeń zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Podkreślali też dużą rangę naszej instytucji w upowszechnianiu czytelnictwa i kultury dla ziemi obornickiej. Życzenia złożył również Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz liczni czytelnicy, a także zaprzyjaźnione przedszkola i szkoły. W czasie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach. Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych na te okoliczność. Odwiedziły nas również przedszkolaki z Przedszkola Zaczarowane w Obornikach i przedszkola Słoneczny Świat w Obornikach. Za wszystkie życzenia i wyrazy sympatii z całego serca dziękujemy.

czytaj więcej

dodano: 10-05-16

Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach

W sobotę, 7 maja 2016 r. odbył się wernisaż wystawy „Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach”. Na uroczystość przybyli starosta Andrzej Okpisz, Grzegorz Mantyk Prezes Zarządu Motoklubu Oborniki, Wiktor Firlik , długoletni prezes poznańskiej Unii, przyjaciele, rodzina. Tadeusz Ratajczak przedstawiając osiągnięcia sportowe Jana Kwiatkowskiego, wspomniał też o ojcu Jana –Stanisławie wielokrotnym zwycięzcy ogólnopolskich rajdów motocyklowych w czasach powojennych, a także o osiągnięciach sportowych synów, czyli Marka i Roberta. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, dyplomy, puchary, odznaczenia, sportowe trofea trzech pokoleń rodziny Kwiatkowskich, a przede wszystkim 2 motocykle, na których jeździł Jan Kwiatkowski i jego syn Robert. Najwięcej miejsca poświęcono Janowi Kwiatkowskiemu, członkowi Motoklubu Unia Poznań w latach 1966-83, który specjalizował się w wyścigach trawiastych. Jak mówił T. Ratajczak- Jego osiągnięcia budziły podziw i przyciągały na zawody ogromne rzesze oborniczan. W 1974 roku wygrał międzynarodowy wyścig I Memoriału im. J. Mielocha, w 1977 r. otrzymał puchar dla najlepszego polskiego zawodnika w międzynarodowym wyścigu o Złoty Kask, dwa razy zwyciężył w renomowanych wyścigach o Puchar Koziołków. W latach 1978 i 1982 odnosił sukcesy na międzynarodowych wyścigach w niemieckim Teterow. Zgromadzone eksponaty budzą szacunek i podziw dla osiągnięć sportowych Pana Jana. Wystawę można oglądać do końca maja.

czytaj więcej

dodano: 07-05-16

Chiny od góry do dołu

W ramach projektu \"Biblioteka- miejsce spotkań\" realizowanego przez Instytut Badania i rozwoju Aktywności Społecznej we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach w piątkowy wieczór obornicką bibliotekę odwiedził Marek Pindral, autor książki „Chiny od góry do dołu” (2013) i niedawno wydanej „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie poświęcone było Chinom, w których autor spędził dwa lata jako wykładowca języka angielskiego. To pozwoliło mu poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu uczestnicy tego wyjątkowego , prawie dwugodzinnego wykładu obejrzeli zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiedzieli się też, dlaczego autor został tam wzięty za szpiega, dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzili wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchali o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, za wyjątkiem stołu oraz kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G.. Po spotkaniu autor podpisywał egzemplarze swojej książki. Spotkanie dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 05-05-16

Spotkanie autorskie

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Markiem Pindralem, które odbędzie się 6.05 (piątek) o godz. 18.00.

czytaj więcej

dodano: 28-04-16

Finisaż wystawy

26 kwietnia odbył się w naszej bibliotece finisaż wystawy Bernadety Bubacz. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzającym szczególnie spodobały się pejzaże malowane przez artystkę, a także portrety i akty.

czytaj więcej

dodano: 28-04-16

Ludobójstwo na Kresach

25 kwietnia odbyła się w naszej bibliotece prezentacja filmu \"Zapomnij o Kresach\" i wykład Piotra Szelągowskiego ze Stowarzyszenia \'Kresy\". Spotkanie dotyczyło Galicji Wschodniej i Wołynia oraz ludobójstwa przeprowadzonego tam na ludności polskiej.

czytaj więcej

dodano: 27-04-16

Poeci w Szpitalu Rehabilitacyjno-Kardiologicznym w Kowanówku

26 kwietnia odbył się wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny. Specjalnie dla pacjentów szpitala w Kowanówku wystąpili członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec Barbara Zielińska i Henryk Wojtysiak. O oprawę muzyczną spotkania zadbał Tomasz Misterski.Poeci odwiedzili szpital na zaproszenie pani Anety Schieller.

czytaj więcej

dodano: 13-04-16

Biblioteczny Kącik Malucha

Biblioteczny Kącik Malucha Emotikon heart Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 kwietnia (środa) o godz. 16.30. Tematem spotkania są Domy, domki i domeczki. Sprawdzimy gdzie mieszkają Muminki, czy domki Smerfów też były niebieskie i jak wyglądają nasze domy.

czytaj więcej

dodano: 13-04-16

Spotkanie autorskie

Dzisiaj odbyło się w naszej bibliotece spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Autor znany jest naszym czytelnikom z książek pt. Afryka Kazika, czy Dziadek i niedźwiadek. Tym razem Łukasz Wierzbicki przedstawił uczniom swoją najnowszą książkę pt. Drzewo mity słowiańskie i inne opowieści. W spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 3 w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 13-04-16

Niemcy moja mała ojczyzna- drugi żywioł

Wczoraj w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Romanem Pankiewiczem. Tym razem tematem spotkania były Niemcy. Spotkanie stało się okazja do świętowania. Autor obchodził urodziny, a dodatkowo spotkanie w naszej bibliotece okazało się pięćsetnym spotkaniem autorskim Romana Pankiewicza. Zgromadzeni goście po prelekcji złożyli życzenia autorowi i spróbowali pysznego tortu.

czytaj więcej