Biblioteka czynna: poniedziałek - piątek 800 - 18 00 | sobota - 1500 (w lipcu i sierpniu w soboty nieczynne)

Aktualności

dodano: 05-11-14

BIBLIOTEKA POMYSŁÓW 2014

29 października obornicka biblioteka wraz z WBPiCAK w Poznaniu była organizatorem spotkania bibliotekarzy w ramach projektu BIBLIOTEKA POMYSŁÓW 2014 Zmień przestrzeń – aranżacja i design w bibliotece . Gościliśmy koleżanki i kolegów z powiatów : chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, pilskiego, wągrowieckiego, złotowskiego i obornickiego. Bibliotekarze mieli okazję pokazać zmiany, które zaszły w ich placówkach, opowiadali, co było inspiracją dla tych zmian i jakie korzyści z tego ma biblioteka, bibliotekarze, a przede wszystkim użytkownicy. Jednym z punktów była prezentacja multimedialna obrazująca zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki. W 2011 roku budynek przy ul. Kopernika 10 przeszedł prawdziwą metamorfozę, a rok później swoje oblicze zmienił także teren przed biblioteką, stając się tym samym miejscem odpoczynku czytelników i okolicznych mieszkańców. Gościem spotkania była Marlena Happach- architekt, współzałożycielka stowarzyszenia Odblokuj, która ma doświadczenie w zakresie architektury i aranżacji wnętrz, projektowała polskie biblioteki publiczne.

czytaj więcej

dodano: 28-10-14

Tajny rozkaz

Miejska Biblioteka w Chodzieży wydała niezwykłą książkę o Powstaniu Wielkopolskim. \"Tajny Rozkaz\" to pierwsza poruszająca tę tematykę powieść dla dzieci i młodzieży. Autorem książki jest Tadeusz Matraszek, historyk i pracownik chodzieskiej biblioteki, który odwiedził naszą instytucje 23 października. Spotkał się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 20-10-14

Pożegnanie z ciemnią

17 października w naszej bibliotece odbył się wernisaż wystawy Andrzeja Frasia Pożegnanie z ciemnią. Wystawa została zorganizowana w ramach II Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im . I. Zjezdżałki. Zapraszamy do zwiedzania.

czytaj więcej

dodano: 13-10-14

Królowa Anielska w słowie i pieśniach

11 października w kościele p.w Św. Krzyża w Obornikach odbył się wieczór poetycko-muzyczny, Królowa Anielska w słowie i pieśniach, zorganizowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec.

czytaj więcej

dodano: 10-10-14

Pożegnanie z ciemnią

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Frasia „Pożegnanie z ciemnią” w ramach II Wielkopolskiego Festiwalu Fotograficznego im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wernisaż odbędzie się 17.10 o godz. 18.00.

czytaj więcej

dodano: 02-10-14

Panel dyskusyjny w Obornikach

„Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych” W 2014 roku Fundacja Altum wraz z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM realizuje projekt badawczy „Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych”, który zdobył dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Instytutem Kulturoznawstwa UAM oraz kilkudziesięcioma partnerami regionalnymi z całej Wielkopolski.

czytaj więcej

dodano: 29-09-14

Eksponaty z wystaw “Dawna zagroda wiejska” – katalog multimedialny

Dla tych z Państwa, którym nie udało się zwiedzić wystaw “Dawna Zagroda Wiejska”, zorganizowanych w ramach projektu “Dziedzictwo kulturowe Krainy Trzech Rzek” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zamieszczamy poniżej katalogi multimedialne, w których znajdziecie Państwo zdjęcia eksponatów zgromadzonych przez uczestników projektu.

czytaj więcej

dodano: 27-09-14

Czytelnia Książek Elektronicznych

IBUK Libra w naszej bibliotece.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Więcej informacji w linku na naszej stronie internetowej.

czytaj więcej

dodano: 24-09-14

Oleg Dowgal w naszej bibliotece

We wtorkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się niezwykły koncert na fletni Pana. Gościem był Oleg Dowgal, muzyk Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowca w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu Karpat. Występował w większości krajów byłego ZSRR oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat znany jest również w naszym kraju. Koncertował min. z Ireną Jarocką, Stanem Borysem i Stanisławem Soyką. Fletnia Pana to instrument coraz bardziej popularny. Oleg Dowgal zaprezentował słuchaczom utwory muzyki klasycznej, światowe przeboje muzyki rozrywkowej oraz utwory ludowe. Swój koncert zakończył instrumentalną wersją piosenki „Tylko we Lwowie”.

czytaj więcej

dodano: 22-09-14

Godejmy po naszymu

Już po raz drugi odwiedził naszą bibliotekę Waldemar Wierzba, miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej oraz kuchni poznańskiej, autor wielu publikacji ( Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze; W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie; Ale szport, tej!... żarty gwarą; Przykazania Poznaniaka; Słownik: poznańskie słowa i ausdrucki). Podczas wieczoru czytał swoje teksty pisane gwarą- przygody poznańskiej rodziny, która odwiedziła również obornicki targ, łacińskie sentencje przełożone na gwarę, tytuły filmów oraz fragm. „Potopu” H. Sienkiewicza ,który przygotował specjalnie z okazji tegorocznego Narodowego Czytania. Świetne humorystyczne teksty oraz aktorska forma przekazu sprawiły, że słuchacze licznie zgromadzeni w naszej instytucji śmiali się i chętnie zabierali głos, gdy padały pytania dotyczące gwarowych zwrotów.

czytaj więcej