Galeria

dodano: 21-04-17

Dzikie oblicza flory

W Bibliotece Publicznej w Obornikach odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy. Jej tytuł \"Dzikie oblicza flory. Wystawa roślin ze zbiorów Małgorzaty Strzeleckiej\" MAŁGORZATA STRZELECKA to rodowita wągrowczanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. W Wągrowcu ukończyła szkołę podstawową oraz liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Ogrodniczego (specjalizacja ochrona roślin) oraz studium pedagogicznego. Jej praca zawodowa tylko częściowo była związana z rolnictwem. Przez wiele lat była za to nauczycielem. Od pewnego czasu nie pracuje już zawodowo, ale wciąż stara się pomagać innym. Od zawsze lubiła przyrodę,  interesowały ją ciekawostki związane z roślinami. Pierwsze niewinne zbieranie roślinek, suszenie ich pomiędzy kartkami zeszytu, sięga czasów szkoły podstawowej. Na studiach były już poważniejsze sprawy – chodzenie po polach, bagnach, nieużytkach, zbieranie roślin, oznaczanie ich (łacińskie nazwy gatunków, rodzin itp.). W ten sposób powstawały piękne zielniki. Zdobyte na studiach wiadomości okazały się bardzo przydatne w pracy w szkole, np. podczas wyposażania pracowni czy przygotowywaniu wystaw. Tworzenie zielnika to czysta przyjemność, najlepsza metoda poznawania flory i forma gromadzenia dokumentacji naukowej. Dziko rosnące rośliny zachwycają nas swoją urodą, mają pozytywny wpływ na zdrowie, służą ozdobie domu. Podczas przygotowywania zielników lubi posłuchać piosenek Turnaua, Grechuty i Osieckiej oraz napić się ziołowej herbaty. Wystawę można oglądać do 26 maja 2017. Zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 20-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa 3 e z wychowawczynią Ewą Zając. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 19-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, z wychowawczynią Aleksandra Pawlicką. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice teatru. Uczniowie za pomocą pacynek odgrywali krótkie scenki. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 14-04-17

Krzysztof Petek w naszej bibliotece

12 kwietnia naszą bibliotekę odwiedził Krzysztof Petek dziennikarz,detektyw, instruktor survivalu, organizator wypraw, adept kung-fu, ale też twórca znanych i popularnych książek przygodowych dla młodzieży. Nasz gość zabrał uczestników spotkania w podróż do Rumunii, Ameryki Południowej i na Syberię. Zdjęcia z wypraw były niezwykłą atrakcją, dzięki której uczniowie odkryli piękno tych miejsc. Krzysztof Petek opowiedział o przygotowaniach do wyprawy, wplatając w swoją opowieść liczne ciekawostki, wiadomości i anegdoty. Autor podkreślał jak ważna jest nauka języków, która otwiera przed człowiekiem cały świat. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Przystanek biblioteka. Zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 13-04-17

Wielkanocne spotkanie z Maluszkami

O pięknych świętach Wielkiej Nocy rozmawiałyśmy dzisiaj z dziećmi ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Nie zabrakło wspólnego czytania, śpiewania piosenek i pracy plastycznej. Dziękujemy za udział w zajęciach.

czytaj więcej

dodano: 11-04-17

Wielkanocne ozdoby

Zapraszamy do oglądania pokonkursowej wystawy ozdób świątecznych. Autorami prac są dzieci z Zaczarowanego Przedszkola i Akademii Wiedzy i Zabawy. Pomysłodawczynią konkursu jest Marlena Foetke.

czytaj więcej

dodano: 10-04-17

Poezjowanie

Jednym z punktów zadania \"Przystanek - Biblioteka Publiczna w Obornikach\" realizowanego w ramach Programu Partnerstwo dla książki były zajęcia z poezjoterapii , które nazwano przenośnie \"poezjowaniem\". Jak wiadomo, poezjoterapia przyczynia się do rozwoju wyobraźni i pozwala uwierzyć we własne możliwości. Mieli okazję przekonać się o tym uczestnicy spotkania, którzy z pojedynczych wyrazów, wyciętych z gazet, układali poetyckie teksty i złote myśli. Warsztaty przypadły wszystkim do gustu. Na pewno je powtórzymy. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 07-04-17

Spotkanie autorskie

6 kwietnia naszą bibliotekę odwiedziła Zofia Stanecka, autorka książek dla dzieci. Najbardziej znaną bohaterką, stworzoną przez pisarkę, jest Basia. Książki z przygodami tej kilkuletniej dziewczynki są jednymi z najchętniej wypożyczanych. W spotkaniu autorskim wzięły udział dzieci z przedszkola nr 4 Bajka w Obornikach, które chętnie słuchały fragmentów opowieści o Basi i jej rodzinie. Zofia Stanecka w przystępny sposób opowiedziała też przedszkolakom, w jaki sposób powstaje książka, od pomysłu autora aż do pojawienia się książki w księgarni, czy bibliotece. Pisarka podkreślała też jak ważna w pracy autora jest wyobraźnia i jak przy jej pomocy można tworzyć piękne opowieści, ale też ilustracje. Na koniec spotkania dzieci zamieniły się w małych ilustratorów.

czytaj więcej

dodano: 07-04-17

Cztery kobiety, trzy pokolenia

W kwietniu w obornickiej Bibliotece Publicznej swoje prace wystawiły Galina Lebiediewa, jej córki Olga Jakowenko i Natalia Jakowenko oraz wnuczka Julia Jakowenko. Galina Lebiediewa urodziła się w1947 r. we Lwowie. Zajmuje się malarstwem i grafiką. Ukończyła szkołę malarstwa we Lwowie i w Moskwie oraz Politechnikę Lwowską. Swoje prace wystawiała na międzynarodowych i krajowych wystawach w Tarnopolu, w Bułgarii i w Polsce. Na uwagę zasługują jej grafiki na korze brzozowej. Olga Jakowenko ur. 1974 r. w Tarnopolu na Ukrainie, ukończyła ASP we Wrocławiu. Posiada galerię malarstwa i grafiki w Goerlitz. Natalia Jakowenko - ur. 1972 we Lwowie, z wykształcenia ekolog, geochemik. Specjalizacja- miniatura (olej.) Julia Jakowenko ur. 2002 na Węgrzech. Uczennica ósmej klasy w Tarnopolu. Indywidualna wystawa w 2012 r. w Tarnopolu, W 2014 i 2015 r. udział w zbiorowych wystawach w Polanicy zdroju i Tarnopolu.

czytaj więcej

dodano: 04-04-17

Stoły wielkanocne

Zapraszamy do zwiedzania wystawy stołów wielkanocnych. Ciekawe aranżacje stworzyły uczennice Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu.

czytaj więcej