Galeria

dodano: 23-11-17

60 urodziny Misia Uszatka - lekcje biblioteczne

W dniach od 20 do 23 listopada br. w bibliotece odbyły się specjalne lekcje przygotowane z okazji 60 urodzin Misia Uszatka zatytułowane „Uszatek Miś – przyjacielem dzieci nie od dziś”. W zajęciach udział wzięły: dzieci z Przedszkola nr 4 „Bajka” w Obornikach (grupa Biedronki, Zajączki i Tygryski), dzieci z Przedszkola nr 5 „Kolorowe Nutki” w Obornikach (grupa Maluchy) oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach (klasa I a, I b, I c, I d i II a), wraz z wychowawczyniami i opiekunkami.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się kto wymyślił i napisał opowiadania o przygodach sympatycznego pluszaka oraz kto je zilustrował. Dzieci poznały historię czasopisma „Miś” oraz kultowej dobranocki stworzonej na podstawie drukowanych tam historyjek. Zasadniczą część lekcji stanowiło czytanie wybranych przygód Uszatka i jego przyjaciół – dzięki temu przypomnieliśmy sobie dlaczego Misiowi klapnęło jedno uszko i kto właściwie wymyślił niedźwiadkowi takie imię. Lektura była doskonałym wstępem do rozmów na temat pluszowych zabawek (i ich szanowania), na temat przyjaźni oraz akceptacji czyjejś odmienności. Dzieci bardzo chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i często zaskakiwały trafnością odpowiedzi.

W trakcie lekcji przerywnikiem były piosenki – wiele razy rozbrzmiewały słowa „Pokochaj Pluszowego Misia”, „Na dobranoc, dobry wieczór miś pluszowy śpiewa wam”, „Pora na dobranoc” czy „Miś różowy”. Dla niejadków oraz tych, którzy nie szanują swoich zabawek Pani Basia Zielińska miała przestrogi w postaci piosenki „Misie – niejadki” oraz wiersza Czesława Janczarskiego „Kto misiowi urwał ucho”.

Jako że były to urodziny, nie mogło zabraknąć życzeń dla Uszatka przesłanych przez inne misie, urodzinowego tortu oraz tradycyjnego „Sto lat”.

Bardzo dziękujemy wszystkim grupom, które uczestniczyły w przygotowanych przez nas lekcjach – wszystkie spisały się wspaniale! Dziękujemy Dyrekcji poszczególnych placówek, że zachciały włączyć się w nasz projekt i umożliwiły dzieciom przybycie do biblioteki (niektórym z daleka, a niektórym w bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych). Dziękujemy także wszystkim wychowawczyniom i opiekunkom za wspólną naukę i zabawę.


Wydarzenia odbyły się w ramach projektu „Przystanek – Biblioteka Publiczna w Obornikach” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.