Galeria

dodano: 02-04-14

Dawnych wspomnień czar

W piątek 28 marca w naszej instytucji odbył się koncert Dawnych wspomnień czar. Najpiękniejsze tanga i walce w tradycyjnym wykonaniu. W wypełnionej po brzegi sali wystąpili: Bogdan Chołdrych- akordeon, Bernard Stieler- skrzypce i Antoni Żuromski- gitara. Artyści zebrali pozytywne recenzje od licznie zgromadzonej publiczności.


28 marca w wypełnionej po brzegi sali Biblioteki Publicznej w Obornikach odbył się nastrojowy wieczór starych przebojów. Najpiękniejsze tanga i walce okresu międzywojennego zaprezentowane zostały przez zespół składający się z trzech wykonawców: Bogdana Chołdrycha- akordeon, śpiew, Bernarda Stielera- skrzypce i Antoniego Żuromskiego – gitara, śpiew.

Pomysł przygotowania występu opartego na starych, niezapomnianych

przez szerokie grono muzykalnych słuchaczy szlagierach, modnych w latach trzydziestych,

a często wykonywanych w latach powojennych podsunął Antoni Żuromski.

Występ rozpoczął „Walc Francois” nawiązujący do hasła wieczoru. Potem kolejno tanga „Wspomnij mnie” i znane z repertuaru Tadeusza Faliszewskiego „Przy kominku”.

W kolejnych utworach Bernard Stieler uwodził słuchaczy przepiękną grą na skrzypcach. Instrument ten współcześnie znany jest z koncertów klasycznych, rzadko rozrywkowych, natomiast tak wirtuozowskiej gry, słuchanej dawniej w kawiarniach i lokalach tanecznych

nie wykonuje się aktualnie prawie wcale. Owacyjne przyjęcie utworów przez oczarowanych słuchaczy nagrodzone zostało wykonaniem wiązanki węgierskiej, co spotęgowało jeszcze aplauz publiczności. „Mały biały domek”, „Jedyna, jedyna”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, tango „Jalousie” i ramach bisów Elvisowskie „It s Now Or Never”. Na zakończenie,

po brawach na stojąco, razem ze słuchaczami zaśpiewano „Umówiłem się z nią

na dziewiątą”. Oklaskom nie było końca. Następny tego typu koncert planowany jest

na jesień z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

A swoją drogą, dla większości słuchaczy był to powrót do czasów młodości, które zawsze są niezapomniane i najpiękniejsze.

Należy dodać, że koncert odbył się dzięki dofinansowaniu Ludowego Banku Spółdzielczego.

Zdjęcia dzięki uprzejmości pani Danuty Królskiej.