dodano: 30-10-18

Dudy, sierszeńki, mazanki, czyli koncert Romualda Jędraszaka w Rożnowie

Jednym z elementów realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Obornikach projektu w ramach programu „Partnerstwo dla książki” są koncerty lokalnych artystów. 30 października br. tegoroczny laureat nagrody im. Oskara Kolberga, dudziarz Romuald Jędraszak zaprezentował się uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie. Towarzyszyła mu pani Katarzyna Hełpa-Liszkowska, etnolog i antropolog kultury.

Dzieci miały niebywałą okazję zobaczyć oraz wysłuchać dźwięków jakie wydają dudy wielkopolskie, kozioł weselny biały i czarny, sierszeńki, mazanki, a także, charakterystyczne tylko i wyłącznie dla Wielkopolski, skrzypce podwiązane. Pani Katarzyna wychodząc z założenia, że „tańczyć każdy może i każdy powinien” zachęciła młodą publiczność do spróbowania swoich sił w tańcach regionalnych. Spotkanie poprowadzone przez tak fascynujący duet z pewnością pogłębiło wiedzę uczniów na temat kultury tradycyjnej, będąc przy tym znakomitą rozrywką.