Galeria

dodano: 19-10-18

Finał Akcji: Powstanie

W czwartek, 18 października, w foyer Teatru Polskiego w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak wręczył nagrody i wyróżnienia dla uczestników konkursu „Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego”. Celem przedsięwzięcia było stworzenie cyfrowej kolekcji w wirtualnym muzeum historii Poznania CYRYL, składającej się z wszelkich wydarzeń, osób i faktów związanych z genezą, działaniami, uczestnikami i następstwami Powstania Wielkopolskiego. Organizatorem przedsięwzięcia ogłoszonego z okazji stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego było Wydawnictwo Miejskie Posnania, a partnerami głównymi Urząd Miasta Poznania i Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Wyróżnienie z rąk Marszałka odebrała oborniczanka, pani Grażyna Urbaniak za przekazanie dokumentów dotyczących Alojzego Stepki: ręcznie spisanych wspomnień oraz nagrania z lat 70., na którym Alojzy Stepka opowiada o powstańczych przeżyciach.

Przypomnijmy, że Biblioteka Publiczna w Obornikach była jednym z 12 miejsc w Wielkopolsce,
w których przeprowadzono zbiórkę powstańczych pamiątek. Koordynatorem przedsięwzięcia był redaktor portalu Rzeki Czasu, Andrzej Gintrowicz.

Alojzy Stepka (1889-1989) – ur. w Zawadach, od grudnia 1918 r. do lutego 1919 r. uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. W latach 1939-1945 uczestnik konspiracji - VI Obwód Praga Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - Wojskowa Służba Ochrony Powstania. Po wojnie Porucznik Ludowego Wojska Polskiego. Działacz ZBoWiD i Stronnictwa Demokratycznego - członek Dzielnicowego Komitetu SD na warszawskim Żoliborzu oraz Klubu Kombatanta przy Stołecznym Komitecie SD. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej.