Galeria

dodano: 11-09-18

Narodowe Czytanie 2018: „Przedwiośnie”

Idea Narodowego Czytania zainicjowana w 2012 roku zyskuje coraz szersze grono entuzjastów, nabiera rozmachu, a nierzadko przybiera oryginalne formy promocji i realizacji. Biblioteka publiczna już po raz szósty przyłączyła się do akcji proponując swoim czytelnikom oraz wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Obornik, głośne czytanie najpiękniejszych fragmentów obowiązującej w danym roku lektury. Tym razem było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Świętując 100-lecie odzyskania niepodległości znajdujemy w tej książce obraz entuzjazmu naszych rodaków po wydarzeniach 1918 roku, ale też opis pierwszych rozczarowań, brzemiennych w skutkach błędów i zaniechań.

Wybrać esencję z mnogości wątków i stworzyć z niej spójną, satysfakcjonującą słuchaczy całość, to nie lada sztuka. Temu wyzwaniu po raz kolejny znakomicie podołały panie Irena Najdek i Ewa Klimasek. Kilka dodatkowych komentarzy między następującymi po sobie fragmentami powieści pozwoliło sprawnie śledzić zagmatwane losy bohaterów. Narodowe Czytanie tradycyjnie odbyło się przed biblioteką tak, by słowa mogły popłynąć do jak największej liczby słuchaczy. W klimat „Przedwiośnia” wprowadzała minimalistyczna scenografia oraz kostiumy niektórych lektorów. Za współpracę w przygotowaniu wydarzenia dziękujemy Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach, w szczególności pani Irenie Najdek, a także pani Stefanii Kiwertz. Dziękujemy też przybyłej publiczności.

Fragmenty przedwiośnia czytali: Krzysztof Paszyk, Tomasz Szrama, Andrzej Okpisz, Agnieszka Katarzyna Balcerowaik, Irena Najdek, Stefania Maria i Czesław Kiwertz, Mateusz Klepka, Monika Hancyk oraz uczniowie LO w Obornikach: Aleksandra Hampel, Wojciech Piszczek, Damian Banaszak i Kordian Tempolin.