dodano: 21-02-20

"Okruchy świętości" w bibliotece

W czwartek, 20 lutego 2020 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Okruchy świętości. Relikwie Drzewa Krzyża Świętego – stauroteka z Ostrowa Lednickiego”.

Podczas wernisażu krótki wykład wygłosił prof. dr hab. Andrzej M. Wyrwa, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, który mówił o znaczeniu odnalezionego przez archeologów relikwiarza w dziejach kultury chrześcijańskiej w naszych ziemiach.
Stauroteki to relikwiarze przeznaczone do przechowywania cząstek Krzyża Świętego. Zwiedzający wystawę mają możliwość zobaczyć najstarszy na ziemiach piastowskich relikwiarz znaleziony na wyspie Ostrów Lednicki, pochodzący z 2 poł. X-1 poł. XI w. Najprawdopodobniej stanowi on dar bizantyjskiego cesarza dla księcia Mieszka I – jako pamiątkę chrztu władcy.
W otwarciu wystawy wzięli również zaproszeni goście: Zofia Kotecka starosta Obornik, Piotr Woszczyk zastępca burmistrza Obornik, ks. Rafał Banaszak, dyrektorzy szkół i instytucji kultury oraz młodzież i mieszkańcy miasta.
Mamy nadzieję, że wystawa spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających i wzbogaci ich wiedzę na temat relikwiarzy Drzewa Świętego Krzyża.

Wystawę można zwiedzać do 18 kwietnia 2020 r. w godzinach otwarcia biblioteki