dodano: 09-11-18

Otwarcie wystawy „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”

Rok 2018 dla mieszkańców Wielkopolski jest podwójnie ważny. Nie sposób bowiem oddzielić 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od wydarzeń, które rozpoczęły się na naszych ziemiach 27 grudnia 1918 r. Wystawa „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, której uroczyste otwarcie nastąpiło 8 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Obornikach, znakomicie wpisuje się w obchody roku jubileuszowego.

Zgromadzonych gości powitał dyrektor biblioteki Mateusz Klepka. Bogaty program wydarzeń pod wspólnym hasłem „Niepodległa w Obornikach” przedstawił kierownik Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Obornikach, Krzysztof Sroka. O udziale oborniczan w bohaterskim zrywie,
a także o samej wystawie, opowiedział jeden z jej współtwórców, Sekretarz Gminy Oborniki Krzysztof Nowacki.

Gościem specjalnym wczorajszej uroczystości była pani Jolanta Tischlik, córka dowódcy obornickich powstańców mjr Anastazego Stepki. Wyraźnie wzruszona, w kilku słowach opowiedziała o swoim ojcu i jego niezwykłych losach. Na wystawie można zobaczyć m.in. rodzinne pamiątki dokumentujące udział mjr Anastazego Stepki w Powstaniu Wielkopolskim.

Ekspozycję, którą opracowali Ewa Janowiak oraz Krzysztof Nowacki można oglądać w bibliotece publicznej do 16 lutego 2019 roku.