Aktualności

dodano: 09-10-19

Sobota z Komiksem - relacja

Za nami druga edycja Tygodnia z Komiksem w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Głównym celem wydarzenia była promocja historii obrazkowych, które mogą poszczycić się długą i bogatą tradycją zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Na tych, którzy zawitali 5 października do biblioteki czekało mnóstwo atrakcji związanych z komiksami. Już od progu gości witały postaci Tytusa i Spidermana, a na holu czekał Batman, Superman, Asterix z Obelixem, oraz nasi rodzimi bohaterowie, czyli Kajko i Kokosz w towarzystwie Jagi i Łamignata.

Słynny już wannolot, tym razem posłużył jako element fotobudki – czytelnicy chętnie robili sobie zdjęcia na tle komiksowej panoramy Obornik wykorzystując zabawne dymki.
O tym, że niemal każdy może być twórcą komiksu, przekonali się uczestnicy warsztatów. Dzieci miały okazję poćwiczyć swój talent plastyczny pod okiem znakomitych prowadzących. Z przedszkolakami rysowała plastyczka Lidia Strachanowska oraz pani Basia Zielińska. Furorę zrobiły Małe Warsztaty Komiksu z Czarownicą Irenką, czyli zajęcia prowadzone przez ilustratorkę Agnieszkę Żelewską. Młodzież, w świat komiksowej teorii i praktyki, wprowadzał rysownik Filip Bąk. Dorośli mieli okazję wysłuchać wykładów. O historii sztuki komiksów Polsce opowiadał Wojciech Obremski, natomiast o komiksie historycznym – wydawca Witold Tkaczyk. Gościliśmy także Michała Traczyka z Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Pan Michał prezentował najświeższe wydawnictwa komiksowe i chętnie odpowiadał na wszelkie pytania uczestników. Biblioteka z dumą prezentowała także swoje najnowsze pozycje w dziale komiksów (m.in. całą serię Marvela). Ku uciesze czytelników, książki można było od razu wypożyczyć.
Sobotnie wydarzenie było elementem projektu „Łączy nas komiks”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

fot. Daria Koczorowska. Dziękujemy!