dodano: 16-06-14

III Ogólnopolska Dyskusja Dyskusyjnych Klubów Książki

W czwartek 12 czerwca odbyła się w naszej bibliotece III Ogólnopolska Dyskusja Dyskusyjnych Klubów Książki. Dotyczyła książki Jana Karskiego Tajne państwo.

Recenzja Jan Karski- Tajne państwo

Nie powinnam zaczynać recenzji od końca jednak ciągle wyobrażam sobie ławeczkę w Waszyngtonie i siedzącego na niej Karskiego. W 1943 roku był moim rówieśnikiem, ale bagaż życiowych doświadczeń miał nieporównywalnie cięższy od mojego. Mijający go przechodnie nie zdawali sobie sprawy jak wielką postać właśnie mijają...Wielu pewnie nawet go nie zauważyło. Dla innych był jednym z młodych ludzi relaksujących się w parku. My jednak wiemy czym zajęte były jego myśli. Spotkanie z prezydentem Roosevelt, działania konspiracyjne, wspomnienie przesłuchiwań, liczne misje, getto, Izbica, przyjaciele, znajomi, jednym słowem Polska Walcząca, której Karski był cześcią. Ze wspomnień stworzył książkę Tajne państwo, która jest swoistym świadectwem życia Karskiego, ale ukazuje też struktury działań Polskiego Państwa Podziemnego, a także najokrutniejsze karty historii- getto warszawskie i obozy śmierci. Karski jako pierwszy złożył przywódcom alianckim obszerny raport o nazistowskich działaniach. Próbował powstrzymać Holokaust. Chciał ruszyć sumieniem świata, niejednokrotnie narażając swoje życie.

Tajne państwo czyta się jak świetną powieść sensacyjno-przygodową. Tragedią jest to, że powieść ta to autentyczne wydarzenia, spisane przez świadka , polskiego emisariusza, odważnego człowieka, który swoją misje zakończył, gdy w 2000 przyszła po niego śmierć. Dla mnie Karski to bohater, a Tajne państwo powinno być lekturą obowiązkową nie tylko dla osób interesujących się II Wojną Światową.

Polecam.

Marta Józefczyk

DKK Oborniki

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Steni Kiwertz.