dodano: 22-10-21

Jedzenie za burtą i wybijanie szklanek, czyli wspomnienia z Rejsu Niepodległości

„Powiedzcie światu, jak Polska jest piękna” - takie było przesłanie Rejsu Niepodległości, który w 2018 roku sławił nasz kraj w 23 portach na 5 kontynentach. W tym niezwykłym przedsięwzięciu wzięli udział nie tylko studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i Szkół Morskich ze Szczecina i Świnoujścia, ale także laureaci konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jedną z laureatek konkursu była Adrianna Kurkowiak, mieszkanka gminy Murowana Goślina, która przepłynęła na pokładzie legendarnego „Daru Młodzieży” ponad 3.000 mil morskich.

Podczas spotkania w obornickiej bibliotece opowiedziała o trasie, która wiodła z portu w Los Angeles, przez Acapulco aż do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Nie zabrakło opowieści o codziennym życiu na statku, o przygodach w portach, czasami zabawnych, a niekiedy zaskakujących spostrzeżeń. Prezentacja, którą mieliśmy okazję wczoraj zobaczyć i wysłuchać była szczera, doskonale przygotowana, okraszona anegdotami, refleksjami i przede wszystkim – pięknymi zdjęciami. Były to nie tylko wspomnienia z podróży, ale także opowieść o przełamywaniu własnych barier i słabości. Dla wielu jego uczestników rejs był inspirującą przygodą, która daje odwagę, by sięgać po więcej.

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Biblioteka oknem na świat” zapraszamy już 18 listopada. Zbigniew Szmyt opowie nam o różnych obliczach Mongolii.