Pierwsza edycja Festiwalu „Literackie Objezierze” przeszła do historii. Za nami dwa niezwykłe dni, podczas których wszystko zdawało się sprzyjać zamiarom organizatorów, czyli Gminy Oborniki oraz Biblioteki Publicznej w Obornikach. Cel był jeden – sprawić, by Objezierze znów tętniło życiem kulturalnym. Chyba nikt, kto zawitał w miniony weekend (7-8 czerwca) do tej miejscowości, nie ma wątpliwości, że cel udało się zrealizować niemal w stu procentach.
Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął się dwoma spotkaniami z pisarzem Jakubem Skworzem. Przybyli na nie uczniowie ze szkół podstawowych, które jako patronów mają osobistości literackie związane z Objezierzem. Tematem przewodnim były książki „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz” oraz „Mania Skłodowska” - zachęcające młodych czytelników do podążania za swoimi marzeniami. Jakub Skworz chętnie odpowiadał na pytania publiczności i składał autografy, a od uczniów z Rożnowa otrzymał niezwykły prezent – komiks „Pożar” stworzony na podstawie jego powieści.
Tego samego dnia, o godz. 16.00, nastąpiło oficjalne otwarcie festiwalu, którego dokonał Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Kilka słów do gości zgromadzonych w objezierskim Domu Kultury skierowała dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Iwona Smarsz. Cześć oficjalną zakończył inauguracyjny wykład pt. „Literackie tradycje szlachecko-ziemiańskiego Objezierza”, który wygłosił Zbigniew Adamczewski przy wsparciu Henryka Brodniewicza.
Podczas gdy sala Domu Kultury przygotowywała się do kolejnych wydarzeń, w plenerze można było posłuchać muzyków z zespołu Poznań Brass. Instrumentalne melodie niosły się w ciepły, letni wieczór tworząc czarowną atmosferę. Po muzycznym antrakcie, na scenie DK pojawił się Wojciech Jagielski. Znakomity reporter i dziennikarz sprawił, że sala wypełniła się niemal po brzegi. Rozmowie prowadzonej przez Paulinę Surniak (Wydawnictwo Poznańskie, blog Miasto Książek), z uwagą przysłuchiwali się miłośnicy reporterskiego kunsztu naszego gościa. I tym razem nie zabrakło pytań od publiczności oraz okazji do zdobycia podpisu na książce, czy krótkiej rozmowy.
Emocje jeszcze na dobre nie opadły, gdy na scenie pojawiła się Sylwia Chutnik. Charyzmatyczna pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa podbiła serca publiczności opowieściami o swoich książkach, ukochanej Warszawie i twórczych planach. Spotkanie z Sylwią Chutnik prowadziła Monika Hancyk z Biblioteki Publicznej w Obornikach.
Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu była projekcja filmu „53 wojny” poprzedzona krótkim dokumentem o Objezierzu.
Obiecujący piątek rozbudził literackie apetyty, które w sobotę zostały w pełni zaspokojone. Centrum wydarzeń ponownie był Dom Kultury, a na żółtych fotelach znów jako pierwszy zasiadł Jakub Skworz. Tym razem na spotkaniu mogli być obecni wszyscy zainteresowani, a młody pisarz znakomicie radził sobie ze zróżnicowaną publicznością. Wszystkie spotkania z Jakubem Skworzem moderowała Anita Nochowicz-Pietz, która na co dzień pracuje w oddziale dziecięcym obornickiej biblioteki publicznej.
Kolejnym gościem festiwalu była Katarzyna Kwiatkowska. Autorki kryminałów szczególnie mocno wyczekiwali ci, którzy mieli okazję przeczytać „Zbrodnię w szkarłacie”. Akcja tej powieści, jak wielokrotnie już pisaliśmy, częściowo dzieje się w Objezierzu, za czasów Stanisława Turno. Co ciekawe, Katarzyna Kwiatkowska nigdy wcześniej nie była w Objezierzu, co nie przeszkodziło jej wiernie oddać zarówno wygląd pałacu, jak i jego gospodarza. Spotkanie z pisarką prowadziła Agnieszka Brust z Biblioteki Publicznej w Obornikach.
Wszyscy, którym zdarza się słuchać radiowej Trójki, z pewnością rozpoznali charakterystyczny głos kolejnego gościa festiwalu. Prof. Katarzyna Kłosińska, przewodnicząca Rady Języka Polskiego, autorka wielu opracowań poświęconych kulturze języka oraz audycji z cyklu „Co w mowie piszczy?”, zajmująco opowiadała o zawiłościach polszczyzny. Niemal każdy miał szansę rozwiać swoje językowe wątpliwości lub podzielić się spostrzeżeniami na temat języka ojczystego. Jedno z najbardziej interesujących spotkań pierwszej edycji FLO poprowadziła Beata Łukasiewicz-Lorent, kierownik obornickiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu.
Jak każdy festiwal, także „Literackie Objezierze” miało swoją wielką gwiazdę. Bezsprzecznie była nią Joanna Bator, laureatka Nagrody Nike, autorka znakomitych powieści, takich jak „Ciemno, prawie noc” czy „Purezento”. Joanna Bator urzekła publiczność (pełna sala!) nietuzinkową osobowością, głębokimi przemyśleniami, w których wyraźnie odbija się fascynacja japońską filozofią oraz pełnym pokory podejściem do swojej twórczości. Jeśli po pierwszej edycji wydarzenia można mówić, że zrodziło już pewne tradycje, to w przypadku „Literackiego Objezierza” z pewnością jest to panel dyskusyjny ze słuchaczami. Pytania, jakie za każdym razem padały z sali, były ważnym dopełnieniem wszystkich spotkań. Dodajmy jeszcze, że rozmowę z Joanną Bator prowadziła dziennikarka, Violetta Szostak. Moderacja spotkania został dofinansowana ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.
I wreszcie, na samym końcu, sceną zawładnęła Joanna Jodełka. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru, autorka kryminałów i powieści, a także przewodnika po zabytkach województwa wielkopolskiego, była wyraźnie urzeczona atmosferą festiwalu. Ciekawą rozmowę z ostatnim gościem FLO przeprowadziła Agnieszka Brust.
Drugi dzień imprezy, poza spotkaniami autorskimi, obfitował w szereg wydarzeń towarzyszących. Na terenie wokół Domu Kultury toczyło się intensywne życie festiwalowe, a na licznych stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były gry planszowe, gigantyczne scrabble, warsztaty dla dzieci, pokazy drzeworytu i czerpania papieru. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska obornickich bibliotek oraz strefa chillout wypełniona leżakami i klimatyczną muzyką. Nie zabrakło chętnych na zwiedzanie objezierskich zabytków: kościoła i pałacu, a także patroli gotowych zmierzyć się z harcerską grą terenową. Na festiwalu można też było kupić książki (stoisko księgarni Muszyńscy z Wągrowca oraz Wydawnictwa Miejskiego Posnania) oraz spotkać mima.
Drugi dzień festiwalu to także plenerowa uczta dla melomanów, a takową zapewnił poznański zespół Projekt Niebo. Na zakończenie imprezy można było obejrzeć film „Ciemno, prawie noc”, czyli głośną adaptację powieści Joanny Bator o tym samym tytule.
Podsumowując, pokusimy się o stwierdzenie, że udało nam się zorganizować piękne, inspirujące wydarzenie, niemal dokładnie takie, jakie sobie wymarzyliśmy. Liczne pochwały, jakie otrzymaliśmy zarówno od zaproszonych gości, jak i uczestników, pozwalają nam mieć nadzieję na kolejne edycje festiwalu.
PODZIĘKOWANIA
Dziękujemy przede wszystkim Burmistrzowi Obornik Tomaszowi Szramie, za to, że dał nam zielone światło do organizacji tego wydarzenia.
Dziękujemy współorganizatorom, czyli całej ekipie z Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Obornikach – Justyna, Krzysztof, Natalia, Daria, Patrycja - bez Was nie dalibyśmy rady!
Specjalne podziękowania dla wszystkich naszych partnerów i patronów. Panu Marszałkowi Markowi Woźniakowi dziękujemy za honorowy patronat nad imprezą.
Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za partnerstwo, a pani dyrektor Iwonie Smarsz za obecność i piękne słowa na otwarciu festiwalu.
Dziękujemy Małgosi i Ani, koordynatorkom wojewódzkich DKK za Violettę Szostak, która pięknie poprowadziła spotkanie z Joanną Bator.
Dziękujemy naszym koleżankom z obornickiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu za współpracę i świetnie stoisko, a pani kierownik Beacie Łukasiewicz-Lorent za prowadzenie spotkania z prof. Katarzyną Kłosińską.
Dziękujemy Sołectwu Objezierze, z Edytą Mikołajczak na czele, za wszechstronną pomoc. Dziękujemy Zespołowi Szkół w Objezierzu oraz pani Małgorzacie Najdek z LGD Karina Trzech Rzek.
Dziękujemy wszystkim patronom medialnym: portalowi Lustro Biblioteki, blogowi God Save The Book, radiu Afera, portalowi Oborniki Nasze Miasto, Gazecie Powiatowej Ziemia Obornicka i Tygodniowi Obornickiemu, a także portalowi Kultura u Podstaw. I, rzecz jasna, wszystkim, którzy udostępniając nasze posty przyczynili się do „nachalnej” promocji wydarzenia;-)
Dziękujemy pisarzom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i dostarczyli nam niesamowitych emocji: Jakub Skworz, Wojciech Jagielski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Kwiatkowska, Katarzyna Kłosińska, Joanna Bator, Joanna Jodełka – byliście wspaniali!
Dziękujemy wszystkim, którzy zapewniali atrakcje w plenerze: Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości z Puszczykowa, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Nasze Podwórko, zespół Projekt Niebo, zespół Poznań Brass, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Rada Samorządu Studentów WFPiK UAM, Tadeusz Grajpel, Witold Tkaczyk, Księgarnia Muszyńscy, Hufiec ZHP im. Jana Miękusa z Obornik.
Dziękujemy WSZYSTKIM UCZESTNIKOM festiwalu.
Jeśli kogoś pominęliśmy, bardzo przepraszamy – nie sposób wymienić wszystkich, podobnie jak nie sposób zmierzyć ogromu naszej wdzięczności.