O Nas

WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH

Telefon: 573 721 306

Mail: wypozyczalnia.bpmig@gmail.com

Wypożyczalnia dla dorosłych zajmuje się udostępnianiem księgozbioru na zewnątrz. Znajduje się tutaj kilkanaście tysięcy książek z różnych dziedzin wiedzy oraz literatury beletrystycznej. Dzięki wolnemu dostępowi do półek czytelnicy mogą samodzielnie wybierać interesującą ich lekturę. Księgozbiór systematycznie uzupełniany jest o nowości wydawnicze. W wypożyczalni można odbierać zarezerwowane wcześniej (np. za pomocą aplikacji) książki oraz zamawiać pozycje, które aktualnie nie są dostępne. Można tu także zaproponować zakup lektur, których jeszcze nie ma w naszym księgozbiorze.

WYPOŻYCZALNIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Telefon: 572 782 960

Mail: wypozyczalniadm.bpmig@gmail.com

W wypożyczalni dla dzieci i młodzieży znajduje się kilka tysięcy woluminów przeznaczonych dla bardzo szerokiej grupy odbiorców, od małych dzieci, którym proponujemy specjalne książki w twardych oprawach i książki obrazkowe, aż po młodzież, dla której mamy m.in. zbiór aktualnych lektur szkolnych, literaturę „young adult” i komiksy (w tym mangi).
Przyjazna przestrzeń i funkcjonalne ułożenie książek na dostosowanych dla dzieci i młodzieży regałach, sprawia, że czytelnik może się czuć swobodnie i bez ograniczeń korzystać z naszej oferty.

Dysponujemy także kilkoma tytułami czasopism: „Świerszczyk”, „Młody Technik”, „Cogito”, „Kosmos dla dziewczynek” z możliwością korzystania na miejscu lub do wypożyczenia na zewnątrz.

CZYTELNIA DLA DOROSŁYCH

Telefon: 61 29 60 265

Mail: region.bpmig@gmail.com

W czytelni dla dorosłych zbiory udostępniamy na miejscu. Można tutaj skorzystać z bogatego księgozbioru podręcznego, czyli szeroko rozumianych wydawnictw encyklopedycznych, słowników, kompendiów i monografii, zróżnicowanych tematycznie. Szczególną rolę odgrywa dział literatury regionalnej, mający zaspakajać potrzeby czytelnicze związane z pogłębianiem wiedzy o naszym regionie.

Prenumerujemy dziennik „Głos Wielkopolski” oraz tygodniki, które udostępniamy na miejscu lub wypożyczamy na zewnątrz.

W Czytelni prowadzimy działalność informacyjno-bibliograficzną. W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych sprowadzamy książki z innych bibliotek. Można tu także skorzystać z systemu ACADEMICA, czyli cyfrowej wypożyczalni książek i czasopism naukowych

ARCHIWUM CYFROWE

Mail: kontakt@rzeki-czasu.pl

Od 2015 roku w naszej bibliotece działa pracownia, która zajmuje się przenoszeniem na nośniki cyfrowe materiałów przechowywanych na tradycyjnych nośnikach analogowych (rękopisy, druki, książki, zdjęcia, negatywy, nagrania audio, filmy).

Zdigitalizowane zbiory udostępniane są na portalu internetowym „Rzeki Czasu” https://rzeki-czasu.pl/.

IZBA REGIONALNA

Izba Regionalna przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach działa od 1975 roku. Powstała z inicjatywy grupy miłośników historii naszego regionu, w oparciu o eksponaty pochodzące przede wszystkim z darów. Głównym motywem przyświecającym funkcjonowaniu tego działu jest ochrona przed zapomnieniem dóbr kultury świadczących o przeszłości ziemi obornickiej.
W 2023 roku pomieszczenia, w których znajdowała się Izba Regionalna przeszły gruntowny remont. Obecnie trwają prace nad utworzeniem nowej wystawy stałej poświęconej dziejom naszego miasta i okolic.

HISTORIA

Mieszkańcom Obornik trudno wyobrazić sobie miejski krajobraz bez charakterystycznego gmachu przy ulicy Kopernika 10, który, zdaje się, stoi w tym miejscu od zawsze. Jednak zanim Biblioteka Publiczna zadomowiła się w obecnej siedzibie, przeszła długą drogę – od przedwojennej Wypożyczalni Towarzystwa Czytelni Ludowych, przez dwuizbowy lokal o powierzchni zaledwie 72 m², aż po dzisiejszą książnicę, z której korzysta wielu mieszkańców miasta i najbliższych okolic.

Powiatową Bibliotekę Publiczną oficjalnie powołano 1 sierpnia 1945 roku, a bazą księgozbioru stały się woluminy ocalałe z wojennej pożogi u osób prywatnych. Kilka miesięcy później, w listopadzie, biblioteka rozpoczęła udostępnianie zebranych książek zapisanym czytelnikom. Wypożyczalnię ulokowano w podziemnych pomieszczeniach Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Mickiewicza 2.

Kolejnym znaczącym wydarzeniem w dziejach obornickiej biblioteki był rok 1949, kiedy to utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną mieszcząca się pod adresem Rynek 5. Już po kilku latach, w roku 1955, nastąpiło połączenie biblioteki miejskiej z powiatową, co doprowadziło do powstania instytucji, która do dziś funkcjonuje pod nazwą Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy. Placówka mieściła się wówczas przy ul. gen. Świerczewskiego 29, czyli obecnej ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wreszcie, 21 września 1973 roku, obornicka biblioteka rozpoczęła działalność w nowym, wybudowanym specjalnie na jej potrzeby budynku przy ulicy Kopernika. Od 2000 roku, na mocy Porozumienia z dnia 31 grudnia 1999 r. między Burmistrzem Obornik a Starostą Obornickim, biblioteka realizuje zadania biblioteki powiatowej. W 2011 roku, budynek biblioteki został zmodernizowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

15 września 1989 roku, w ramach obchodów 650-lecia miasta Oborniki, bibliotece nadano imię Antoniego Małeckiego. Najważniejszym punktem uroczystości, która odbyła się z tej okazji, było odsłonięcie tablicy pamiątkowej z popiersiem naszego patrona. Płaskorzeźba została zaprojektowana przez poznańskiego plastyka doc. Józefa Stasińskiego. Tablicę, która początkowo znajdowała się na ścianie frontowej budynku, można obecnie podziwiać w holu biblioteki.

Dziś obornicka książnica jest znaną i cenioną przez społeczność lokalną instytucją kultury. Podstawą naszej działalności, niezmiennie od ponad 75 lat, jest zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców. Do naszych zadań należy także gromadzenie, opracowanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących regionu. Prowadzimy Repozytorium Cyfrowe „Rzeki Czasu” będące zdigitalizowaną kroniką dziejów naszego miasta.

Idąc z duchem czasu, biblioteka z powodzeniem organizuje własne imprezy kulturalne, w tym wydarzenia o charakterze cyklicznym, jak np. soboty tematyczne, czy spotkania z podróżnikami pod wspólnym hasłem „Biblioteka oknem na świat”. Oprócz tego organizujemy warsztaty, wykłady, wystawy, lekcje biblioteczne, koncerty, wieczory poetycko-muzyczne, spotkania autorskie, spotkania dyskusyjnych klubów książki i wiele innych wydarzeń. Od 2019 roku jesteśmy współorganizatorem Festiwalu „Literackie Objezierze”.

W 2025 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach obchodzi jubileusz 80 lat działalności.

PATRON

Antoni Małecki – filolog, poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz. Urodził się 16 lipca 1821 roku w Objezierzu. Studiował filozofię i filologię na uniwersytecie w Berlinie, gdzie w 1844 roku uzyskał doktorat na podstawie rozprawy o szkole Platona. Był profesorem filologii klasycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownikiem katedry filologii klasycznej na Uniwersytecie w Innsbrucku oraz profesorem historii literatury polskiej i języka starocerkiewnosłowiańskiego na Uniwersytecie Lwowskim. Pełnił również funkcję rektora tej uczelni. W 1869 r. został kuratorem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Zainteresowania naukowe Małeckiego były bardzo rozległe, opublikował wiele rozpraw naukowych, studiów, prac historycznych, a także utworów poetyckich. Był też autorem popularnej Gramatyki języka polskiego. Zmarł w 1913 r. we Lwowie. Został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
Od 1989 roku Antoni Małecki patronuje Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.
Więcej informacji na temat Antoniego Małeckiego można znaleźć na stronie: https://antonimalecki.pl/

FESTIWAL „LITERACKIE OBJEZIERZE”

Biblioteka Publiczna w Obornikach jest pomysłodawcą i współorganizatorem (wraz z Gminą Oborniki) Festiwalu „Literackie Objezierze”. Dotychczas odbyły się trzy edycje tego wydarzenia: w 2019, 2022 i 2023 roku.
Wszystkie informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie: https://literackieobjezierze.pl/

Wyszukaj

Skip to content