Od początku swojej działalności, Biblioteka Publiczna w Obornikach, przywiązuje dużą wagę do gromadzenia wszelkich dokumentów życia społecznego. Pozwalają one ocalić od zapomnienia lokalną historię i budują tożsamość mieszkańców regionu. W zbiorach biblioteki znajdują się, między innymi, obiekty archeologiczne, etnograficzne i historyczne.
Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek do zbiorów biblioteki, prosimy o kontakt telefoniczny (61 29 60 265), mailowy (bibliotekapubliczna@oborniki.pl), lub osobisty (Oborniki, ul. Kopernika 10).
Izba regionalna
Izba Regionalna przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach działa od 1975 roku. Powstała z inicjatywy grupy miłośników historii naszego regionu, w oparciu o eksponaty pochodzące przede wszystkim z darów. Głównym motywem przyświecającym funkcjonowaniu tego działu jest ochrona przed zapomnieniem dóbr kultury świadczących o przeszłości ziemi obornickiej.
W 2023 roku pomieszczenia w których znajdowała się Izba Regionalna przeszły gruntowny remont. Obecnie trwają prace nad utworzeniem nowej wystawy stałej poświęconej dziejom naszego miasta i okolic.
W bibliotece przez większą część roku można oglądać wystawy.
Biblioteka jest przestrzenią, w której prezentują się lokalni twórcy (fotografia, rękodzieło, malarstwo, rysunek, zbiory kolekcjonerskie itd.). Organizujemy także wystawy czasowe dotyczące historii ziemi obornickiej.
Mieszkańców regionu zainteresowanych organizacją wystawy w bibliotece, prosimy o kontakt telefoniczny (61 29 60 265) lub mailowy (bibliotekapubliczna@oborniki.pl).
Informacji o aktualnie trwających wystawach należy szukać na plakatach, na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Wydawnictwa
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach wraz z Gminą Oborniki wydaje, współwydaje oraz wspiera publikacje o charakterze historyczno-kulturalnym. W ostatnich latach ukazały się:
• Obornickie Zeszyty Historyczno-Kulturalne
Czasopismo wydawane jest od 2017 roku. Ideą „Zeszytów” jest budowanie i wzmacnianie tożsamości mieszkańców naszej „małej ojczyzny”. Większość numerów to zbiór artykułów o różnej tematyce, ale zdarzają się wydania specjalne, poświęcone np. historii obornickiej piłki ręcznej, czy Powstaniu Wielkopolskiemu. Wokół OZHK skupieni są historycy oraz pasjonaci dziejów regionu. Do końca 2024 r. ukazało się 30 numerów zeszytów.
• „Powiat Obornicki pod względem dziejowym z zastósowaniem do topografii współczesnej”
Reedycja publikacji autorstwa Edmunda Calliera z 1887 roku. Książka została wydana w 2023 roku dzięki środkom Starostwa Powiatowego w Obornikach. Publikacja jest unikatowym opisem topograficznym i historycznym ponad 200 miejscowości leżących na terenie ówczesnego powiatu obornic-kiego. Książka ukazała się w liczbie 300 egzemplarzy i była dystrybuowana nieodpłatanie wśród szkół, bibliotek, instytucji oraz zainteresowanych mieszkańców.
• „Powiatowe Miasto Oborniki 1925”
Reprint albumu zdjęć Mariana Tykocińskiego przedstawiający najważniejsze miejsca międzywojen-nych Obornik. Oryginalny album, przygotowany na zlecenie ówczesnego magistratu, znajduje się w zbiorach obornickiej biblioteki. Publikacja ukazała się w 2018 roku dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Centru Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska”.
Reprint albumu liczył 500 egzemplarzy i był dystrybuowany nieodpłatanie wśród szkół, bibliotek, instytucji oraz zainteresowanych mieszkańców.
• „Objezierze. Dom Kultury i inne skarby”, aut. Tomasz Węgrzak.
Publikację wydano w 2019 roku w ramach promocji projektu „Zachowanie dziedzictwa kul turowego poprzez modernizację zabytkowego Domu Kultury w Objezierzu” dofinansowa nego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
• „Radzim – gród i wieś nad Wartą”, redakcja Andrzej Kowalczyk, Michał Skoczyński, Andrzej M. Wyrwa.
Interdyscyplinarna publikacja przedstawiająca dzieje Radzimia wydana w 2017 roku przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy dzięki wsparciu, między innymi, Urzędu Miejskie go w Obornikach
• Zaczarowana okolica : Dwanaście podań i legend z obornickich wiosek; autorzy opowiastek Łukasz Bernady, Paweł Bździak, Waldemar Górny, Tomasz Węgrzak.
Publikacja z 2018 roku.
• Zaczarowane miejsca : Obornickie podania, powiastki i gawędy; autorzy opowiastek Łukasz Bernady, Paweł Bździak, Waldemar Górny, Tomasz Węgrzak.
Publikacja z 2017 roku.
• Oborniki na dawnych pocztówkach, redakcja, teksty i opisy pocztówek Krzysztof Nowacki, Katarzyna Roszkiewicz, Aldona Święcichowska, Jacek Święcichowski.
Publikacja z 2014 roku.
Archiwum cyfrowe
Archiwum cyfrowe jest miejscem, w którym pracownicy biblioteki digitalizują dokumenty życia społecznego mieszkańców Obornik i okolic.
Na wyposażeniu archiwum znajdują się skanery, cyfrowe aparaty fotograficzne i dyktafony, zgrywarki kaset VHS i taśm 8 mm.
Najczęściej archiwizowanymi obiektami są zdjęcia, filmy, listy, kroniki, mapy, katalogi oraz prasa regionalna a proces ich digitalizacji pozwala na ochronę i upowszechnianie gromadzonych dokumentów.
Duża część zdigitalizowanych materiałów udostępniona jest na portalu „RZEKI CZASU”: https://rzeki-czasu.pl/ , na który zapraszamy.
Osoby i instytucje, które chcą przekazać/udostępnić materiały do archiwum proszone są o kontakt z biblioteką.
Konferencje popularnonaukowe
Jednym ze sposobów na upowszechnianie dziejów naszego regionu, jest organizacja sesji popularnonaukowych. Z ważniejszych wydarzeń tego typu należy wymienić:
• Konferencja „Józef Ignacy Kraszewski – Antoni Małecki. Miejsca wspólne”; 2024, sesja zorganizowana wspólnie z Biblioteką Raczyńskich.
• Konferencja „Antoni Małecki – życie i twórczość”; 2021; sesja zorganizowana w ramach ob-chodów jubileuszu 200. rocznicy urodzin patrona biblioteki.
• Konferencja „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”; 2019 r.; sesja zrealizowana dzię-ki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Part-nerstwo dla książki”.
• Konferencja „Oborniczanie na na przestrzeni dziejów”; 1989 r., zorganizowana w ramach ob-chodów jubileuszu 650-lecia istnienia miasta.
Obornickie spotkania z zabytkami
Jest to cykl wydarzeń, w ramach którego odbywają się prelekcje poświęcone najciekawszym obiektom, zjawiskom i wydarzeniom dotyczącym przeszłości ziemi obornickiej.
Dotychczas, odbyły się następujące spotkania:
– „Kościół Świętego Krzyża w Obornikach. Niezwykłe dzieło ciesielskiego kunsztu na bezdrożach badań drewnianej architektury sakralnej”, prof. dr hab. Aleksander Jankowski;
– „Klasztor i kościół oo. Franciszkanów w Obornikach”, Magdalena Konieczna, Krzysztof Nowacki;
– „Społeczność żydowska w Obornikach”, Mateusz Klepka;
– „Goci na ziemi obornickiej”, Tomasza Skorupka;
– „Gazownie miejskie w powiecie obornickim na tle rozwoju gazownictwa w poznańskiem”, prof. dr. hab. Miron Urbaniak;
– „Radzim w świetle badań interdyscyplinarnych”, Andrzej Kowalczyk;
– „Dawne mapy Obornik i okolic”, Mateusz Klepka.
Informacji o kolejnych wydarzeniach w ramach cyklu „Obornickie spotkania z zabytkami” należy szukać na plakatach, na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.
Biblioteka Publiczna w Obornikach jest pomysłodawcą i współorganizatorem (wraz z Gminą Oborniki) Festiwalu „Literackie Objezierze”. Ideą Festiwal wydarzenia jest kontynuacja XIX wiecznych tradycji literackich miejscowości. W Objezierzu bywali, między innymi, Niemcewicz, Odyniec, Żmichowska, Kraszewski, Pol. Był tam też Adam Mickiewicz i opisał to w „Panu Tadeuszu”. Obecnie na festiwal zapraszani są znakomici współcześni pisarze i językoznawcy.
Dotychczas odbyły się trzy edycje tego wydarzenia: w 2019, 2022 i 2023 roku.
Kolejna edycja planowana jest na 6-7 czerwca 2025 r.
Wszystkie informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie: https://literackieobjezierze.pl/
© All Rights Reserved.