Galeria

dodano: 07-12-18

Przejazd Ignacego Jana Paderewskiego przez Oborniki

Wczoraj w bibliotece odbył się czwarty z cyklu wykładów o Powstaniu Wielkopolskim. Tym razem naszym gościem był Krzysztof Springer, który opowiedział o przejeździe Ignacego Jana Paderewskiego przez Oborniki w dniu 25 grudnia 1918 r. Temat został ujęty przede wszystkim w kontekście tego, co stanowiło logistyczne tło tamtych wydarzeń, czyli pociągów i peronów. Zobaczyliśmy ciekawą prezentację przedstawiającą m.in. najpopularniejsze lokomotywy tamtych czasów, a nawet ówczesny rozkład jazdy.

Jak podkreślał prowadzący, był to okres gdy rozkłady zmieniały się bardzo rzadko - nawet raz na kilkadziesiąt lat, a w wagonach obowiązywały standardy podzielone na trzy klasy.

Niezmiernie ważnym elementem spotkania było wystąpienie pani Ewy Szatkowskiej. Przybliżyła ona wspomnienia swojej mamy, Bogumiły Koteckiej, która jako 7-letnia dziewczynka witała Paderewskiego wierszykiem na dworcu w Obornikach.

Kolejny wykład odbędzie się 10 stycznia 2019 r., o godzinie 18.00. Krzysztof Nowacki opowie o roli oborniczan w Powstaniu Wielkopolskim. Zapraszamy.