Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach już po raz trzeci skutecznie aplikowała o środki do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Jednak ten rok jest wyjątkowy i rekordowy – po ogłoszeniu wyników naboru okazało się, że obornicka instytucja, jako jedna z dwóch bibliotek w Polsce, otrzymała dofinansowanie na wszystkie 4 zgłoszone projekty (jeden wnioskodawca mógł złożyć maksymalnie 4 wnioski). Łączna kwota dofinansowania projektów wynosi nieco ponad 64 tys. zł.
Podział środków wygląda następująco:
Projekt nr 1 „Łączy nas komiks”: 18 480,00 zł;
Projekt nr 2 „Fantastyczna biblioteka”: 12 208,00 zł;
Projekt nr 3 „Biblioteka oknem na świat”: 9 800,00 zł;
Projekt nr 4 „Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej”: 23 800,00 zł.
Celem programu „Partnerstwo dla książki” jest poprawa dostępu do książki, we wszystkich jej formatach, oraz wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek. Biblioteka Publiczna w Obornikach zrealizuje te cele poprzez następujące projekty:
Projekt „Łączy nas komiks” polega na organizacji cyklu warsztatów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez profesjonalnego rysownika komiksów. Elementem uzupełniającym warsztatów będą spotkania z regionalistami oraz piesze i rowerowe wycieczki do ważnych miejsc na terenie naszego miasta. Efektem zajęć będą komiksowe opowieści inspirowane historią Obornik. Zwieńczeniem projektu będzie druga edycja Tygodnia z komiksem, podczas którego wspomniane prace zostaną zaprezentowane szerszej publiczności w formie wystawy. W ramach Tygodnia z komiksem odbędą się także wykłady, lekcje biblioteczne oraz zajęcia plastyczne dla dzieci.
Projekt "Fantastyczna biblioteka" jest odpowiedzią na potrzeby czytelników, szczególnie młodych, którzy chętnie sięgają po fantastykę. Zadanie obejmuje takie elementy jak: spotkania z autorami dziecięcej literatury fantasy, soboty tematyczne poświęcone najpopularniejszym utworom z tego gatunku (sobota z Harrym Potterem oraz sobota z Panem Kleksem), a także fantastyczny balik z książkowymi postaciami. W ramach zadania przewidziano także spotkania z pisarzami literatury fantastycznej dla dorosłych.
Projekt "Biblioteka oknem na świat" to przede wszystkim kontynuacja cieszącego się dużą popularnością cyklu spotkań z podróżnikami, które pozwalają czytelnikom poznawać inne kraje i kultury. W ramach zadania planuje się także zorganizowanie przedstawień dla dzieci o tematyce podróżniczej oraz wieczoru poetycko-muzycznego. Celem uzupełniającym projektu jest popularyzacja literatury podróżniczej, w tym reportażu.
Projekt "Bracia Mickiewiczowie na ziemi obornickiej" koncentruje się na upamiętnieniu oraz na upowszechnieniu wiedzy dotyczącej pobytu wieszcza w okolicach Obornik na przełomie lat 1831/1832, a także wiedzy dotyczącej Franciszka Mickiewicza, który mieszkał, zmarł i jest pochowany w pobliskim Rożnowie. Głównym elementem zadania jest organizacja konferencji popularnonaukowej, która zgromadzi specjalistów zajmujących się badaniem wielkopolskiego epizodu w życiorysie Mickiewicza. Konferencja odbędzie się w odrestaurowanym budynku Domu Kultury w Objezierzu. Działaniami towarzyszącymi będą: spotkania dla dzieci z pisarzem - autorem biografii wieszcza napisanej specjalnie dla najmłodszych czytelników, przedstawienie teatralne dla dzieci oparte na motywach twórczości Mickiewicza, wystawa oraz dwa filmy dokumentujące pobyt braci Mickiewiczów w okolicach Obornik, oraz wieczór poetycko-muzyczny przygotowany przez Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”.
Warto śledzić stronę internetową biblioteki oraz nasz profil na facebooku – będą na nich umieszczane informacje dotyczące wydarzeń realizowanych w ramach opisanych projektów. Mamy nadzieję, że wśród tak różnorodnej oferty, każdy znajdzie coś dla siebie.