Aktualności

dodano: 20-04-23

Gazownie miejskie w powiecie obornickim

Od niemal roku „Obornickie spotkania z zabytkami” pozwalają odkrywać kolejne karty historii naszego regionu. 19 kwietnia, podczas piątego wydarzenia zorganizowanego w ramach tego cyklu, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Mirona Urbaniaka pt. "Gazownie miejskie w powiecie obornickim na tle rozwoju gazownictwa w poznańskiem”.


Niezwykle ciekawa prezentacja zarysowała kontekst rozwoju infrastruktury miejskiej w czasach zaboru pruskiego i wyjaśniła okoliczności, które doprowadziły do powstania gazowni
w Obornikach (1905 r.), w Rogoźnie (1907 r.) oraz w Ryczywole (1909 r.).


Dzięki archiwalnym zdjęciom i rysunkom technicznym mogliśmy poznać technologie, które sprawiły, że największe miejscowości na terenie naszego powiatu już na początku XX wieku mogły cieszyć się oświetleniem ulic. Prof. Urbaniak objaśnił także inne korzyści wynikające z posiadania gazowni. Tradycyjnie nie zabrakło pytań i spostrzeżeń ze strony uczestników spotkania.


Miron Urbaniak to historyk związany z Uniwersytetem Wrocławskim, specjalizujący się m.in. w historii techniki, historii architektury oraz ochronie kultury materialnej. Jest autorem dwutomowego opracowania pt. "Miejskie zakłady przemysłowe Wielkiego Księstwa Poznańskiego - Gazownie", w którym opisał 80 zakładów gazowniczych w miastach rejencji bydgoskiej i poznańskiej, w tym gazownie w Obornikach, Rogoźnie i Ryczywole. Publikacja jest dostępna w Bibliotece Publicznej w Obornikach.