dodano: 26-06-24

Konferencja "Józef Ignacy Kraszewski - Antoni Małecki. Miejsca wspólne" - relacja

Literackość Objezierza powróciła, i to w najlepszym znaczeniu tego słowa. W dniach 18-19 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu oraz Antoniem Małeckiemu przygotowana wspólnie z Biblioteką Raczyńskich, a w szczególności, z działającą w strukturach tej instytucji Pracownią-Muzeum J. I. Kraszewskiego.

Wydarzenie zostało zainaugurowane w zabytkowym gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu przez zastępcę dyrektora BR, panią Grażynę Piskorz oraz przez kierownika Muzeum J.I.K, pana Krzysztofa Kluppa. Uczestnikom konferencji zostały zaprezentowane niezwykle ciekawe obiekty znajdujące się w zbiorach biblioteki, w tym rękopis powieści „Na bialskim zamku” autorstwa Kraszewskiego oraz list pochodzący z bogatej korespondencji pisarza. Światło dzienne ujrzały też książki opatrzone ex librisem Turnów znajdujące się niegdyś w imponującej bibliotece objezierskiego pałacu.

W tematykę konferencji wprowadził słuchaczy wykład prof. Tadeusza Budrewicza pn. „Zgoda ludzi, zgoda zasad, wspólny cel: Kraszewski-Małecki”. Wykład ów dobitnie ukazał wszystkie paralele między dwoma wielkimi umysłami XIX wieku i wyczerpująco uzasadnił myśl przewodnią poznańsko-objezierskiej konferencji.

Dalsza część wydarzenia miała miejsce w pracowni przy ul. Wronieckiej, gdzie zostały omówione wielowątkowe związki Kraszewskiego z Wielkopolską. Następnie, uczestnicy wysłuchali prelekcji prof. Wiesława Ratajczaka koncentrującej się na dramacie Małeckiego „List żelazny” oraz na powieści historycznej Kraszewskiego „Król Piast”. Oba dzieła traktują o mało popularnej epoce panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego opisując ją w sposób daleki od powszechnych uproszczeń. Pierwszy dzień konferencji zakończył się wystąpieniem prof. Radosława Okulicz-Kozaryna pod przewrotnym tytułem „Czy Kraszewski naprawdę istniał?”, które to wystąpienie było doskonałym przyczynkiem do dyskusji wśród słuchaczy.

Drugi dzień konferencji odbył się gościnnych progach Domu Kultury w Objezierzu. Licznie zgromadzoną publiczność powitała dyrektor Biblioteki Raczyńskich, pani Katarzyna Kamińska w towarzystwie dyrektora Biblioteki Publicznej w Obornikach, Mateusza Klepki. Pierwsze wystąpienie przygotowane przez Monikę Hancyk oraz Mateusza Klepkę traktowało o związkach J.I. Kraszewskiego z Objezierzem – począwszy od jego pobytu w tej miejscowości, aż po współczesne sposoby upamiętnienia.

Następnie, punkt ciężkości programu przesunął się w kierunku wybitnego objezierzanina - Antoniego Małeckiego. Prof. Elżbieta Nowicka przedstawiła patrona biblioteki w Obornikach przede wszystkim jako autora przełomowej monografii „Juliusz Słowacki. Jego życie i dzieła w stósunku do współczesnéj epoki”. Cykl konferencyjnych wystąpień zakończyła dr Magdalena Komosa-Kaźmierczak z prelekcją pn. „Ślady twórczości Antoniego Małeckiego w zbiorach specjalnych Biblioteki Raczyńskich”. Dzięki temu referatowi, słuchacze mieli niebywałą okazję zapoznać się z analizą unikatowego egzemplarza suflerskiego dramatu „List żelazny” oraz z zapisem nutowym muzyki do inscenizacji komedii „Grochowy wieniec”.

Akcentem wieńczącym dwudniową konferencję była możliwość zwiedzenia pałacu Turnów oraz kościoła pw. św. Bartłomieja. Po objezierskich zabytkach oprowadzali kolejno – pan Roman Ostrowski, Dyrektor Zespołu Szkół im. Adma Mickiewicza w Objezierzu, oraz Ksiądz Proboszcz, Sławomir Ratajczak.

Zgoda ludzi i zgoda zasad, która łączy cel jeden, jako warunek, aby byt narodowy „przedłużyć, uświetnić, utrwalić" – ten program polityczny sformułował Józef I. Kraszewski w odpowiedzi na toast Antoniego Małeckiego wygłoszony na cześć pisarza 14 maja 1867.
Życzeniem organizatorów jest, by te słowa pozostały w pamięci uczestników poznańsko-objezierskiej konferencji.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Fot. Andrzej Gintrowicz, Daria Koczorowska, Biblioteka Raczyńskich.