dodano: 13-09-23

Narodowe Czytanie 2023

Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach tradycyjnie przygotowała to wydarzenie we współpracy z obornickim Liceum Ogólnokształcącym. Fragmenty powieści wybrzmiały przed biblioteką w piątek, 8 września, a ich wyboru dokonała Irena Najdek.

Czytali:

- pracownicy BPMiG - Marta Józefczyk, Anita Nochowicz-Pietz, Agnieszka Opalińska i Mateusz Klepka;

- uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego w Obornikach - Patrycja Karolczak, Zuzanna Kubiak, Kacper Henschel, Leonard Czubała i Stanisław Pietrzak wraz z dyrektor Agnieszką Balcerowiak;

- Stefania i Czesław Kiwertz.

Tego samego dnia akcja odbyła się także w Domu Kultury w Objezierzu i była owocem współpracy Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu - filia w Obornikach oraz Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu.

Czytanie fragmentów ,,Nad Niemnem” poprzedził rys historyczny zaprezentowany przez nauczyciela historii, Jarosława Piłata. W rolę lektorów wcielili się: nauczyciel geografii i przedmiotów hotelarskich, Przemysław Bednarek oraz uczniowie klasy III Technikum, Julia Szalczyńska i Dariusz Zarębski.
Na koniec słuchacze uczestniczyli w konkursie, dotyczącym znajomości treści wysłuchanych fragmentów lektury. Nagrody ufundowała Księgarnia ,,Libros” z Obornik oraz Filia Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Obornikach.

Fot. Andrzej Gintrowicz (Oborniki)
Fot. PBP (Objezierze)