dodano: 06-09-24

Narodowe Czytanie 2024 w Obornikach - relacja

Tradycji stało się zadość. W przededniu oficjalnej inauguracji 13. odsłony akcji Narodowe Czytanie, na skwerze przed Biblioteką Publiczną w Obornikach wybrzmiały fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego „Kordian”.

Utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, opowiada o walce Polaków z caratem, ale równie dobrze można go traktować jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu.

Wydarzenie zostało przygotowane we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach.

Wyboru fragmentów dokonała Irena Najdek, która pełniła także funkcję narratora.
Czytali:

- Burmistrz Obornik Tomasz Szrama;

- pracownicy biblioteki – Andrzej Gintrowicz, Monika Hancyk, Marta Józefczyk, Mateusz Klepka i Agnieszka Opalińska;

- uczniowie obornickiego liceum: Adrian Dera, Bartłomiej Disterheft, Kacper Henschel, Hubert Ławniczak, Stanisław Pietrzak, Adam Zaranek, Julia Żmuda
wraz z dyrektor Agnieszką Balcerowiak.