Aktualności

dodano: 27-01-23

Nowa wystawa w bibliotece!

Zapraszamy na wystawę pt. „Historiæ Animalium. Zwierzęta na kartach starodruków”. Na 78 ilustracjach przedstawiamy proces kreowania się nowożytnej wiedzy przyrodniczej. Poprzez wystawę można prześledzić tendencje, jakie nastąpiły w dokumentowaniu przyrody na przestrzeni trzech wieków, od XVI do XVIII.


Począwszy od wizji natury symbolicznej, metaforycznej, gdzie obok siebie istniała religia, nauka, legenda i sztuka. Do czasów, kiedy uczeni rozpoczęli systematyczną pracę nad uporządkowaniem „starożytnej” oraz współczesnej im wiedzy. Wtedy zaczęto weryfikować informacje na temat przyrody, prowadzono własne badania, organizowano ekspedycje naukowe.


Wśród prezentowanych na wystawie prac znaleźć można przedstawienia smoków, jednorożców czy legendarnych stworzeń morskich, które mogą wzbudzać wśród publiczności na przemian śmiech i przerażenie, jak i dzieła wykonane z niezwykłą precyzją, na których widać kunszt rytowników, rysowników, akwarelistów i drukarzy, na których naturę; ptaki czy owady kopiowano w najdrobniejszych szczegółach.


Ilustracje miały pomagać w identyfikacji oraz klasyfikacji danego gatunku, jednak dziś prace te mogą być również dla publiczności niezapomnianym estetycznym doznaniem.

Prezentowane na wystawie kopie grafik pochodzą z ze zbiorów starodrucznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, Biblioteki Kórnickiej PAN oraz Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu. 

Wystawa pochodzi z Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie - oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 
Autorem jest Zbigniew Kowalski.

Wystawa dostępna w bibliotece do 22 lutego 2023 r.
Zwiedzanie możliwe od poniedziałku do piątku od 8.00 do 18.00, a w soboty od 9.00 do 15.00