dodano: 24-09-24

Wieczór poetycko-muzyczny "W mojej ojczyźnie..." - relacja

Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie, zm.14 sierpnia 2004 w Krakowie) był poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem, laureatem nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich.

Uznając jego zasługi w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

W miniony piątek, 20 września, Towarzystwo Literackie "Poetycki Wędrowiec" zorganizowało w bibliotece wieczór poetycko-muzyczny poświęcony Miłoszowi.

Na program wydarzenia zatytułowanego "W mojej ojczyźnie..." złożyły się wybrane utwory noblisty, przeplatane fragmentami jego życiorysu oraz nastrojowe piosenki.

W wieczorze udział wzięli: Maria Kogut, Mieczysław Kogut, Zofia Pytel-Król, Hanna Waligórska, Aleksandra Ziółkowska, Bartosz Barszcz, Mateusz Dąbkiewicz, Alicja Jastrząbek, Monika Bąkowska, Tomasz Misterski i Henryk Wojtysiak.

Wydarzenie rozpoczęło się chwilą ciszy poświęconą pamięci Barbary Zielińskiej.