dodano: 19-03-24

Witajcie w naszej bajce!

2 marca Biblioteka Publiczna w Obornikach zmieniła się w Akademię Pana Kleksa. Stało się to za sprawą zespołu bibliotekarzy zainspirowanych klasyką polskiej literatury dziecięcej. Tego dnia na przybywające do biblioteki dzieci czekali osobiście - Pan Kleks oraz szpak Mateusz, a także panie nauczycielki. Sobota z Panem Kleksem to kolejna impreza z cyklu Fantastyczna sobota w bibliotece jaki jest organizowany od 2019 roku.

Z Ambrożym Kleksem, bohaterem „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy spotkaliśmy się w naszej bibliotece już po raz drugi. Tegoroczne wydarzenie miało pokazać czytelnikom, że w fantastycznej opowieści Jana Brzechwy zawsze można coś ciekawego znaleźć.

Na uczestników czekały liczne atrakcje np. lekcje takie jak bajkografia, kleksografia, geografia a nawet wychowanie fizyczne. Dzieci szukały wizerunków Kleksa, czytały wiersze Brzechwy, robiły zdjęcia w foto budce, grały w specjalnie na te okazje przygotowaną grę planszową. Chętnie rozwiązywały zagadki, wykreślały wykreślanki, szukały wiadomości od Mateusza i próbowały swoich sił w odwzorowaniu chińskich słów. Za to wszystko Ambroży Kleks nagradzał je piegami. Nie mogło też zabraknąć fragmentów powieści i dyskusji o lekturze. Dużą popularnością cieszyła się też kolorowa kuchnia Pana Kleksa. Czytelnicy chętnie degustowali smakołyki, które pojawiły się w książce.

Trzy godziny w szkole upłynęły naszym uczniom bardzo szybko. Okazało się, że połączenie zabawy z poznawaniem świata było doskonałym sposobem na zdobywanie wiedzy i rozwijanie wyobraźni w naszej bibliotecznej Akademii.