Galeria

dodano: 25-09-18

Sobota z komiksem

To nie była zwykła sobota w bibliotece. Na holu królował słynny już wannolot, dzieci wykonywały prace plastyczne pod okiem niezastąpionej pani Basi Zielińskiej oraz zakładki do książek z motywem Kajko i Kokosza. Na amatorów rywalizacji czekały gry planszowe ”Przygody Wojów”, a na spragnionych relaksu – wygodne leżaki i dużo, dużo komiksowych nowości. Publiczność mogła podziwiać komiksową panoramę Obornik, ewentualnie – stworzyć własne dymki.

czytaj więcej

dodano: 20-09-18

Komiksowa "Szkoła Latania"

W bibliotece trwa "Tydzień z polskim komiksem". Prowadzimy lekcje biblioteczne na podstawie "Szkoły Latania", czyli komiksu z serii Kajko i Kokosz Janusza Christy. Prawdziwą furorę robi wannolot. Wielki finał już w najbliższą sobotę. Zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 19-09-18

Rogate ranczo

Z farmy uciekły wszystkie zwierzęta. Na ich poszukiwanie wyruszył Pan Lupa, a dzielnie pomagały mu w tym przedszkolaki. Śmiechu było co niemiara, a poza tym – piosenki, kowbojski taniec i spontaniczne oklaski. Dzieci poznały też instrumenty – gitarę oraz banjo. 19 września odbył się pierwszy z cyklu koncertów edukacyjno-muzycznych „Pan Lupa i przyjaciele w poszukiwaniu dźwięków” przygotowany przez Art Bonsai. Dziękujemy wykonawcom i wspaniałej publiczności. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 19-09-18

Supermen za 2,5 miliona dolarów

Od chłopczyka w żółtej koszulce („Yellow Kid”) po komiksową opowieść o holocauście („Maus”) - w fascynującą podróż przez dzieje komiksu zabrał nas wczoraj dr Michał Traczyk, kierownik Pracowni Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Było o genezie gatunku, pierwszych szkicach kultowych superbohaterów oraz przełomowych momentach w ewolucji sztuki komiksu. Przekonaliśmy się, że nie ma tematu, którego nie dałoby się opowiedzieć za pomocą słowa i obrazu. O wartości komiksu świadczy m.in. fakt, że pierwsze zeszyty o przygodach Supermena osiągają dziś ceny liczone w milionach dolarów. Bardzo dziękujemy dr Traczykowi za przybycie do obornickiej biblioteki i podzielenie się z nami swoją fachową wiedzą.

czytaj więcej

dodano: 17-09-18

Biblioteka przyjazna seniorom

W minioną sobotę biblioteka publiczna miała swoje stoisko podczas II Obornickiego Weekendu Seniora. Zaprezentowaliśmy nowości wydawnicze i portal "Rzeki Czasu", była też możliwość zagrania w Scrabble oraz zaznajomienia się z ofertą biblioteki. Z dumą informujemy, że otrzymaliśmy certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom w Gminie Oborniki", którego uroczyste wręczenie odbyło się w OOK. Przy okazji dziękujemy wszystkim czytelnikom, którzy od lat odwiedzają nas regularnie - to dzięki Wam zdobyliśmy to wyróżnienie

czytaj więcej

dodano: 17-09-18

Kulinarne podróże wirtualne

Było ciekawie, było inspirująco, było pysznie. Tak w skrócie można podsumować pierwsze spotkanie z blogerem, które odbyło się w miniony piątek, 14 września, w obornickiej bibliotece. Dominik Bloch, autor strony „Poznań na widelcu” zdradził przed nami kulisy tworzenia recenzji z wizyt w poznańskich restauracjach. Podpowiedział gdzie podają najlepszą kaczkę z pyzami, a gdzie wyborne pierogi. Pooglądaliśmy apetyczne zdjęcia, które trafiają na instagram oraz filmy, od których momentalnie można było poczuć się głodnym.

czytaj więcej

dodano: 12-09-18

Bobasy powróciły po wakacjach

Za nami pierwsze jesienne warsztaty dla mamy i bobasa. W środowy poranek w bibliotece odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie z cyklu „Warsztaty dla mamy i bobasa”. Tym razem motywem przewodnim był wiersz Jana Brzechwy „Niedźwiedż”. Mamy i ich pociechy miały też jak zawsze okazje do śpiewu i tańca w rytm dziecięcych piosenek. Jednak część zasadniczą stanowiły zabawy z wykorzystaniem pozostałych zmysłów czyli dotyku, zapachu i smaku. Dzieci przy wsparciu mam układały kolorowe obrazy z makaronu oraz wykonanej domowym sposobem masy plastycznej. Dodajmy, że podczas takich spotkań korzystamy z zasad pracy wg programu Sensoplastyka (R)- elementy.

czytaj więcej

dodano: 11-09-18

Narodowe Czytanie 2018: „Przedwiośnie”

Idea Narodowego Czytania zainicjowana w 2012 roku zyskuje coraz szersze grono entuzjastów, nabiera rozmachu, a nierzadko przybiera oryginalne formy promocji i realizacji. Biblioteka publiczna już po raz szósty przyłączyła się do akcji proponując swoim czytelnikom oraz wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Obornik, głośne czytanie najpiękniejszych fragmentów obowiązującej w danym roku lektury. Tym razem było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

czytaj więcej

dodano: 03-09-18

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…

Jak żegnać wakacje, to z przytupem. W ostatnie sierpniowe popołudnie okolice ulicy Kopernika wypełniły się dźwiękami wygrywanymi przez Obornicką Orkiestrę Dętą pod batutą Krzysztofa Warguły. Goszczenie tych wspaniałych muzyków na tarasie biblioteki publicznej powoli staje staje się tradycją, która przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Klasyczne marsze przeplatały się utworami muzyki popularnej takimi jak „Zacznij od Bacha” czy „Sway”, a wszystko z wdziękiem i wprawą zapowiadała pani Sylwia Fiołek.

czytaj więcej

dodano: 30-08-18

Książki, kawa, plaża

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki wznowił swoją działalność. Aby pozostać w letnim nastroju, spotkanie odbyło się na bibliotecznej plaży, która jeszcze tylko przez kilka dni będzie do dyspozycji naszych czytelników. Książka Ewy Winnickiej pt. "Angole" wzbudziła wiele emocji, a dyskusja toczyła się wokół losów polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury (i kawy) na kolejne spotkania DKK.

czytaj więcej