Galeria

dodano: 13-10-14

Królowa Anielska w słowie i pieśniach,

11 października w kościele p.w Św. Krzyża w Obornikach odbył się wieczór poetycko-muzyczny, Królowa Anielska w słowie i pieśniach, zorganizowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec.

czytaj więcej

dodano: 24-09-14

Oleg Dowgal w naszej bibliotece

We wtorkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się niezwykły koncert na fletni Pana. Gościem był Oleg Dowgal, muzyk Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowca w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu Karpat. Występował w większości krajów byłego ZSRR oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat znany jest również w naszym kraju. Koncertował min. z Ireną Jarocką, Stanem Borysem i Stanisławem Soyką. Fletnia Pana to instrument coraz bardziej popularny. Oleg Dowgal zaprezentował słuchaczom utwory muzyki klasycznej, światowe przeboje muzyki rozrywkowej oraz utwory ludowe. Swój koncert zakończył instrumentalną wersją piosenki „Tylko we Lwowie”.

czytaj więcej

dodano: 22-09-14

Godejmy po naszymu

Już po raz drugi odwiedził naszą bibliotekę Waldemar Wierzba, miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej oraz kuchni poznańskiej, autor wielu publikacji ( Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze; W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie; Ale szport, tej!... żarty gwarą; Przykazania Poznaniaka; Słownik: poznańskie słowa i ausdrucki). Podczas wieczoru czytał swoje teksty pisane gwarą- przygody poznańskiej rodziny, która odwiedziła również obornicki targ, łacińskie sentencje przełożone na gwarę, tytuły filmów oraz fragm. „Potopu” H. Sienkiewicza ,który przygotował specjalnie z okazji tegorocznego Narodowego Czytania. Świetne humorystyczne teksty oraz aktorska forma przekazu sprawiły, że słuchacze licznie zgromadzeni w naszej instytucji śmiali się i chętnie zabierali głos, gdy padały pytania dotyczące gwarowych zwrotów.

czytaj więcej

dodano: 11-09-14

Elementarze świata w naszej bibliotece

34 lata temu w obornickiej bibliotece po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa elementarzy ze zbiorów Zbigniewa i Bogumiły Szatkowskich. W tym roku ich dzieci, Państwo Ewa i Marek Szatkowscy postanowili pokazać elementarze po raz kolejny , a mobilizacją było wydanie nowej, pierwszej czytanki dla pierwszoklasistów. Jaka jest historia zbioru? Inspiracją dla Zbigniewa Szatkowskiego było pytanie ucznia zadane w 1954 roku w parkowskiej szkole: Jaki elementarz mają dzieci w innych krajach? Źródła pozyskiwania elementarzy były różne – ambasady, konsulaty, zagraniczne ośrodki kultury, Zespół Mazowsze, osoby prywatne: Edmund Męclewski – dziennikarz pochodzący z Rogoźna, Włodzimierz Lubański- piłkarz Górnika Zabrze, kapitan Żeglugi Wielkiej Walenty Milenuszkin, poznański lekarz Zbigniew Bartkowiak i wielu innych znajomych oraz członków rodziny. Cały zbiór liczy około 400 sztuk, na wystawie pokazano 154 egzemplarze z 44 krajów. Wśród polskich elementarzy na uwagę zasługuje podręcznik Mariana Falskiego, którego trzy wydania z lat 1957, 1959 i 1971 są na wystawie. Autor, z wykształcenia inżynier technolog, ale wielki humanista, przyjaciel dzieci i późniejszy nauczyciel, napisał elementarz, którego I wydanie było w 1910 roku, a uczyło się z niego wiele pokoleń Polaków. 9 września odbył się wernisaż wystawy. Śpiewano piosenkę „Dostał Jacek elementarz”, prezentowano fragmenty elementarzy w obcych językach : rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, a nawet chińskim. Barbara Zielińska przedstawiła życiorys Ali z elementarza, która jest postacią autentyczną. Za pomoc w przygotowaniu wystawy dziękujemy Firmie Obróbki Blacharskiej Pana Furmana, Zakładowi „Izomet” Krzysztofa Steinke z Ludom. Wystawa będzie czynna do końca września. Wszystkich chętnych zapraszamy do jej obejrzenia.

czytaj więcej

dodano: 09-09-14

Narodowe Czytanie

W sobotni poranek, przed Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach, zatrzymywało się sporo osób. Jedni zwalniali kroku, inni przystawali lub przysiadali na chwilę na ławce. Co ich tak zaciekawiło? Przed biblioteką, w promieniach słońca, zebrała się grupa 24 uczniów drugiej klasy Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach, którzy z nauczycielką języka polskiego – Ireną Najdek i Dyrektor Krystyną Eichler - czytali Trylogię Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się na zaproszenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Po raz trzeci zaprosił on Polaków do czytania. Akcja nosi nazwę Narodowe Czytanie. Wybrano fragment bardzo znaczący – ukazaną w „Potopie” obronę Jasnej Góry. W kulturze religijnej i narodowej to właśnie Jasna Góra Zwycięska jest zakodowana jako symbol narodowy. Jednocześnie w murach biblioteki uczniowie klasy 3 tegoż gimnazjum, z nauczycielką – Dorotą Krasicką, czytali fragmenty „Ogniem i mieczem”. To, co istotne dla nas, to fakt, że dla młodych ludzi poświęcenie czasu na czytanie, wcale niełatwego pod względem języka i słownictwa dzieła – nie było sprawą trudną,przybyli (rezygnując z zaplanowanych na ten dzień zajęć) i z radością włączyli się w ten projekt.

czytaj więcej

dodano: 29-07-14

Policja dawniej i dziś

Zapraszamy do zwiedzania wystawy zorganizowanej z okazji 95-lecia powstania policji.

czytaj więcej

dodano: 25-06-14

Piękna jesteś obornicka kraino

Wczoraj odbył się w naszej bibliotece wyjątkowy wieczór poetycko-muzyczny. Pani Barbara Zielińska pracownik biblioteki wydała czwarty tomik poezji. Tym razem jej wiersze dotyczą Obornik. W wieczorze wzięli udział Członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Maria Kogut, Henryk Wojtysiak, Antoni Pawłowski, Czesław Karolczak. Ponadto wieczór swoim śpiewem uświetnił Tomasz Misterski, a wiersz pt. Jest takie miasto recytowała Patrycja Stachowiak uczennica SP2 i uczestniczka zajęć w Klubie Mądra Sowa, prowadzonym przez panią Basię. Każdy uczestnik spotkania mógł nabyć książkę pani Basi z autografem. Wieczór odbył się w ramach Dni Obornik.

czytaj więcej

dodano: 24-06-14

Stąd jestem- to moja Mała Ojczyzna

„Stąd jestem-to moja mała Ojczyzna” to projekt edukacyjny realizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej już po raz szósty. Projekt swoim zasięgiem objął szkoły i przedszkola powiatu obornickiego. Projekt objął Patronatem Honorowym Starosta Obornicki Adam Olejnik. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Oborniki, Starostwa Powiatowego w Obornikach oraz PSS Społem. Wszedł on na stałe do programu obchodów Dni Obornik. Sponsorem nagród był w tym roku również poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki. Na konkursy wpłynęły prace wykonane przez dorosłych oraz przez uczniów ze szkół i przedszkoli z terenu powiatu obornickiego ( SP nr 2 Oborniki, SP nr 3 Oborniki, ZSz im. Unicef Oborniki, ZSz im. T. Kutrzeby Oborniki, ZSz Rożnowo, ZSz Kiszewo, SP Sycyn, SP Chrustowo, SP nr 3 Rogoźno, SP Pruśce, Gimnazjum Prywatne w Rogoźnie, Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, ZSz im. Cegielskiego w Rogoźnie, ZSz Agrobiznesu w Rogoźnie, Przedszkole EKORAJ, Przedszkole RUPAKI). Wpłynęło 178 prac , udział wzięło 215 osób, pomogło nam 36 nauczycieli. Prace ( formy literackie, muzyczne, plastyczne - album, plakat, makieta, rysunek, prezentacje multimedialne) - 104 rysunki, 10 makiet, 14 albumów, 8 plakatów, 19 prezentacji, 1 piosenka,21 wierszy, 1 opowiadanie.

czytaj więcej

dodano: 16-06-14

III Ogólnopolska Dyskusja Dyskusyjnych Klubów Książki

W czwartek 12 czerwca odbyła się w naszej bibliotece III Ogólnopolska Dyskusja Dyskusyjnych Klubów Książki. Dotyczyła książki Jana Karskiego Tajne państwo.

czytaj więcej

dodano: 05-06-14

Matki sławnych ludzi i nasze

30 maja w naszej bibliotece odbył się wieczór poetycko-muzyczny Matki sławnych ludzi i nasze. W wieczorze wystąpiły uczennice ZS Rożnowo Julia Styperek, Sonia Sadek, Karolina Steinke, pod opieką pani Barbary Zaranek. Wiersze czytali członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Maria Kogut, Barbara Zielińska, Henryk Wojtysiak i Antoni Pawłowski.

czytaj więcej