Galeria

dodano: 20-03-18

Wiosenno-wielkanocna

Przedszkolaki z obornickiej „Bajeczki” kolejny raz odwiedziły bibliotekę. Tym razem dzieci uczestniczyły w wiosenno-wielkanocnym spotkaniu przedświątecznym. Monika Hancyk i Basia Zielińska przeniosły maluchy w świat kolorowych pisanek, skocznych zajączków i pierwszych zwiastunów nadchodzącej pory roku. Dzieci symbolicznie przegoniły zimę i pożegnały ciepłe czapeczki i szaliki. W wiosennych zajęciach udział wzięły wszystkie przedszkolne grupy czyli: Gumisie, Krasnale, Muminki, Pinokio, Puchatki, Smerfy i Zajączki.

czytaj więcej

dodano: 19-03-18

„Echo z dna serca…”

„Echo z dna serca...” Poezja Leopolda Staffa - taki temat realizowała młodzież podczas dziesiątego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Finał odbył się 16 marca 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki. Młodzi recytatorzy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych - w pierwszej uczniowie klas siódmych szkół podstawowych i gimnazjaliści, w drugiej młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Do konkursu przystąpiło 28 uczestników, a oceniało ich jury w składzie: Barbara Zielińska, Małgorzata Dobra, Ewa Klimasek.

czytaj więcej

dodano: 15-03-18

Biblioteczna lekcja historii

Niecodzienną lekcję lokalnej historii przeżyli dziś uczniowie klasy III c z John Deweya School w Obornikach. Zjawili się u nas w poszukiwaniu informacji na temat przeszłości budynku ich szkoły oraz ulicy Młyńskiej. Dzięki fotografiom zgromadzonym na portalu Rzeki Czasu mogliśmy przybliżyć dzieciom Oborniki sprzed lat. Uczniowie dowiedzieli się, że teren na którym stoi obecnie JDS należał do Wielkopolskich Fabryki Mebli. Zobaczyli też jak wyglądały stanowiska pracy w nieistniejących już dzisiaj halach produkcyjnych. Niełatwym wyzwaniem okazało się rozpoznanie na starych fotografiach nawet tych budynków, które nadal stoją w okolicach szkoły.

czytaj więcej

dodano: 12-03-18

Rowerem do Singapuru

Jak bez kupowania biletów na samolot i rezerwowania noclegów w hotelach wybrać się w daleką egzotyczną podróż? To proste! Wystarczy przyjść do biblioteki na spotkanie z podróżnikami. W piątkowy wieczór, 9 marca, Karolina i Aleksander Klaja zabrali mieszkańców Obornik aż do Singapuru – i to nie byle czym, bo żółtym tandemem polskiej produkcji z lat 70. Małżeństwo z Wielkopolski sugestywnie i obrazowo opowiadało o wyprawie życia ilustrując ją pięknymi fotografiami, oraz prezentując na żywo swój nietypowy środek lokomocji. Liczne pytania od zgromadzonej publiczności, a nade wszystko odpowiedzi udzielne przez głównych bohaterów spotkania, wpłynęły na bezpośrednią, serdeczną atmosferę tego udanego wieczoru.

czytaj więcej

dodano: 12-03-18

Historia w spódnicy, czyli lekcje biblioteczne z okazji Roku Praw Kobiet

8 i 12 marca gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach na lekcjach bibliotecznych przygotowanych z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy nadania Polkom praw wyborczych oraz Roku Praw Kobiet. Impulsem do podjęcia takiej tematyki były wydane niedawno publikacje, m.in. „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” E. Favilli i F. Cavallo oraz „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” A. Dziewit-Meller – świetne książki pozwalające spojrzeć na losy świata z kobiecego punktu widzenia. Uczniowie mogli dowiedzieć się na przykład jaka na co dzień była Maria Skłodowska-Curie, czym wsławiła się Wanda Rutkiewicz oraz kto przyczynił się o wprowadzenia powszechnego obowiązku szkolnego w Polsce. W lekcjach uczestniczyli: klasa IV b z wychowawczynią, panią Lidią Fryską, oraz klasa V d prowadzona przez panią Małgorzatę Popę. Bardzo dziękujemy!

czytaj więcej

dodano: 12-03-18

Bobasy w bibliotece

Gdy hol zamienia się w wózkarnię, a z dużej sali dobiega dźwięk grzechotek, piosenki i radosne piski to niezawodny znak, że bibliotekę opanowały maluchy. Na warsztaty, które odbyły się w piątkowy poranek, 9 marca, licznie przybyły mamy (oraz jeden tata) wraz z pociechami w wieku od 6 do 24 miesięcy. Na program tego niecodziennego spotkania składały się przede wszystkim zabawy angażujące zmysły najmłodszych: robienie grzechotek z pustej plastikowej butelki i makaronu, zabawy z kolorową krepą i chustą animacyjną, a także śpiewanie piosenek. Na koniec każdy dzielny uczestnik zajęć mógł poczęstować się biszkoptem. Mamy nadzieję, że formuła warsztatów przypadła do gustu zarówno mamom, jak i maluszkom, które zapewne niebawem dołączą do grona czytelników (niektórzy postanowili nie czekać i już to zrobili.

czytaj więcej

dodano: 05-03-18

Niezwykły „Obserwator”

3 marca br. w Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych niezwykłego artysty Dominika Dąbkiewicza. Jego prace wzbudzają podziw i emocje u niemal każdej osoby, która miała okazję się z nimi zetknąć. Nie inaczej było podczas sobotniego wernisażu. Wśród niemal stu osób uczestniczących w imprezie byli nie tylko przyjaciele i rodzina artysty, ale także przedstawiciele lokalnych instytucji państwowych i samorządowych, m.in. Wicestarosta Obornicki pan Andrzej Okpisz oraz dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury pan Adam Krasicki. Na ręce Dominika przekazano też specjalny list gratulacyjny od burmistrza Tomasza Szramy. Jedna z najbliższych przyjaciółek artysty i współorganizatorka wystawy pani dr Magdalena Roszak, podczas wernisażu powiedziała: „Dominik, dziękuję Ci, za to co robisz i za to że masz odwagę dzielić się tym ze światem”.

czytaj więcej

dodano: 05-03-18

Ferie z książką

W drugim tygodniu ferii pani Basia Zielińska czyta dzieciom inspirujące historie, opowiada wspaniałe bajki i śpiewa piosenki. Nasi najmłodsi czytelnicy mają także okazję sami wykonać prace plastyczne związane z usłyszanymi opowieściami. Czytanie na dywanie to świetny pomysł na zimowe wolne przedpołudnie.

czytaj więcej

dodano: 05-03-18

No to gramy!

W pierwszym tygodniu ferii zimowych zaproponowaliśmy naszym młodym czytelnikom spotkania przy grach planszowych. W czytelni dla dzieci można było rozegrać emocjonującą partię warcabów, pograć w tradycyjnego "Chińczyka", a także w „Zaginioną Księgę Baśni”, „Wielką wyprawę Asterixa” i „Jaki zniknął zwierz?”. Furorę zrobiła niepozorna "planszówka" pt. „Przygoda z Derezyniarzem”, którą otrzymaliśmy od Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa oraz bajkowe kalambury. Bardzo się cieszymy, że tylu czytelników skorzystało z naszego zaproszenia. Gdyby ktoś jeszcze miał ochotę spróbować swoich sił na planszy, jutro ostatnia szansa. Gramy od 11 do 12. A w przyszły wtorek i czwartek pani Basia Zielińska będzie czytać dzieciom na dywanie - nie możecie tego przegapić!

czytaj więcej

dodano: 12-02-18

Ballada o Wysockim wybrzmiała w bibliotece

"Wolniej konie... ballada o Włodzimierzu Wysockim" - taki tytuł nosił kolejny wieczór poetycko-muzyczny przygotowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec, który odbył się 9 lutego w gościnnych murach Biblioteki Publicznej. W pięknych dekoracjach, w sali wypełnionej po brzegi wiernymi bywalcami oraz zaproszonymi gośćmi, wybrzmiały strofy niepokornej poezji rosyjskiego barda. Odpowiedni nastrój stworzyły pieśni, dumki, romanse; uzupełnienie stanowiły ciekawostki z życia aktora, pieśniarza, autora tekstów. Wieczór przygotowano z okazji 80-tych urodzin Wołodii. Wystąpili: Maria Kogut, Alicja Jastrząbek, Zofia Pytel-Król, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Czesław Karolczak, Bartosz Barszcz.

czytaj więcej