Galeria

dodano: 15-06-18

Krasnoludki witały lato w bibliotece

W piątkowy poranek razem z grupą Krasnoludki z Przedszkolna nr 4 w Obornikach witaliśmy najpiękniejszą porę roku, czyli lato. Dzieci wysłuchały opowiadań, wierszy i bajek związanych przede wszystkim z wakacjami.

czytaj więcej

dodano: 14-06-18

Szkraby znowu w bibliotece

Czerwcowe Warsztaty dla mamy i bobasa rozpoczęły się od powitania najmilszej pory roku wierszem Jana Brzechwy pod wszystko mówiącym tytułem „Przyjście lata”. Później maluszki przy pomocy rodziców poznawały kryjące się w melodiach rytmy.

czytaj więcej

dodano: 14-06-18

Wielki powrót Ciotki Klotki

13 czerwca bibliotekę publiczną odwiedziła niezwykle kolorowa i błyszcząca postać. Była to Ewa Chotomska, czyli słynna Ciotka Klotka z dziecięcego programu „TIK-TAK”. Pani Ewa jest pisarką i scenarzystką, a także współzałożycielką dziecięcego zespołu „Fasolki”. W swoim dorobku ma setki piosenek i wierszy, które wybrzmiewały w takich audycjach telewizyjnych jak: „Domowe przedszkole”, „Młynek”, „Jedyneczka”. Uczestnicy spotkania oprócz wspólnej zabawy przy przebojach: „Mydło lubi zabawę”, czy „Myję zęby”, mieli też okazję wziąć udział w quizach – zgadywankach.

czytaj więcej

dodano: 12-06-18

Zaczarowane Przedszkole w magicznym miejscu - bibliotece

12 czerwca odwiedziła nas grupa przedszkolaków, które o książkach wiedziały już całkiem sporo, ale biblioteka wciąż miała przed nimi kilka tajemnic. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej wizycie to się zmieniło... Dziękujemy za miłe spotkanie i bardzo aktywny udział w zajęciach wprowadzających w świat czytelnictwa.

czytaj więcej

dodano: 07-06-18

Cała Polska czyta dzieciom

Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom już po raz 17. zainicjowała ogólnopolski tydzień czytania najmłodszym. Biblioteka publiczna od wielu lat przyłącza się do tej szlachetnej akcji zapraszając uczniów obornickich szkół na spotkania, których główną osnową jest głośna lektura. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były najpopularniejsze baśnie i legendy polskie. Tuwimowska „Lokomotywa” przez cztery dni (od 4 do 7 czerwca) zabierała dzieci w metaforyczną podróż do Warszawy, Krakowa i Poznania gdzie miały okazję spotkać m.in. Warsa i Sawę, Złotą Kaczkę, Smoka Wawelskiego i Poznańskie Koziołki. Wszystko po to, by najmłodsi „mieli wyobraźnię” jak głoszą słowa piosenki promującej całą akcję.

czytaj więcej

dodano: 06-06-18

Z Rafałem Grzenią o współczesnej literaturze polskiej

Rafał Grzenia potrafi tak opowiadać o książkach, że natychmiast chce się biec do księgarni (lub do biblioteki) i przeczytać je wszystkie. Spotkanie z literaturoznawcą i pisarzem, które odbyło się 6 czerwca br. w bibliotece publicznej miało formę otwartych warsztatów - wszyscy uczestnicy mieli okazję wymienić opinie na temat współczesnej literatury polskiej. Rafał Grzenia, który sam jest autorem książki „Sura” poświęconej konfliktowi w Syrii, znakomicie wyczuwa aktualne tendencje i problemy, z którymi mierzą się rodzimi pisarze. Punktuje, chwali, krytykuje, a wszystko z dużą dozą dystansu i otwartością na odmienny punkt widzenia. Podczas spotkania nie zabrakło omówienia cech dobrej recenzji literackiej i przeglądu najciekawszych, zdaniem autora, wydawnictw z pogranicza literatury pięknej i reportażu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 05-06-18

Samba na obczyźnie, czyli spotkania autorskie z Elizą Piotrowską

4 czerwca w bibliotece publicznej upłynął pod znakiem spotkań z Elizą Piotrowską. Pisarka, która nie po raz pierwszy zawitała do Obornik, zaraziła czytelników prawdziwie południową energią i żywiołowością. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Eliza Piotrowska od 2011 roku mieszka w Brazylii, a wcześniej przez kilka lat rezydowała we Włoszech. Jak prawidłowo jeść spaghetti, dlaczego Pelagia Rzepa okazała się królową samby i kim był żołnierz bez munduru – odpowiedzi na te i inne pytania mogli usłyszeć uczniowie szkół podstawowych, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w porannym spotkaniu z autorką. Największe zainteresowanie wzbudziły opowieści o Cioci Jadzi, czyli przezabawnej bohaterce opowiadań Piotrowskiej.

czytaj więcej

dodano: 04-06-18

Co się działo przed wiekami w wioskach pod Obornikami...

W minioną niedzielę podczas Dnia Dziecka na Łazienkach miała miejsce premiera książki pt. "Zaczarowana okolica. Dwanaście podań i legend z obornickich wiosek". Publikacja, której patronuje Urząd Miejski oraz Biblioteka Publiczna w Obornikach jest kontynuacją entuzjastycznie przyjętych przez czytelników "Zaczarowanych miejsc" czyli obornickich podań, powiastek i legend wydanych w 2017 roku. Warto wspomnieć, że "Zaczarowana okolica" została zadedykowana pamięci Krystyny Eichler - jako podziękowanie za zaangażowanie i wsparcie jakiego udzieliła temu niezwykłemu projektowi. Książką można nabyć w UM, a wkrótce także wypożyczyć w bibliotece publicznej.

czytaj więcej

dodano: 01-06-18

Bajki, bańki i łakocie, czyli Dzień Dziecka w bibliotece

W Dzień Dziecka naszym pociechom wolno wszystko, np. spać do południa. Ci, którzy jednak wstali wcześniej i postanowili spędzić poranek w bibliotece z pewnością nie żałują. Na rozgrzewkę pani Basia przeczytała dzieciom baśnie znanych autorów: braci Grimm, Andersena i Puszkina. Pani Monika przedstawiła dwie opowieści za pomocą teatrzyku kamishibai, a pani Anita porwała maluchy do zabawy z chustą animacyjną. Było głośno, kolorowo, wesoło i… słodko, bo wiadomo, że dziś limit na słodycze nie obowiązuje;-) Spotkanie zakończyliśmy na tarasie przed biblioteką gdzie bohaterowie dnia mogli spróbować swoich sił w puszczaniu maxi baniek mydlanych.

czytaj więcej

dodano: 30-05-18

„Ocean to pikuś”, czyli literackie podróże z Łukaszem Wierzbickim

Drapieżne ryby, wzburzone fale i (prawie) morska bryza na twarzach. A poza tym – powyginana dętka, afrykański bęben djembe, porykiwanie lwów i bzyczenie krwiopijnych moskitów. Wszystkie wymienione tropy prowadzą do Łukasza Wierzbickiego – podróżnika i autora poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. 30 maja ściągnął on do biblioteki publicznej całe rzesze uczniów, którzy z zapartym tchem słuchali opowieści o przygodach jego bohaterów. Wybraliśmy się zatem do Afryki, by wraz z Kazimierzem Nowakiem przemierzyć Czarny Ląd rowerem, konno oraz wielbłądem („Afryka Kazika”). Przeszliśmy też szlak bojowy Armii Andersa wraz z niedźwiedziem Wojtkiem, czworonożnym przyjacielem polskich żołnierzy („Dziadek i niedźwiadek”). Na końcu wypłynęliśmy kajakiem na szerokie wody wraz z Aleksandrem Dobą („Ocean to pikuś”).

czytaj więcej