Galeria

dodano: 29-05-18

Zakończenie warsztatów z Mądrą Sową – edycja 2017/2018

Całymi rodzinami przybyły wczoraj Mądre Sowy na ostatnie tegoroczne warsztaty. Okazja do uroczystego spotkania była podwójna: dzieci mogły pochwalić się piosenkami i wierszykami, których nauczyły się na bibliotecznych zajęciach oraz wręczyć mamom własnoręcznie przygotowane tulipanki – jako życzenia na niedawno obchodzony Dzień Matki. Prowadząca warsztaty, pani Basia Zielińska, w kilku słowach podsumowała cały cykl spotkań, podziękowała dzieciom, a także rodzicom za ich życzliwość i wsparcie. Dzielne Sowy otrzymały teczki z kompletem wykonanych przez siebie prac plastycznych, dyplomy oraz upominki. Nie zabrakło drobnego poczęstunku i podziękowania od dzieci dla pani Basi.

czytaj więcej

dodano: 24-05-18

Żłobek na majowej łące

Kolejny rok szkolny powoli dobiega końca. Dziś odbyły się ostatnie zajęcia w ramach programu czytelniczego „Maluch w świecie książki”, na które od września dzielnie uczęszczały dzieci ze Żłobka Miejskiego. Nim wręczono maluchom pamiątkowe dyplomy i książeczki, pani Basia zabrała je w podróż po kolorowej, wiosennej łące. Były piosenki o pszczółkach, żabkach i zajączkach. Dzieci usłyszały też wierszyk o ślimaku i uczyły się naśladować głosy zwierząt. Z każdym kolejnym spotkaniem maluszki czuły się w bibliotece coraz pewniej i coraz uważniej uczestniczyły w zajęciach - jesteśmy pewni, że świetnie poradzą sobie w przedszkolach.

czytaj więcej

dodano: 22-05-18

Polska według Pankiewicza

W poniedziałkowy wieczór, 21 maja, w bibliotece publicznej gościliśmy Romana Pankiewicza, autora tryptyku Trzy żywioły: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł", „Niemcy - drugi żywioł", „Islandia - trzeci żywioł". Pisarz promował swoją ostatnią książkę pt. „Polski żywioł” nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem autor przyjrzał się Polsce i historii naszego narodu, opisał jego przywary i zalety, celnie wypunktował wszystkie aspekty, które czynią Polaków bardziej żywiołowymi niż to się może wydawać.

czytaj więcej

dodano: 21-05-18

„Jonasz Kofta – piewca miłości”

18 maja br. w bibliotece publicznej odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości wspaniałego poety Jonasza Kofty – autora wielu piosenek, które stały się przebojami, tekstów satyrycznych i poezji. Z bogatego zbioru jego twórczości „Poetycki Wędrowiec” wybrał najpiękniejsze wiersze o miłości, które ubarwił piosenkami, a miesiąc maj ubrał je w najpiękniejsze kwiaty. Specjalnie na ten wieczór Henryk Wojtysiak napisał wiersz, do którego muzykę zaaranżował Czesław Karolczak : „Kiedy pan Jonasz pisał, cisza miała smak ciszy, jeśli się jej przysłuchasz, to może ją usłyszysz...”. Wieczór zakończono wspólnym śpiewem piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”. W wieczorze wystąpili: Maria Kogut, Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Bartosz Barszcz i Czesław Karolczak.

czytaj więcej

dodano: 17-05-18

Niemowlaki poznają bibliotekę wszystkimi zmysłami

Towarzystwo, kolory, coś do rozsypania, coś w czym można się wytarzać – oto co uwielbiają najmłodsi bywalcy biblioteki. Tym niemniej, warsztaty dla mam i bobasów to nie tylko zabawa, ale też pobudzanie zmysłów. Dla maluszków najważniejszy jest dotyk, a zatem zróżnicowana faktura przedmiotów, które mogą brać w swoje malutkie rączki. W zeszłym miesiącu bawiliśmy się pierzastym cukrem, a na dzisiejszych zajęciach skupiliśmy się na wzroku (kolorowe krepy) i słuchu. Krótkie, rytmiczne wierszyki i piosenki przypadły do gustu bobasom, natomiast mamy z zaangażowaniem wykonywały dla swoich pociech tamburyny z papierowych talerzyków i kaszy. Wielką radość sprawiły też dzieciom bańki mydlane, a zwłaszcza możliwość ich rozbicia. Pobyt w bibliotece jest też okazją do zapoznania się z ofertą książkową przeznaczoną dla najmłodszej grupy wiekowej np. z książeczkami kontrastowymi. Cieszy nas, że coraz więcej uczestników warsztatów dołącza do grona czytelników.

czytaj więcej

dodano: 15-05-18

W bibliotece czytamy świat

O tym, że biblioteka to naprawdę niezwykłe miejsce, przekonali się dziś uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach, którzy dotarli do nas z wychowawczynią Joanną Adamczyk. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że w murach naszej instytucji można nie tylko wypożyczyć książki, ale też obejrzeć wystawy, spotkać się z autorami, wziąć udział w koncertach, przyjść na warsztaty, a dzięki spotkaniom z podróżnikami – dotrzeć do najdalszych zakątków świata. Można to zresztą uczynić prościej – wystarczy otworzyć dowolną lekturę, której akcja dzieję się w bliższym lub dalszym miejscu naszego globu. W ten właśnie sposób, razem z III b udaliśmy się do Indii, by towarzyszyć Ramdżedowi w drodze do szkoły. Dzięki książce autorstwa Anny Obiols i Subi wiemy co to są monsuny, sari i thali. Umiemy też przywitać się słowem „namaste”. Po wysłuchaniu lektury, dzieci ruszyły między regały wypożyczalni i za pomocą wskazówek szukały liter do zaszyfrowanego hasła. Zabawa udała się wyśmienicie i mamy nadzieję, że hasło-cytat, który udało się odnaleźć będzie zachętą do częstego sięgania po książki (a przy okazji - odwiedzania biblioteki)

czytaj więcej

dodano: 15-05-18

Mateusz Klepka nowym dyrektorem biblioteki

W poniedziałek, 14 maja br., Burmistrz Obornik Tomasz Szrama powierzył Mateuszowi Klepce obowiązki dyrektora Biblioteki Publicznej w Obornikach. Podczas wręczenia nominacji obecni byli również Starosta Obornicki Adam Olejnik, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Drewicz oraz radny Marek Lemański. Spotkanie było także okazją do złożenia życzeń pracownikom z okazji obchodzonego w zeszłym tygodniu Dnia Bibliotekarza. Nowy dyrektor zapewniał, że postara się sprostać wszystkim stawianym przed nim wyzwaniom, w tym rozpoczętej przed kilku laty modernizacji obiektu przy ul. Kopernika.

czytaj więcej

dodano: 10-05-18

„Elfiki” i przedszkolaki z Objezierza poznawały bibliotekę

W bibliotece można wypożyczyć książkę – to wiedzą wszyscy. Ale nie każdy ma pojęcie, że tuż za ścianą wypożyczalni kryje się czytelnia (a w niej czasopisma, zabawki i zaciszne miejsce do nauki), a podziemna Izba Regionalna skrywa prawdziwe skarby. Dziś maluchy z grupy „Elfiki” (oddział przedszkolny przy SP nr 3 w Obornikach) oraz przedszkolaki z Objezierza mogły do woli poznawać biblioteczne zakamarki. Podczas zajęć wprowadzających w świat czytelnictwa dzieci dowiedziały się między innymi, że bajkę można przeczytać za pomocą teatrzyku i do czego służą zakładki z literkami, które intrygująco wyłaniają się spośród książek na regałach. Niektórzy mogli sami wcielić się w rolę bibliotekarza i własnoręcznie wypożyczyć dowolna lekturę. Mamy nadzieje, że wizyta w bibliotece sprawiła naszym małym gościom dużo radości – dziękujemy za aktywny udział.

czytaj więcej

dodano: 09-05-18

Chodź... opowiem Ci legendę

Skąd się wzięła nazwa Oborniki? Kim był diabeł Dziuplik, a kim Bursztynowy Chłopiec? I czy tajemne przejście od franciszkańskiego klasztorku do kościoła farnego naprawdę istnieje? Nasze miasto jest chyba bardziej tajemnicze niż to się może wydawać. Mamy nadzieję, że do podobnych wniosków doszli uczniowie klas III z SP nr 2 w Obornikach, którzy 7 i 9 maja odwiedzili bibliotekę. Zajęcia pt. „Nasze miasto w legendzie” przygotowane zostały z okazji obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Miłość do „małej ojczyzny”, która przejawia się w twórczości lokalnych artystów, przybliżyła uczniom Barbara Zielińska wraz z członkami Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Jolantą Staniszewską, Czesławem Karolczakiem i Henrykiem Wojtysiakiem. Legendy obornickie przeplatane były wierszami sławiącymi nasze miasto oraz refrenem piosenki, którą specjalnie dla dzieci (i wspólnie z nimi!) grał i śpiewał pan Karolczak. Dziękujemy za liczny udział, który w Tygodniu Bibliotek cieszy podwójnie.

czytaj więcej

dodano: 26-04-18

Łosiostradą do Kaczki Katastrofy

Sprzedawał książki, części zamienne, pracował w redakcji miesięcznika „Dziecko”, ale nigdy nie myślał o sobie – pisarz. A jednak! Wojciech Widłak, autor ponad 30 książek, a prywatnie dziadek 11 wnucząt, został gorąco przyjęty w murach biblioteki przez niemal 100 uczniów szkół podstawowych. Przy pomocy melonika, muszki oraz rekwizytów przyniesionych w tajemniczej retro-walizce, zdemaskował Pana Kuleczkę i Wesołego Ryjka – najbardziej znanych bohaterów swoich opowieści.

czytaj więcej