Galeria

dodano: 09-11-17

Popołudnie z grami planszowymi w bibliotece

Mogłoby się wydawać, że w dobie informatyzacji i gier komputerowych, tradycyjne "planszówki" zostały zepchnięte w niebyt. O tym, że tak nie jest przekonały się dzieci, które zdecydowały się spędzić wczorajsze popołudnie w bibliotece. "Zaginiona księga baśni", czyli gra inspirowana twórczością braci Grimm, dostarczyła naszym małym czytelnikom wielu emocji. Niektórzy spróbowali swoich sił grając także w "Wielką wyprawę Asterixa", a jeszcze inni wybrali się na tradycyjne "Grzybobranie". Bardzo dziękujemy za uczestnictwo i zapraszamy na kolejne spotkania przy grach planszowych w bibliotecznej czytelni.

czytaj więcej

dodano: 25-10-17

Arktyka okiem kobiety - spotkanie autorskie z Ewą Grewling

Pierwsze polskie zimowe wejście na Newtontoppen miało miejsce w 1997 roku (zdobywcy to W. Moskal, W. Jazdon, T. Schramm, A. Śmiały). 15 lat później, Agnieszka Siejka, Katarzyna Siekierzyńska oraz Ewa Grewling, którą mieliśmy okazję gościć 23 października br., powtórzyły ten wyczyn. Podczas spotkania w obornickiej bibliotece, Ewa Grewling podzieliła się wspomnieniami i wrażeniami ze swojej niezwykłej wyprawy na Spitsbergen, a opowieść zilustrowała pięknymi zdjęciami. Oto fragment opowieści podróżniczki, który najkrócej podsumowuje wyczyn dokonany przez trzy młode kobiety: Godzina 19:34, 5 kwietnia, pozornie była taka sama jak każda inna, ale dla nas, dla Agnieszki, Kasi i Ewy to czas szczególny, Jako pierwsze Polki w kobiecym zespole stanęłyśmy na wierzchołku Newtontoppena - najwyższego szczytu Spitsbergenu. Trzy kobiety, po 70 kg ekwipunku, 17 dni wędrówki, 150 km do pokonania. Każdego dnia powtarzające się czynności: rano pobudka, posiłek, zwijanie obozu, wymarsz, często bez względu na pogodę, z mozołem zdobywany każdy kilometr, wieczorem te same czynności tylko w odwrotnej kolejności. Nasze życie skurczyło się do fizjologii: zjeść, maszerować, odpocząć. Pokonałyśmy zaplanowaną trasę, pokonałyśmy siebie, nasze wątpliwości i słabości, stanęłyśmy na szczycie zmagając się z silnym wiatrem i temperaturą odczuwalną dochodzącą do -60°C. Ważna była droga, a nie cel. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 23-10-17

Co nam zostało z tamtych lat...?

Jak mieli okazję przekonać się uczestnicy koncertu o takim właśnie tytule, który odbył się w bibliotece w miniony czwartek - zostało nam bardzo wiele. Wykonawcy, czyli Bogdan Chołdrych (akordeon), Bernard Stieler (skrzypce) oraz Antoni Żuromski (śpiew, gitara) porwali licznie zgromadzoną publiczność do wspólnego śpiewania piosenek z czasów młodości swoich rodziców i dziadków, z czasów gdy śpiewało się częściej w domu, na rodzinnych uroczystościach, wyjazdach, spotkaniach towarzyskich itd. Wieczór był nostalgiczny i pełen wspomnień, ale towarzyszyła mu energia, którą daje obcowanie z dobrą, bliską sercu muzyką.

czytaj więcej

dodano: 23-10-17

Seniorzy w bibliotece

18 października br. z wizytą studyjną przybyli do Obornik Seniorzy z gminy Śrem (w ramach realizacji Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Osób Starszych „Głos Seniora”). Oprócz spotkania z władzami miasta oraz przedstawicielami Obornickiej Rady Seniorów, w programie wizyty znalazło się miejsce na krótki pobyt w obornickiej bibliotece. Goście zostali zapoznani z ofertą naszej instytucji skierowaną do osób starszych oraz z możliwościami jakie daje nowe repozytorium historyczne Rzeki Czasu. Tego samego dnia gmach przy ulicy Kopernika odwiedzili także Nauczyciele-Seniorzy z Rogoźna, którzy z okazji obchodzonego niedawno Dnia Edukacji Narodowej zorganizowali spotkanie wyjazdowe w murach naszej instytucji.

czytaj więcej

dodano: 19-10-17

"Wpadła gruszka do fartuszka..." czyli Maluch w świecie książki

19 października zawitały do nas dzieci ze Żłobka Miejskiego na zajęcia z cyklu Maluch w świecie książki. Mimo, że dla większości maluszków było to pierwsze spotkanie z biblioteką, dzieci dzielnie wysłuchały wierszyka i bajki o jesiennych owocach, a następnie z zaangażowaniem wykonały prace plastyczne dotyczące tematu spotkania.

czytaj więcej

dodano: 19-10-17

Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji obchodzonego niedawno Dnia Edukacji Narodowej, 17 października br. w bibliotece odbyło się koleżeńskie spotkanie Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Obornikach. W części oficjalnej spotkania nauczycielom - emerytom wręczono nagrody oraz wyróżnienia. O oprawę części artystycznej zadbało natomiast Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec reprezentowane przez Barbarę Zielińską, Henryka Wojtysiaka i Alicję Jastrząbek. Nastrojowy program wieczoru poetycko-muzycznego pn. "Trochę jesieni" stanowił doskonały wstęp do dalszych rozmów i wspomnień przy kawie oraz słodkościach.

czytaj więcej

dodano: 18-10-17

Gry planszowe w bibliotece

18 października odbyło się ostatnie spotkanie przy grach planszowych w ramach projektu Przystanek - Biblioteka Publiczna w Obornikach. Tym razem odwiedzili nas uczniowie Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach, którzy zmierzyli się z grą inspirowaną powieścią Henryka Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy". Emocji nie zabrakło zarówno podczas gry, jak i podczas odpowiedzi na bonusowe pytania dotyczące znajomości lektury. Mamy nadzieje, że taka niecodzienna lekcja biblioteczna przypadła uczniom do gustu oraz dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 18-10-17

Gry planszowe w bibliotece

16 i 17 października w bibliotece odbyły się spotkania przy grach planszowych. Uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach wraz z wychowawczyniami Joanną Szatanik oraz Karoliną Bajon mieli okazję zapoznać się z "planszówkami" nawiązującymi do tematyki bajek i baśni. Po krótkim zaznajomieniu z regułami gier, dzieci rozegrały emocjonujące partie w poszukiwaniu "Zaginionej Księgi Baśni" oraz uczestniczyły w "Wielkiej wyprawie Asterixa". Podsumowaniem tego nietypowego spotkania w bibliotece było wskazanie odpowiedzi na pytanie "Co nam dają gry planszowe?". Jak się okazało, dzieci nie miały żadnego problemu z wymienieniem zalet tej nieco zapomnianej rozrywki jaką są popularne "planszówki". Mamy nadzieję, że lekcja w bibliotece była nie tylko pełna wrażeń i pozytywnej rywalizacji, ale też zainspirowała uczniów do spędzania wolnego czasu z planszą, pionkami i kostką. Bardzo dziękujemy za aktywny i chętny udział w spotkaniu. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 17-10-17

50 lat przygody z piosenką

W piątek 13-go października odbył się wieczór poetycko -muzyczny Czesława Karolczaka, który świętował 50 lat swojej muzycznej przygody z piosenką. W wieczorze wzięli udział członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec Barbara Zielińska, Alicja Jastrząbek, Jolanta Staniszewska i Henryk Wojtysiak. Niespodzianką muzyczną były występy Doroty Majchrzak i Moniki Bąkowskiej. Po wieczorze na gości czekał poczęstunek.

czytaj więcej

dodano: 09-10-17

Lekcja biblioteczna dla SP nr 4

W chłodny październikowy poranek, 9 października, zawitały do nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. UNICEF w Obornikach. Uczniowie klasy III c wraz z opiekunkami - Magdaleną Hartel oraz Katarzyną Siwicką- Jóźwiak, dowiedzieli się czym jest japoński papierowy teatr Kamishibai oraz z zainteresowaniem wysłuchali przedstawionej za jego pomocą "Legendy o Skarbniku". Dziękujemy za miłe odwiedziny oraz aktywny udział w przygotowanej przez nas lekcji.

czytaj więcej