Galeria

dodano: 24-05-17

W cieniu minaretów. Oman

19 maja naszą bibliotekę odwiedził Marek Pindral. Tym razem zabrał nas w podróż do Omanu. Autor spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, dlatego jak w baśniach Szeherezady, posłuchaliśmy barwnej opowieści, splecionej z wielu wątków: O flakonie perfum, które kosztują więcej, niż samochód i wielbłądach, droższych od żon. O tym, że zakazana może być nie tylko muzyka, ale nawet noszenie okularów przeciwsłonecznych. Zobaczyliśmy pogranicze Jemenu, skąd królowa Saby wiozła Salomonowi kadzidło. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że wspomniany Salomon to prorok Sulejman, postać ważna również dla muzułmanów, bo wyrastamy przecież z tego samego, biblijnego pnia. Poznaliśmy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem na wspólne modły do meczetów. Chętni mogli nabyć książkę wraz z autografem Autora… Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując napotykaną po drodze rzeczywistość, której czasami stawał się częścią, bo poza Polską zamieszkał na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów („Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka („Chiny od góry do dołu”), a niedawno „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 17-05-17

Po drodze Afryka. Jak mały fiat podbił Afrykę.

16 maja naszą bibliotekę odwiedził Arkady Paweł Fiedler, wnuk polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, który zabrał nas podróż po Afryce. Była to jednak podróż wyjątkowa ponieważ Arkady Paweł Fiedler przejechał kontynent fiatem 126 p. Jego podróż rozpoczęła się w Egipcie, a zakończyła w Republice Południowej Afryki. Podróżnik podkreślał, że:„Projekt PoDrodze zrodził się w mojej głowie w 2008 roku, powstał z pasji podróży samochodowych, sentymentu do Małego Fiata i potrzeby spełnienia osobistych bardzo subiektywnych pragnień poznawania świata.” Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli posłuchać o barwnych przygodach „małego fiata” i jego właściciela na afrykańskich drogach i bezdrożach. Dodatkowym atutem opowieści były piękne zdjęcia i krótkie filmiki, dzięki którym można było choć w małym stopniu przenieść się na chwilę na afrykański kontynent. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 1 i 3 w Obornikach, Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach, Gimnazjum w Rożnowie, a także dorośli czytelnicy i mieszkańcy Obornik. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Popołudnie w bibliotece- lapbook

10 maja odbyły się kolejne warsztaty w ramach Popołudnia w bibliotece. Tym razem wspólnie z czytelnikami tworzyliśmy lapbook- "książkę na kolanach". Lapbook to rodzaj tematycznej teczki, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat.Teczka ta pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, słówka, wycinanki. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook może być przydatny do zbierania informacji i wiedzy na różne tematy. Uczestnicy zajęć najpierw wyszukiwali w zbiorach biblioteki książki o zagadnieniach, które ich interesował. Następnie przyszedł czas na wytężoną prace, której efektem są piękne teczki min. o lesie, koniach, delfinach, sowach, zwierzętach, piłkarzach czy bibliotece. W zajęciach wzięły też udział nauczycielki z przedszkola Kolorowe Nutki Anna Jagoda i Sara Szklarska. Dziękujemy za pomoc. Natomiast dzieciom i rodzicom dziękujemy za udział w zajęciach i mamy nadzieję, że informacji w teczkach będzie przybywać.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Maluch w świecie książki

Dzisiaj zakończyliśmy kolejny Program Czytelniczy. Tym razem przyszedł czas pożegnać dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Dziękujemy za całoroczną współpracę Dyrekcji i Paniom Wychowawczyniom. W prezencie każdy maluszek otrzymał pamiątkowy dyplom i książeczkę.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Między książką, a teatrem

8 i 9 maja w naszej bibliotece ponownie odbyły się warsztaty Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedzili nas uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, z wychowawczyniami Agnieszką Stroińską i Magdaleną Henschel. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego/

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

Podróże z biblioteką- Rumunia

26 kwietnia odwiedził naszą bibliotekę Michał Kruszona historyk, pisarz,podróżnik, dyrektor Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, który zabrał nas w ekscytującą podróż do Rumunii. Wykład ilustrowany zdjęciami z wyprawy zrobił wrażenie na słuchaczach. Obecni w bibliotece goście mogli dowiedzieć się jakie narody zamieszkują na terenie Rumunii, jak wygląda życie codzienne Rumunów,a nawet czym jest \"wesoły cmentarz\". Szczególne zainteresowanie wśród młodzieży budziła postać księcia Vlada Palovnika-Draculi. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek- Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 28-04-17

Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+

Pod kierownictwem Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego – pani Zofii Szalczyk, na terenie województwa wielkopolskiego realizowany jest program edukacyjny i obywatelski pn. Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego z tematem wiodącym: „Marzenia młodzieży o Wielkopolsce 2020+”. Głównym celem tego programu, adresowanego do uczniów I i II klasy liceum oraz klas I – III technikum, jest popularyzacja wiedzy o organizacji samorządu terytorialnego, rozwijanie postaw obywatelskich młodzieży szkolnej, zapoznanie jej z zakresem działania, organizacją i zasadami funkcjonowania Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

czytaj więcej

dodano: 21-04-17

Dzikie oblicza flory

W Bibliotece Publicznej w Obornikach odbędzie się wernisaż kolejnej wystawy. Jej tytuł \"Dzikie oblicza flory. Wystawa roślin ze zbiorów Małgorzaty Strzeleckiej\" MAŁGORZATA STRZELECKA to rodowita wągrowczanka, żona i matka dwóch dorosłych córek. W Wągrowcu ukończyła szkołę podstawową oraz liceum w klasie o profilu biologiczno - chemicznym. Jest absolwentką Akademii Rolniczej w Poznaniu, Wydziału Ogrodniczego (specjalizacja ochrona roślin) oraz studium pedagogicznego. Jej praca zawodowa tylko częściowo była związana z rolnictwem. Przez wiele lat była za to nauczycielem. Od pewnego czasu nie pracuje już zawodowo, ale wciąż stara się pomagać innym. Od zawsze lubiła przyrodę,  interesowały ją ciekawostki związane z roślinami. Pierwsze niewinne zbieranie roślinek, suszenie ich pomiędzy kartkami zeszytu, sięga czasów szkoły podstawowej. Na studiach były już poważniejsze sprawy – chodzenie po polach, bagnach, nieużytkach, zbieranie roślin, oznaczanie ich (łacińskie nazwy gatunków, rodzin itp.). W ten sposób powstawały piękne zielniki. Zdobyte na studiach wiadomości okazały się bardzo przydatne w pracy w szkole, np. podczas wyposażania pracowni czy przygotowywaniu wystaw. Tworzenie zielnika to czysta przyjemność, najlepsza metoda poznawania flory i forma gromadzenia dokumentacji naukowej. Dziko rosnące rośliny zachwycają nas swoją urodą, mają pozytywny wpływ na zdrowie, służą ozdobie domu. Podczas przygotowywania zielników lubi posłuchać piosenek Turnaua, Grechuty i Osieckiej oraz napić się ziołowej herbaty. Wystawę można oglądać do 26 maja 2017. Zapraszamy.

czytaj więcej

dodano: 20-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne zajęcia w ramach warsztatów Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa 3 e z wychowawczynią Ewą Zając. Dziękujemy za udział w zajęciach. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 19-04-17

Między książką, a teatrem

Dzisiaj odbyły się kolejne warsztaty z cyklu Między książką, a teatrem. Tym razem odwiedziła nas klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach, z wychowawczynią Aleksandra Pawlicką. Wspólnie odkrywaliśmy tajemnice teatru. Uczniowie za pomocą pacynek odgrywali krótkie scenki. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej