Galeria

dodano: 03-07-13

Z historii obornickich Wianków

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania pięknej wystawy stworzonej przez organizatorów tej wyjątkowej imprezy, bez której mieszkańcy nie wyobrażają sobie Dni Obornik.Wystawa ilustruje ogrom pracy włożony w organizacje, ale pokazuje też jak barwne jest to święto.

czytaj więcej

dodano: 01-07-13

Witamy wakacje z książką

Po taką nazwą odbyło się w naszej bibliotece spotkanie dla dzieci. przybyło na nie wielu małych gości, rodzice, babcie i panie przedszkolanki. Dziękujemy za odwiedziny dzieciom z Akademii Wiedzy i Zabawy, Przedszkola Rupaki, Przedszkola Zaczarowane. Miłą niespodziankę sprawiło nam kilkoro dzieci z Mądrej sowy, które mimo wakacyjnej pory zechciały do nas przyjść

czytaj więcej

dodano: 27-06-13

DKK i Prowincja pełna smaków

W środę 26.06 odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie DKK. Klubowiczki zauroczone spotkaniem autorskim z Katarzyną Enerlich(Spotkanie odbyło się 8.04 w naszej bibliotece) postanowiły podyskutować o jej najnowszej książce. Poza dyskusją była też degustacja syropu z melisy i tarty przygotowanej przez klubowiczki wg przepisów autorki. Było to jedno z milszych spotkań, a dyskusja pełna pozytywnych komentarzy i zachęcajaca do czytania innych powieści pani Kasi Enerlich.

czytaj więcej

dodano: 20-06-13

Wiejski pejzaż Henryka Wojtysiaka

19.06 w naszej bibliotece odbył się wieczór poetycko-muzyczny promujący najnowszą książkę Henryka Wojtysiaka Wiejski pejzaż. Uroczystość uświętniły występy wspaniałych artystów: Zespół Maniewiacy, Krzysztof Warguła, Leszek Muth, muzyk który pracował z Czesławem Niemenem, Michał Szóstek, muzyk grający z Hanną Banaszak, Agata Niedzielska, Uczennica o pieknym głosie, która dostała się do Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Z Henrykiem Wojtysiakiem wieczór poprowadziły poetki z Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Maria Kogut, Jolanta Staniszewska i Barbara Zielińska.

czytaj więcej

dodano: 20-06-13

Helmut Brauer w naszej bibliotece

19.06 odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz ewangelicki, który znajdował się na terenie parku przy markecie Polo. Po uroczystości w Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z pastorem Helmutem Brauerem. Pastor opowiedział licznie zgromadzonej publiczności historię gminy ewangelickiej w Obornikach. Swoją opowieść zilustrował fotografiami zrobionymi przez jego ojca Wilhelma Brauera(Pojawiły się też fotografie nieznanie oborniczanom). Na spotkaniu obecni byli również niemieccy goście, których rodziny zamieszkiwały te tereny. Przywieźli ze sobą rodzinne zdjęcia.Spotkanie było bardzo wartościowe i ważne nie tylko dla miłośników historii.

czytaj więcej

dodano: 19-06-13

Spotkanie autorskie z Agnieszką Frączek

W słoneczny poniedziałek 17.06 naszą bibliotekę odwiedziła autorka wierszy i opowiadań dla dzieci Agnieszka Frączek.Agnieszka Frączek jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010). W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze m.in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka, Literatura 2008) i homofonach (Jedna literka, a zmiana wielka, Literatura 2011), o frazeologizmach (Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom, Literatura 2009) i przysłowiach (Gdy przy słowie jest przysłowie, Literatura 2012). W wierszach opowiada o kulturze słowa i rozprawia się z błędami językowymi (Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych, Literatura 2010). Stworzyła także serię książek logopedycznych (Dranie w tranie,Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Kelner Kornel i inne wiersze niesforne, Literatura 2009oraz Struś na cisie i inne fisie, Literatura 2010). Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Ważnym elementem spotkania z obornickimi dziećmi była opowieść o Julianie Tuwimie. Pani Agnieszka wydała piękną książeczkę pt. Rany Julek, o tym jak Julian Tuwim został poetą. Polecamy, a spotkanie było bardzo radosne.

czytaj więcej

dodano: 19-06-13

Stąd jestem, to moja mała Ojczyzna

18.06 w naszej instytucji odbyło się podsumowanie projektu TMZO Stąd jestem to moja mała Ojczyzna.

czytaj więcej

dodano: 07-06-13

Cała Polska czyta dzieciom 2013

W poniedziałek rozpoczął się kolejny Ogólnopolski Tydzień czytania dzieciom. Nasza biblioteka jest członkiem Fundacji, dzięki temu bierzemy udział w akcji CPCZDZ. W tym roku przygotowaliśmy cykl spotkań Jedziemy do Tuwimowa. Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima i dlatego pragniemy przybliżać dzieciom jego twórczość. W tym roku odwiedziły nas dzieci z przedszkola Słoneczny Świat, SP 2, Akademii Wiedzy i Zabawy, przedszkola Kolorowe Nutki. W poniedziałek i wtorek naszym gościem specjalnym była Jolanta Staniszewska emerytowana nauczycielka SP2, poetka, chórzystka. Nasze zaproszenie przyjęły także pani Ewa Stroińska, emerytowana nauczycielka i poetka Maria Kogut. Panie czytały dzieciom w kolejnych dniach naszej akcji.

czytaj więcej

dodano: 29-05-13

II OBORNICKI MAJ Z POEZJĄ

27.05 w naszej instytucji odbyło się Święto poezji dla dzieci. W jego programie znalazła się promocja wierszy dla dzieci, których autorkami są bibliotekarki Barbara Zielińska i Marta Józefczyk.

czytaj więcej

dodano: 29-05-13

Pożegnanie z Klubem Mądra Sowa

W deszczową sobotę, 25.05 odbyło się pożegnanie z Klubem Mądra Sowa. Organizatorzy przygotowali imprezę plenerową. Mimo padającego deszczu i zimna dzieci i rodzice zachowali pogodny nastrój. Dziękujemy najbardziej wytrwałym za obecność.

czytaj więcej