Aktualności

dodano: 02-10-14

Panel dyskusyjny w Obornikach

„Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych” W 2014 roku Fundacja Altum wraz z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM realizuje projekt badawczy „Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych”, który zdobył dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Instytutem Kulturoznawstwa UAM oraz kilkudziesięcioma partnerami regionalnymi z całej Wielkopolski.

czytaj więcej

dodano: 29-09-14

Eksponaty z wystaw “Dawna zagroda wiejska” – katalog multimedialny

Dla tych z Państwa, którym nie udało się zwiedzić wystaw “Dawna Zagroda Wiejska”, zorganizowanych w ramach projektu “Dziedzictwo kulturowe Krainy Trzech Rzek” dofinansowanego ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich zamieszczamy poniżej katalogi multimedialne, w których znajdziecie Państwo zdjęcia eksponatów zgromadzonych przez uczestników projektu.

czytaj więcej

dodano: 27-09-14

Czytelnia Książek Elektronicznych

IBUK Libra w naszej bibliotece.Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Więcej informacji w linku na naszej stronie internetowej.

czytaj więcej

dodano: 24-09-14

Oleg Dowgal w naszej bibliotece

We wtorkowy wieczór w Bibliotece Publicznej w Obornikach odbył się niezwykły koncert na fletni Pana. Gościem był Oleg Dowgal, muzyk Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowca w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Na stałe współpracuje z zespołem BREVIS. W wolnym czasie komponuje muzykę, której inspiracją są ludowe utwory z rejonu Karpat. Występował w większości krajów byłego ZSRR oraz we Francji, Niemczech, Belgii i Holandii. Od kilku lat znany jest również w naszym kraju. Koncertował min. z Ireną Jarocką, Stanem Borysem i Stanisławem Soyką. Fletnia Pana to instrument coraz bardziej popularny. Oleg Dowgal zaprezentował słuchaczom utwory muzyki klasycznej, światowe przeboje muzyki rozrywkowej oraz utwory ludowe. Swój koncert zakończył instrumentalną wersją piosenki „Tylko we Lwowie”.

czytaj więcej

dodano: 22-09-14

Godejmy po naszymu

Już po raz drugi odwiedził naszą bibliotekę Waldemar Wierzba, miłośnik i popularyzator gwary wielkopolskiej oraz kuchni poznańskiej, autor wielu publikacji ( Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze; W rytmie poznańskiej gwary, czyli o ślypiach, gierach, sznupie… oraz innych rzeczy kupie; Ale szport, tej!... żarty gwarą; Przykazania Poznaniaka; Słownik: poznańskie słowa i ausdrucki). Podczas wieczoru czytał swoje teksty pisane gwarą- przygody poznańskiej rodziny, która odwiedziła również obornicki targ, łacińskie sentencje przełożone na gwarę, tytuły filmów oraz fragm. „Potopu” H. Sienkiewicza ,który przygotował specjalnie z okazji tegorocznego Narodowego Czytania. Świetne humorystyczne teksty oraz aktorska forma przekazu sprawiły, że słuchacze licznie zgromadzeni w naszej instytucji śmiali się i chętnie zabierali głos, gdy padały pytania dotyczące gwarowych zwrotów.

czytaj więcej

dodano: 15-09-14

Godejmy po naszymu

Zapraszamy na spotkanie z Waldemarem Wierzbą, które odbędzie się 19 wreśnia o godz. 18.00 w sali naszej biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 11-09-14

Elementarze świata w naszej bibliotece

34 lata temu w obornickiej bibliotece po raz pierwszy została zaprezentowana wystawa elementarzy ze zbiorów Zbigniewa i Bogumiły Szatkowskich. W tym roku ich dzieci, Państwo Ewa i Marek Szatkowscy postanowili pokazać elementarze po raz kolejny , a mobilizacją było wydanie nowej, pierwszej czytanki dla pierwszoklasistów. Jaka jest historia zbioru? Inspiracją dla Zbigniewa Szatkowskiego było pytanie ucznia zadane w 1954 roku w parkowskiej szkole: Jaki elementarz mają dzieci w innych krajach? Źródła pozyskiwania elementarzy były różne – ambasady, konsulaty, zagraniczne ośrodki kultury, Zespół Mazowsze, osoby prywatne: Edmund Męclewski – dziennikarz pochodzący z Rogoźna, Włodzimierz Lubański- piłkarz Górnika Zabrze, kapitan Żeglugi Wielkiej Walenty Milenuszkin, poznański lekarz Zbigniew Bartkowiak i wielu innych znajomych oraz członków rodziny. Cały zbiór liczy około 400 sztuk, na wystawie pokazano 154 egzemplarze z 44 krajów. Wśród polskich elementarzy na uwagę zasługuje podręcznik Mariana Falskiego, którego trzy wydania z lat 1957, 1959 i 1971 są na wystawie. Autor, z wykształcenia inżynier technolog, ale wielki humanista, przyjaciel dzieci i późniejszy nauczyciel, napisał elementarz, którego I wydanie było w 1910 roku, a uczyło się z niego wiele pokoleń Polaków. 9 września odbył się wernisaż wystawy. Śpiewano piosenkę „Dostał Jacek elementarz”, prezentowano fragmenty elementarzy w obcych językach : rosyjskim, niemieckim, francuskim, angielskim, hiszpańskim, włoskim, a nawet chińskim. Barbara Zielińska przedstawiła życiorys Ali z elementarza, która jest postacią autentyczną. Za pomoc w przygotowaniu wystawy dziękujemy Firmie Obróbki Blacharskiej Pana Furmana, Zakładowi „Izomet” Krzysztofa Steinke z Ludom. Wystawa będzie czynna do końca września. Wszystkich chętnych zapraszamy do jej obejrzenia.

czytaj więcej

dodano: 09-09-14

Narodowe Czytanie

W sobotni poranek, przed Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach, zatrzymywało się sporo osób. Jedni zwalniali kroku, inni przystawali lub przysiadali na chwilę na ławce. Co ich tak zaciekawiło? Przed biblioteką, w promieniach słońca, zebrała się grupa 24 uczniów drugiej klasy Prywatnego Gimnazjum nr 1 w Obornikach, którzy z nauczycielką języka polskiego – Ireną Najdek i Dyrektor Krystyną Eichler - czytali Trylogię Sienkiewicza. Spotkanie odbyło się na zaproszenie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisława Komorowskiego. Po raz trzeci zaprosił on Polaków do czytania. Akcja nosi nazwę Narodowe Czytanie. Wybrano fragment bardzo znaczący – ukazaną w „Potopie” obronę Jasnej Góry. W kulturze religijnej i narodowej to właśnie Jasna Góra Zwycięska jest zakodowana jako symbol narodowy. Jednocześnie w murach biblioteki uczniowie klasy 3 tegoż gimnazjum, z nauczycielką – Dorotą Krasicką, czytali fragmenty „Ogniem i mieczem”. To, co istotne dla nas, to fakt, że dla młodych ludzi poświęcenie czasu na czytanie, wcale niełatwego pod względem języka i słownictwa dzieła – nie było sprawą trudną,przybyli (rezygnując z zaplanowanych na ten dzień zajęć) i z radością włączyli się w ten projekt.

czytaj więcej

dodano: 08-09-14

Wrzesień w bibliotece

Wrześniowe spotkania w naszej bibliotece zapowiadają się bardzo ciekawie. Już jutro o godz. 18.00 nastąpi otwarcie wystawy Elementarze świata (Elementarze pochodzą ze zbiorów rodziny Szatkowskich). Następnie świętować będą dzieci z Klubu Mądra Sowa. Klub obchodzi 10 urodziny. 19.09 o godz. 18.00 spotkamy się Waldemarem Wierzbą, który przybliży nam gwarę poznańską. To już druga wizyta pana Wierzby w naszej bibliotece. Natomiast 23.09, wyjątkowo o godz. 19.00 zapraszamy na koncert Olega Dowgala, który oczaruje nas melodiami płynącymi z fletni Pana.

czytaj więcej

dodano: 05-09-14

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie- Trylogia Henryka Sienkiewicza W ramach zainicjowanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie 6 września w naszej bibliotece czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza. Dzień poświęcony twórczości noblisty będzie już trzecią edycją projektu. Zapraszamy sobotę w godz. 10.00-12.00.

czytaj więcej