Aktualności

dodano: 11-09-18

Narodowe Czytanie 2018: „Przedwiośnie”

Idea Narodowego Czytania zainicjowana w 2012 roku zyskuje coraz szersze grono entuzjastów, nabiera rozmachu, a nierzadko przybiera oryginalne formy promocji i realizacji. Biblioteka publiczna już po raz szósty przyłączyła się do akcji proponując swoim czytelnikom oraz wszystkim zainteresowanym mieszkańcom Obornik, głośne czytanie najpiękniejszych fragmentów obowiązującej w danym roku lektury. Tym razem było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

czytaj więcej

dodano: 24-08-18

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2018

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku lekturą jest "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. W bibliotece publicznej w Obornikach czytamy tradycyjnie w przeddzień kulminacji akcji, czyli 7 września (piątek). Zapraszamy od godziny 17.00.

czytaj więcej

dodano: 27-08-18

Okolicznościowa pieczęć na Narodowe Czytanie

Już jest! Okolicznościowa pieczęć, która służy do składania pamiątkowego stempla na egzemplarzach "Przedwiośnia", właśnie dotarła do naszej biblioteki. Na Narodowe Czytanie, 7 września, koniecznie przynieście własne książki do pamiątkowego ostemplowania. Zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 03-09-18

Jest w orkiestrach dętych jakaś siła…

Jak żegnać wakacje, to z przytupem. W ostatnie sierpniowe popołudnie okolice ulicy Kopernika wypełniły się dźwiękami wygrywanymi przez Obornicką Orkiestrę Dętą pod batutą Krzysztofa Warguły. Goszczenie tych wspaniałych muzyków na tarasie biblioteki publicznej powoli staje staje się tradycją, która przyciąga coraz liczniejszą publiczność. Klasyczne marsze przeplatały się utworami muzyki popularnej takimi jak „Zacznij od Bacha” czy „Sway”, a wszystko z wdziękiem i wprawą zapowiadała pani Sylwia Fiołek.

czytaj więcej

dodano: 30-08-18

Książki, kawa, plaża

Po wakacyjnej przerwie Dyskusyjny Klub Książki wznowił swoją działalność. Aby pozostać w letnim nastroju, spotkanie odbyło się na bibliotecznej plaży, która jeszcze tylko przez kilka dni będzie do dyspozycji naszych czytelników. Książka Ewy Winnickiej pt. "Angole" wzbudziła wiele emocji, a dyskusja toczyła się wokół losów polskiej emigracji na Wyspach Brytyjskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury (i kawy) na kolejne spotkania DKK.

czytaj więcej

dodano: 14-08-18

Zapraszamy na koncert

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 31 sierpnia (piątek) na tarasie przed biblioteką. Od 17.00 czekamy na najmłodszych z animacjami, a o 18.00 rozpocznie się literacko-muzyczna uczta dla wszystkich. Wstęp wolny. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 28-08-18

Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów

28 sierpnia przypada Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. To świetna okazja by zapowiedzieć TYDZIEŃ Z POLSKIM KOMIKSEM, który organizujemy w bibliotece we wrześniu. Będą m.in. bliższe spotkania z Kajko i Kokoszem oraz warsztaty z profesjonalną ilustratorką i rysowniczką Agatą Matraś. Nasza wypożyczalnia wzbogaci się też o nowe, wspaniałe komiksy dla młodszych i starszych czytelników. Szczegóły wkrótce.

czytaj więcej

dodano: 01-08-18

74 lata temu wybuchło Powstanie Warszawskie

„W dzień wybuchu Powstania, jeśli się nie mylę, to chyba też było tak ładnie jak dzisiaj, słonecznie. I tak około piątej patrzyłam się przez okno, a na ulicy przed moim oknem stał chłopak, młody chłopak, niespecjalnie wysoki, i miał opaskę biało-czerwoną. (…) Puchłam wręcz z dumy." (źródło: www.1944.pl)

czytaj więcej

dodano: 27-07-18

2018 Rok Zbigniewa Herberta

W sobotę, 28 lipca 2018 roku minie dwadzieścia lat od śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu jego twórczości, ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

czytaj więcej

dodano: 24-07-18

Będzie się działo!

Już po raz drugi biblioteka skutecznie aplikowała o środki finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Udało nam się pozyskać niemal 20 000 zł (w tym 14 924 zł z MKiDN oraz 4 976 zł ze środków Gminy Oborniki) na działania animujące czytelnictwo w bibliotekach publicznych. Co to oznacza dla mieszkańców Obornik i okolic?

czytaj więcej