Aktualności

dodano: 16-05-18

Dzień Dziecka w bibliotece

1 czerwca (piątek) zapraszamy najmłodszych na poranek do biblioteki. W godzinach od 10:00 do 11:00 będzie można m.in. posłuchać bajek i obejrzeć spektakl przedstawiony za pomocą teatrzyku kamishibai. Wstęp wolny.

czytaj więcej

dodano: 30-05-18

Głosuj na bibliotekę w konkursie na IDOLA! Tylko do 9 czerwca!

Informujemy, że Biblioteka Publiczna w Obornikach bierze udział w konkursie na IDOLA Fundacji Szansa dla Niewidomych, w kategorii PLACÓWKA KULTURY . Biblioteka od 2009 roku, dzięki współpracy z Biblioteką Centralną Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, prowadzi dział książki mówionej. Dzięki temu osoby niewidome, ludzie z innymi niepełnosprawnościami oraz seniorzy mogą regularnie czytać książki. Biblioteka oferuje m.in. interesujący zbiór polskiej i światowej literatury, obejmujący około 6 tysięcy tytułów. Książki są udostępniane w formacie Czytak, Daisy lub na e-lektorach. Istnieje możliwość wypożyczania czytaków do domu. Sekcja Książki Mówionej powstała dzięki staraniom radnego, pana Marka Lemańskiego. Głosowanie jest bardzo proste - wystarczy kliknąć poniższy link:

czytaj więcej

dodano: 30-05-18

„Ocean to pikuś”, czyli literackie podróże z Łukaszem Wierzbickim

Drapieżne ryby, wzburzone fale i (prawie) morska bryza na twarzach. A poza tym – powyginana dętka, afrykański bęben djembe, porykiwanie lwów i bzyczenie krwiopijnych moskitów. Wszystkie wymienione tropy prowadzą do Łukasza Wierzbickiego – podróżnika i autora poczytnych książek dla dzieci i młodzieży. 30 maja ściągnął on do biblioteki publicznej całe rzesze uczniów, którzy z zapartym tchem słuchali opowieści o przygodach jego bohaterów. Wybraliśmy się zatem do Afryki, by wraz z Kazimierzem Nowakiem przemierzyć Czarny Ląd rowerem, konno oraz wielbłądem („Afryka Kazika”). Przeszliśmy też szlak bojowy Armii Andersa wraz z niedźwiedziem Wojtkiem, czworonożnym przyjacielem polskich żołnierzy („Dziadek i niedźwiadek”). Na końcu wypłynęliśmy kajakiem na szerokie wody wraz z Aleksandrem Dobą („Ocean to pikuś”).

czytaj więcej

dodano: 29-05-18

Zakończenie warsztatów z Mądrą Sową – edycja 2017/2018

Całymi rodzinami przybyły wczoraj Mądre Sowy na ostatnie tegoroczne warsztaty. Okazja do uroczystego spotkania była podwójna: dzieci mogły pochwalić się piosenkami i wierszykami, których nauczyły się na bibliotecznych zajęciach oraz wręczyć mamom własnoręcznie przygotowane tulipanki – jako życzenia na niedawno obchodzony Dzień Matki. Prowadząca warsztaty, pani Basia Zielińska, w kilku słowach podsumowała cały cykl spotkań, podziękowała dzieciom, a także rodzicom za ich życzliwość i wsparcie. Dzielne Sowy otrzymały teczki z kompletem wykonanych przez siebie prac plastycznych, dyplomy oraz upominki. Nie zabrakło drobnego poczęstunku i podziękowania od dzieci dla pani Basi.

czytaj więcej

dodano: 24-05-18

Żłobek na majowej łące

Kolejny rok szkolny powoli dobiega końca. Dziś odbyły się ostatnie zajęcia w ramach programu czytelniczego „Maluch w świecie książki”, na które od września dzielnie uczęszczały dzieci ze Żłobka Miejskiego. Nim wręczono maluchom pamiątkowe dyplomy i książeczki, pani Basia zabrała je w podróż po kolorowej, wiosennej łące. Były piosenki o pszczółkach, żabkach i zajączkach. Dzieci usłyszały też wierszyk o ślimaku i uczyły się naśladować głosy zwierząt. Z każdym kolejnym spotkaniem maluszki czuły się w bibliotece coraz pewniej i coraz uważniej uczestniczyły w zajęciach - jesteśmy pewni, że świetnie poradzą sobie w przedszkolach.

czytaj więcej

dodano: 23-05-18

Olga Tokarczuk laureatką The Man Booker International Prize!

Z radością informujemy, że powieść Olgi Tokarczuk "Bieguni" wydana w języku angielskim jako "Flights" została nagrodzona prestiżową The Man Booker International Prize*. Zapraszamy do biblioteki po nagrodzonych "Biegunów" oraz pozostałe książki laureatki ("Podróż ludzi Księgi", "E.E.", "Prawiek i inne czasy", "Dom dzienny, dom nocny", "Gra na wielu bębenkach", esej "Lalka i perła" i "Ostatnie historie", "Prowadź swój pług przez kości umarłych" oraz "Księgi Jakubowe").

czytaj więcej

dodano: 23-05-18

Radzim podwójnie nagrodzony

Miło nam poinformować, że publikacja „Radzim. Gród i wieś nad Wartą” wydana przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, otrzymała w minionych dniach aż dwie prestiżowe nagrody: pierwszą nagrodę w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce „Izabella 2017” (kategoria: działalność naukowa i wydawnicza) oraz wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 (kategoria: publikacje). Sybilla to konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego natomiast fundatorem Izabelli jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Przypomnijmy, że promocja nagrodzonej książki o Radzimiu odbyła się 17 listopada 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach. Warto także podkreślić, że jednym z jej współautorów jest dr nauk humanistycznych Mieczysław Brust, historyk, mediewista, wieloletni pracownik oświaty oraz badacz regionu.

czytaj więcej

dodano: 22-05-18

Polska według Pankiewicza

W poniedziałkowy wieczór, 21 maja, w bibliotece publicznej gościliśmy Romana Pankiewicza, autora tryptyku Trzy żywioły: „Matuszka Rosija - pierwszy żywioł", „Niemcy - drugi żywioł", „Islandia - trzeci żywioł". Pisarz promował swoją ostatnią książkę pt. „Polski żywioł” nawiązującą do 100-lecia odzyskania niepodległości. Tym razem autor przyjrzał się Polsce i historii naszego narodu, opisał jego przywary i zalety, celnie wypunktował wszystkie aspekty, które czynią Polaków bardziej żywiołowymi niż to się może wydawać.

czytaj więcej

dodano: 21-05-18

„Jonasz Kofta – piewca miłości”

18 maja br. w bibliotece publicznej odbył się wieczór poetycko-muzyczny poświęcony twórczości wspaniałego poety Jonasza Kofty – autora wielu piosenek, które stały się przebojami, tekstów satyrycznych i poezji. Z bogatego zbioru jego twórczości „Poetycki Wędrowiec” wybrał najpiękniejsze wiersze o miłości, które ubarwił piosenkami, a miesiąc maj ubrał je w najpiękniejsze kwiaty. Specjalnie na ten wieczór Henryk Wojtysiak napisał wiersz, do którego muzykę zaaranżował Czesław Karolczak : „Kiedy pan Jonasz pisał, cisza miała smak ciszy, jeśli się jej przysłuchasz, to może ją usłyszysz...”. Wieczór zakończono wspólnym śpiewem piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”. W wieczorze wystąpili: Maria Kogut, Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Bartosz Barszcz i Czesław Karolczak.

czytaj więcej

dodano: 18-05-18

Zapraszamy na spotkania autorskie

Przypominamy, że już w najbliższy poniedziałek, o godz. 18.00, odbędzie się spotkanie z Romanem Pankiewiczem - pasjonatem podróży, wędrówek i odkrywania nowych miejsc, autorem tryptyku podróżniczo-przygodowego "Trzy żywioły" (poświęconego kolejno Islandii, Rosji i Niemcom). Podczas kolejnej wizyty w obornickiej bibliotece Roman Pankiewicz będzie promował swoją najnowszą książkę pt. "Polski żywioł". Natomiast 4 czerwca 2018 r. odbędą się dwa spotkania autorskie z Elizą Piotrowską - pisarką, poetką i ilustratorką książek. Wśród najmłodszych czytelników znana jest jako autorka serii opowiadań o Cioci Jadzi, książek regionalnie związanych z Poznaniem (np.: „Legenda o rogalach świętomarcińskich”, „Legenda o poznańskich koziołkach”, „Szneka z glancem”, „Maltanka” itd.), czy serii pt. „Święci uśmiechnięci”. Mało kto wie, że jest tłumaczką serii książek pt.: „Tupcio Chrupcio”.

czytaj więcej