Aktualności

dodano: 12-12-17

Zimowo-świąteczne spotkania w bibliotece

"Jedzie zima saneczkami, za nią Gwiazdor z prezentami" - taki wdzięczny tytuł nosiły spotkania w bibliotece (11 i 12 grudnia), na które zaprosiliśmy dzieci z Przedszkola "Bajeczka" w Obornikach. Grupy: "Krasnale", "Pinokio", "Zajączki" i "Smerfy" wysłuchały opowieści, bajek i wierszyków o grudniu oraz o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia. Przedszkolaki chętnie odpowiadały na pytania dotyczące zabaw na śniegu, pomagania zwierzętom w zimie, a także tradycji świątecznych. Nie zabrakło śpiewania piosenek i kolęd oraz wyczarowywania śniegu. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom i opiekunkom za umożliwienie dzieciom uczestnictwa w przygotowanych przez nas zajęciach.

czytaj więcej

dodano: 12-12-17

40 lat twórczości poetyckiej Marii Kogut

„40 lat twórczości poetyckiej Marii Kogut” - to kolejny wieczór jubileuszowy przygotowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec. Wydarzenie miało miejsce 8 grudnia br. w pięknie przygotowanej sali Biblioteki Publicznej w Obornikach, wypełnionej po brzegi przez miłośników, przyjaciół, znajomych oraz rodzinę Pani Marii. Wieczorowi towarzyszyła wystawa w postaci tomików, almanachów i nagród, którymi poetka została wyróżniona. Warto podkreślić, że w 2014 roku Pani Maria Kogut została przyjęta do grona członków Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu, a od samego początku, tj. od 12 lat należy do Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec (jest jego współzałożycielką). W wieczorze, oprócz Jubilatki, wystąpili: Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Aleksandra Ziółkowska, Henryk Wojtysiak, Czesław Karolczak, Bartosz Barszcz, Jan Górka oraz, gościnnie: Tomasz Misterski i Józef Śmigielski.

czytaj więcej

dodano: 11-12-17

UWAGA!

Drodzy czytelnicy, uprzejmie informujemy, że z powodu prac remontowych (wymiana okien), w dniach 12 - 13 grudnia WYPOŻYCZALNIA DLA DOROSŁYCH będzie NIECZYNNA. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 08-12-17

Grudzień w bibliotece

Serdecznie zapraszamy do odwiedzania biblioteki i zwiedzania wystawy "Rękodzieło. Prace Barbary i Józefa Zarębskich". Ponadto, 6 grudnia w wypożyczalni dla dzieci rozgościł się Święty Mikołaj i wszystko wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej. Przywiózł też prezenty - nowe, piękne książki popularnonaukowe. Zachęcamy do wypożyczania.

czytaj więcej

dodano: 06-12-17

Zapraszamy

Już w najbliższy piątek, 8 grudnia, o godzinie 18.00 w bibliotece odbędzie się wieczór poetycko-muzyczny - 40 lat pracy twórczej Marii Kogut. Serdecznie zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 04-12-17

Barbórkowo-mikołajkowe warsztaty z Mądra Sową

Jeżeli spotkanie w Klubie Mądrej Sowy wypada 4 grudnia, to tematem przewodnim musi być Dzień Górnika. A że mikołajki za pasem, to nie sposób nie wspomnieć i o tej radosnej dacie w grudniowym kalendarzu. Dzieci jak zwykle dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy dotyczących obu świąt, śpiewały okolicznościowe piosenki, a także wykonały prace plastyczne. Wielką atrakcją była możliwość włożenia oryginalnej górniczej czapki, z której to okazji dzieci chętnie skorzystały. Bardzo dziękujemy za uczestnictwo wszystkim naszym Sówkom.

czytaj więcej

dodano: 01-12-17

"Barbara Święta o górnikach pamięta"...a oborniccy uczniowie pamiętają o Barbórce

Zanim na dobre rozpocznie się sezon przedświąteczny, warto pamiętać o obchodzonym 4 grudnia największym górniczym święcie, czyli o Barbórce. Z tej okazji w bibliotece odbyły się dwie lekcje, w których uczestniczyli uczniowie klasy III d i III h ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach wraz z wychowawczyniami. Dzieci z uwagą wysłuchały „Legendy o Skarbniku” przedstawionej za pomocą teatrzyku Kamishibai, zobaczyły jak wygląda uroczysty pochód barbórkowy, a także wysłuchały wiersza „Lokomotywa” w gwarze śląskiej. Na koniec uczniowie obiecali śledzić pogodę w najbliższy poniedziałek, wszak stare przysłowie mówi – „Jak Barbórka po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie”. Bardzo dziękujemy za uczestnictwo.

czytaj więcej

dodano: 30-11-17

Uszatek w Objezierzu

Balik miał być ostatnim akcentem związanym z Uszatkowymi urodzinami, ale okazało się, że Miś ma ochotę na więcej. W minioną środę, 29 listopada, gościliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Objezierzu na obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Trzeba przyznać, że dzieci z Objezierza przygotowały się doskonale – była wystawa książek o misiach, galeria prac plastycznych, a nawet jeden prawdziwy miś;-) Uczniowie klasy I, II i III oraz przedszkolaki i zerówkowicze wysłuchali niezapomnianych opowiadań Czesława Janczarskiego, zaśpiewali piosenki ze słynnej dobranocki, a także pochwalili się swoją znajomością wierszyków i piosenek o misiach. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

czytaj więcej

dodano: 29-11-17

Balik urodzinowy Misia Uszatka

Balik w bibliotece, który odbył się 27 listopada, zwieńczył hucznie obchodzone 60 urodziny Misia Uszatka. Do wspólnej zabawy zaprosiliśmy dzieci uczęszczające na warsztaty z Mądrą Sową wraz z opiekunami, rodzeństwem i przyjaciółmi. Jak przystało na przyjęcie urodzinowe z prawdziwego zdarzenia, nie mogło zabraknąć muzyki na żywo – przygrywał nam Pan Czesław Karolczak.

czytaj więcej

dodano: 28-11-17

Obornickie Katarzynki w bibliotece

W dniach od 24 do 26 listopada biblioteka przeżyła prawdziwe oblężenie. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa, które w murach naszej instytucji zorganizowało Obornickie Katarzynki, czyli wystawę kolejek małych i dużych. Trzeba przyznać, że z każdą kolejna edycją tej imprezy, organizatorzy zapewniają coraz więcej atrakcji.

czytaj więcej