Aktualności

dodano: 18-05-16

Ciocia Jadzia w bibliotece

13 maja odwiedziła naszą bibliotekę Eliza Piotrowska autorka książek dla dzieci. Pisarka spotkała się z dziećmi ze SP nr 2 i 3 w Obornikach, które wysłuchały opowieści o Cioci Jadzi bohaterce książek Piotrowskiej. Pisarka opowiadała też o podróżach, szczególnie o dwóch pięknych miastach: Rio i Rzymie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteka- miejsce spotkań realizowanego z Fundacją Instytut Badania i Rozwoju Aktywności Społecznej Ibras. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 16-05-16

Poeci w Wągrowcu

12 maja 2016 w Bibliotece Powiatowej w Wągrowcu odbył się uroczysty benefis poświęcony 45 rocznicy pracy literackiej Jolancie Nowak- Węklarowej- pośmiertnie. Gościem wieczoru byli członkowie Towarzystwa Literackiego \"Poetycki Wędrowiec\". Maria Kogut, Barbara Zielińska, Agnieszka Pawlak, Henryk Wojtysiak czytali poezje pani Jolanty, a Tomasz Misterski nastrojowymi piosenkami uświetnił ten uroczysty wieczór.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

A to feler westchnął seler, czyli w Kąciku o warzywach.

Wiosna w pełni, więc przyszedł czas by porozmawiać z najmłodszymi o warzywach i witaminkach. Dzieci biorące udział we wczorajszym spotkaniu w Bibliotecznym Kąciku Malucha poznały wiersze Juliana Tuwima Warzywa oraz Jana Brzechwy Na straganie, Pomidor. Recytacji towarzyszył pokaz warzyw, a później najmłodsi musieli poradzić sobie z wyklejanką.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

Żegnamy Maluszki

Dzisiaj odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Programu Czytelniczego Maluch w świecie książki, w którym uczestniczyły dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Dziękujemy za miłą współpracę i udział maluszków w zajęciach. Było nam bardzo miło. Pozdrawiamy Dyrekcje, Wychowawców, a także Rodziców i kochane dzieci. Zapraszamy do naszej biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

Wystawka

Zapraszamy do oglądania wystawki ilustracji wykonanych do książek czytanych przez uczniów w ramach projektu NASZA MAŁA BIBLIOTEKA. Ilustracje wykonały dzieci z klasy III e SP nr 2 w Obornikach pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Matoszko- Zagrodzkiej.

czytaj więcej

dodano: 10-05-16

Tydzień Bibliotek 2016

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy odwiedził Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i Starosta Andrzej Okpisz. Goście złożyli bibliotekarzom najserdeczniejsze życzenia powodzenia w realizacji marzeń zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Podkreślali też dużą rangę naszej instytucji w upowszechnianiu czytelnictwa i kultury dla ziemi obornickiej. Życzenia złożył również Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz liczni czytelnicy, a także zaprzyjaźnione przedszkola i szkoły. W czasie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach. Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych na te okoliczność. Odwiedziły nas również przedszkolaki z Przedszkola Zaczarowane w Obornikach i przedszkola Słoneczny Świat w Obornikach. Za wszystkie życzenia i wyrazy sympatii z całego serca dziękujemy.

czytaj więcej

dodano: 10-05-16

Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach

W sobotę, 7 maja 2016 r. odbył się wernisaż wystawy „Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach”. Na uroczystość przybyli starosta Andrzej Okpisz, Grzegorz Mantyk Prezes Zarządu Motoklubu Oborniki, Wiktor Firlik , długoletni prezes poznańskiej Unii, przyjaciele, rodzina. Tadeusz Ratajczak przedstawiając osiągnięcia sportowe Jana Kwiatkowskiego, wspomniał też o ojcu Jana –Stanisławie wielokrotnym zwycięzcy ogólnopolskich rajdów motocyklowych w czasach powojennych, a także o osiągnięciach sportowych synów, czyli Marka i Roberta. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, dyplomy, puchary, odznaczenia, sportowe trofea trzech pokoleń rodziny Kwiatkowskich, a przede wszystkim 2 motocykle, na których jeździł Jan Kwiatkowski i jego syn Robert. Najwięcej miejsca poświęcono Janowi Kwiatkowskiemu, członkowi Motoklubu Unia Poznań w latach 1966-83, który specjalizował się w wyścigach trawiastych. Jak mówił T. Ratajczak- Jego osiągnięcia budziły podziw i przyciągały na zawody ogromne rzesze oborniczan. W 1974 roku wygrał międzynarodowy wyścig I Memoriału im. J. Mielocha, w 1977 r. otrzymał puchar dla najlepszego polskiego zawodnika w międzynarodowym wyścigu o Złoty Kask, dwa razy zwyciężył w renomowanych wyścigach o Puchar Koziołków. W latach 1978 i 1982 odnosił sukcesy na międzynarodowych wyścigach w niemieckim Teterow. Zgromadzone eksponaty budzą szacunek i podziw dla osiągnięć sportowych Pana Jana. Wystawę można oglądać do końca maja.

czytaj więcej

dodano: 07-05-16

Chiny od góry do dołu

W ramach projektu \"Biblioteka- miejsce spotkań\" realizowanego przez Instytut Badania i rozwoju Aktywności Społecznej we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach w piątkowy wieczór obornicką bibliotekę odwiedził Marek Pindral, autor książki „Chiny od góry do dołu” (2013) i niedawno wydanej „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie poświęcone było Chinom, w których autor spędził dwa lata jako wykładowca języka angielskiego. To pozwoliło mu poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu uczestnicy tego wyjątkowego , prawie dwugodzinnego wykładu obejrzeli zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiedzieli się też, dlaczego autor został tam wzięty za szpiega, dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzili wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchali o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, za wyjątkiem stołu oraz kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G.. Po spotkaniu autor podpisywał egzemplarze swojej książki. Spotkanie dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 05-05-16

Spotkanie autorskie

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Markiem Pindralem, które odbędzie się 6.05 (piątek) o godz. 18.00.

czytaj więcej

dodano: 28-04-16

Finisaż wystawy

26 kwietnia odbył się w naszej bibliotece finisaż wystawy Bernadety Bubacz. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Odwiedzającym szczególnie spodobały się pejzaże malowane przez artystkę, a także portrety i akty.

czytaj więcej