Aktualności

dodano: 25-05-16

Majowy wieczór poetycko-muzyczny

19 maja w naszej bibliotece odbył się wieczór poetycko-muzyczny pt. Halina Poświatowska- poetka miłości, przygotowany przez Towarzystwo Literackie Poetycki Wędrowiec. wiersze poetki czytali Maria Kogut, Barbara Zielińska, Agnieszka Pawlak, Jolanta Staniszewska, Oliwia Kąkol, Henryk Wojtysiak. Stronę muzyczną spotkania zapewnił Tomasz Misterski z Grażyną Stypułą i Jolantą Staniszewską. Występ maturzystów Natalii Łaszczewskiej i Daniela Dobiegały wywołał wzruszenie wśród publiczności. Pięknie wykonany utwór młodzi artyści musieli wykonać raz jeszcze. Właścicielka kwiaciarni \"Lawendowy Zakątek\" pani Justyna Dopieralska obdarowała występujących bukietami konwalii. Wieczór pełen był poezji, muzyki, zapachu bzu i konwalii.

czytaj więcej

dodano: 18-05-16

Ciocia Jadzia w bibliotece

13 maja odwiedziła naszą bibliotekę Eliza Piotrowska autorka książek dla dzieci. Pisarka spotkała się z dziećmi ze SP nr 2 i 3 w Obornikach, które wysłuchały opowieści o Cioci Jadzi bohaterce książek Piotrowskiej. Pisarka opowiadała też o podróżach, szczególnie o dwóch pięknych miastach: Rio i Rzymie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Biblioteka- miejsce spotkań realizowanego z Fundacją Instytut Badania i Rozwoju Aktywności Społecznej Ibras. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 16-05-16

Poeci w Wągrowcu

12 maja 2016 w Bibliotece Powiatowej w Wągrowcu odbył się uroczysty benefis poświęcony 45 rocznicy pracy literackiej Jolancie Nowak- Węklarowej- pośmiertnie. Gościem wieczoru byli członkowie Towarzystwa Literackiego \"Poetycki Wędrowiec\". Maria Kogut, Barbara Zielińska, Agnieszka Pawlak, Henryk Wojtysiak czytali poezje pani Jolanty, a Tomasz Misterski nastrojowymi piosenkami uświetnił ten uroczysty wieczór.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

A to feler westchnął seler, czyli w Kąciku o warzywach.

Wiosna w pełni, więc przyszedł czas by porozmawiać z najmłodszymi o warzywach i witaminkach. Dzieci biorące udział we wczorajszym spotkaniu w Bibliotecznym Kąciku Malucha poznały wiersze Juliana Tuwima Warzywa oraz Jana Brzechwy Na straganie, Pomidor. Recytacji towarzyszył pokaz warzyw, a później najmłodsi musieli poradzić sobie z wyklejanką.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

Żegnamy Maluszki

Dzisiaj odbyło się ostatnie spotkanie w ramach Programu Czytelniczego Maluch w świecie książki, w którym uczestniczyły dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Dziękujemy za miłą współpracę i udział maluszków w zajęciach. Było nam bardzo miło. Pozdrawiamy Dyrekcje, Wychowawców, a także Rodziców i kochane dzieci. Zapraszamy do naszej biblioteki.

czytaj więcej

dodano: 12-05-16

Wystawka

Zapraszamy do oglądania wystawki ilustracji wykonanych do książek czytanych przez uczniów w ramach projektu NASZA MAŁA BIBLIOTEKA. Ilustracje wykonały dzieci z klasy III e SP nr 2 w Obornikach pod kierunkiem wychowawcy Małgorzaty Matoszko- Zagrodzkiej.

czytaj więcej

dodano: 10-05-16

Tydzień Bibliotek 2016

8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji pracowników Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy odwiedził Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i Starosta Andrzej Okpisz. Goście złożyli bibliotekarzom najserdeczniejsze życzenia powodzenia w realizacji marzeń zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Podkreślali też dużą rangę naszej instytucji w upowszechnianiu czytelnictwa i kultury dla ziemi obornickiej. Życzenia złożył również Poseł na Sejm RP Krzysztof Paszyk oraz liczni czytelnicy, a także zaprzyjaźnione przedszkola i szkoły. W czasie Tygodnia Bibliotek odwiedziły nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach. Uczniowie brali udział w zajęciach przygotowanych na te okoliczność. Odwiedziły nas również przedszkolaki z Przedszkola Zaczarowane w Obornikach i przedszkola Słoneczny Świat w Obornikach. Za wszystkie życzenia i wyrazy sympatii z całego serca dziękujemy.

czytaj więcej

dodano: 10-05-16

Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach

W sobotę, 7 maja 2016 r. odbył się wernisaż wystawy „Rodzina Kwiatkowskich- trzy pokolenia na motorach”. Na uroczystość przybyli starosta Andrzej Okpisz, Grzegorz Mantyk Prezes Zarządu Motoklubu Oborniki, Wiktor Firlik , długoletni prezes poznańskiej Unii, przyjaciele, rodzina. Tadeusz Ratajczak przedstawiając osiągnięcia sportowe Jana Kwiatkowskiego, wspomniał też o ojcu Jana –Stanisławie wielokrotnym zwycięzcy ogólnopolskich rajdów motocyklowych w czasach powojennych, a także o osiągnięciach sportowych synów, czyli Marka i Roberta. Na wystawie można obejrzeć zdjęcia, dyplomy, puchary, odznaczenia, sportowe trofea trzech pokoleń rodziny Kwiatkowskich, a przede wszystkim 2 motocykle, na których jeździł Jan Kwiatkowski i jego syn Robert. Najwięcej miejsca poświęcono Janowi Kwiatkowskiemu, członkowi Motoklubu Unia Poznań w latach 1966-83, który specjalizował się w wyścigach trawiastych. Jak mówił T. Ratajczak- Jego osiągnięcia budziły podziw i przyciągały na zawody ogromne rzesze oborniczan. W 1974 roku wygrał międzynarodowy wyścig I Memoriału im. J. Mielocha, w 1977 r. otrzymał puchar dla najlepszego polskiego zawodnika w międzynarodowym wyścigu o Złoty Kask, dwa razy zwyciężył w renomowanych wyścigach o Puchar Koziołków. W latach 1978 i 1982 odnosił sukcesy na międzynarodowych wyścigach w niemieckim Teterow. Zgromadzone eksponaty budzą szacunek i podziw dla osiągnięć sportowych Pana Jana. Wystawę można oglądać do końca maja.

czytaj więcej

dodano: 07-05-16

Chiny od góry do dołu

W ramach projektu \"Biblioteka- miejsce spotkań\" realizowanego przez Instytut Badania i rozwoju Aktywności Społecznej we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach w piątkowy wieczór obornicką bibliotekę odwiedził Marek Pindral, autor książki „Chiny od góry do dołu” (2013) i niedawno wydanej „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie poświęcone było Chinom, w których autor spędził dwa lata jako wykładowca języka angielskiego. To pozwoliło mu poznać ten kraj od podszewki, dzięki czemu uczestnicy tego wyjątkowego , prawie dwugodzinnego wykładu obejrzeli zdjęcia nie tylko zachwycającej przyrody czy zabytków, ale dowiedzieli się też, dlaczego autor został tam wzięty za szpiega, dlaczego tylu Chińczyków śpi w płaszczach, a po ulicach chodzi w piżamach. Odwiedzili wioskową szamankę, domy biedne i bogate. Posłuchali o chrzcie kurzą krwią i o tym, czy rzeczywiście można jeść wszystko, co ma nogi, za wyjątkiem stołu oraz kto nosi na głowie włosy zmarłych przodków, nadal czci drzewa i dlaczego ciągle pali się tam pieniądze. A także z jakiego powodu astrolog kazał po roku odkopać ciało pana G.. Po spotkaniu autor podpisywał egzemplarze swojej książki. Spotkanie dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 05-05-16

Spotkanie autorskie

Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Markiem Pindralem, które odbędzie się 6.05 (piątek) o godz. 18.00.

czytaj więcej