Aktualności

dodano: 05-06-17

Czytanie zbliża

Rozpoczął się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Z tej okazji odbędzie się w naszej bibliotece wiele spotkań. W miniony piątek odwiedziła nas grupa Maluchów z Przedszkola Kolorowe Nutki w Obornikach. Wspólnie świętowaliśmy 50 urodziny Reksia, sympatycznego bohatera polskiej dobranocki.

czytaj więcej

dodano: 01-06-17

Warsztaty- biżuteria

Zapraszamy serdecznie na warsztaty wyrobu biżuterii, które odbędą się 2 czerwca o godz. 16.00. Warsztaty poprowadzi Justyna Dopieralska.

czytaj więcej

dodano: 01-06-17

Spotkanie autorskie- Marcin Mortka

22 maja naszą bibliotekę odwiedził pisarz Marcin Mortka. Zgromadzonej publiczności opowiedział o swojej twórczości. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 01-06-17

Dzień Dziecka w bibliotece- Zabawki sercem szyte

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy "Zabawki sercem szyte". Teresa Wawrzyniak i Wiesława Kramer stworzyły piękne, ręcznie robione laleczki, króliczki i misie. Każda z zabawek jest jedyna i niepowtarzalna. Wystawa cieszy się ogromną popularnością. Zachęcamy do oglądania.

czytaj więcej

dodano: 29-05-17

Biblioteczny Kącik Malucha

Zajęcia w Bibliotecznym Kąciku Malucha (31.05.2017) zostają odwołane. Za utrudnienia przepraszamy.

czytaj więcej

dodano: 29-05-17

Dom, który mam i Ciebie Mamo w nim...

25 maja w naszej bibliotece odbył się kolejny wieczór poetycko-muzyczny. Tym razem członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec uczcili Dzień Matki. Gościem specjalnym wieczoru była Julia Fiedor, uczennica Gimnazju7m nr 2 w Rogoźnie, laureatka IX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 24-05-17

W cieniu minaretów. Oman

19 maja naszą bibliotekę odwiedził Marek Pindral. Tym razem zabrał nas w podróż do Omanu. Autor spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, dlatego jak w baśniach Szeherezady, posłuchaliśmy barwnej opowieści, splecionej z wielu wątków: O flakonie perfum, które kosztują więcej, niż samochód i wielbłądach, droższych od żon. O tym, że zakazana może być nie tylko muzyka, ale nawet noszenie okularów przeciwsłonecznych. Zobaczyliśmy pogranicze Jemenu, skąd królowa Saby wiozła Salomonowi kadzidło. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że wspomniany Salomon to prorok Sulejman, postać ważna również dla muzułmanów, bo wyrastamy przecież z tego samego, biblijnego pnia. Poznaliśmy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem na wspólne modły do meczetów. Chętni mogli nabyć książkę wraz z autografem Autora… Marek Pindral odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując napotykaną po drodze rzeczywistość, której czasami stawał się częścią, bo poza Polską zamieszkał na dłużej także w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów („Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”), w 2013 ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka („Chiny od góry do dołu”), a niedawno „W cieniu minaretów. Oman”. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

czytaj więcej

dodano: 17-05-17

Po drodze Afryka. Jak mały fiat podbił Afrykę.

16 maja naszą bibliotekę odwiedził Arkady Paweł Fiedler, wnuk polskiego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera, który zabrał nas podróż po Afryce. Była to jednak podróż wyjątkowa ponieważ Arkady Paweł Fiedler przejechał kontynent fiatem 126 p. Jego podróż rozpoczęła się w Egipcie, a zakończyła w Republice Południowej Afryki. Podróżnik podkreślał, że:„Projekt PoDrodze zrodził się w mojej głowie w 2008 roku, powstał z pasji podróży samochodowych, sentymentu do Małego Fiata i potrzeby spełnienia osobistych bardzo subiektywnych pragnień poznawania świata.” Dzięki temu uczestnicy spotkania mogli posłuchać o barwnych przygodach „małego fiata” i jego właściciela na afrykańskich drogach i bezdrożach. Dodatkowym atutem opowieści były piękne zdjęcia i krótkie filmiki, dzięki którym można było choć w małym stopniu przenieść się na chwilę na afrykański kontynent. W spotkaniu wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 1 i 3 w Obornikach, Szkoły Podstawowej nr 2 i 3 w Obornikach, Gimnazjum w Rożnowie, a także dorośli czytelnicy i mieszkańcy Obornik. Spotkanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Przystanek Biblioteka Publiczna w Obornikach.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Popołudnie w bibliotece- lapbook

10 maja odbyły się kolejne warsztaty w ramach Popołudnia w bibliotece. Tym razem wspólnie z czytelnikami tworzyliśmy lapbook- "książkę na kolanach". Lapbook to rodzaj tematycznej teczki, w której możemy umieścić informacje na wybrany temat.Teczka ta pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, wykresy, słówka, wycinanki. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook może być przydatny do zbierania informacji i wiedzy na różne tematy. Uczestnicy zajęć najpierw wyszukiwali w zbiorach biblioteki książki o zagadnieniach, które ich interesował. Następnie przyszedł czas na wytężoną prace, której efektem są piękne teczki min. o lesie, koniach, delfinach, sowach, zwierzętach, piłkarzach czy bibliotece. W zajęciach wzięły też udział nauczycielki z przedszkola Kolorowe Nutki Anna Jagoda i Sara Szklarska. Dziękujemy za pomoc. Natomiast dzieciom i rodzicom dziękujemy za udział w zajęciach i mamy nadzieję, że informacji w teczkach będzie przybywać.

czytaj więcej

dodano: 11-05-17

Maluch w świecie książki

Dzisiaj zakończyliśmy kolejny Program Czytelniczy. Tym razem przyszedł czas pożegnać dzieci ze Żłobka Miejskiego w Obornikach. Dziękujemy za całoroczną współpracę Dyrekcji i Paniom Wychowawczyniom. W prezencie każdy maluszek otrzymał pamiątkowy dyplom i książeczkę.

czytaj więcej