Aktualności

dodano: 12-10-21

"Antoni Małecki - życie i twórczość". Relacja z konferencji.

Antoni Małecki nie jest postacią z pierwszych stron gazet. Chociaż nieco ponad sto lat temu na okładkach się pojawiał. Antoni Małecki nie figuruje na liście patronów roku 2021. A przecież urodził się dokładnie w tym samym czasie co Norwid. I wreszcie – Antoni Małecki często umieszczany jest w kategorii „wielcy zapomniani”. Zupełnie niesłusznie. Udowodniła to konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Obornikach, której to instytucji od ponad 30 lat patronuje zacny uczony.

czytaj więcej

dodano: 12-10-21

Inteligencja nie jedno ma imię - warsztaty z młodzieżą

W poniedziałkowy poranek w naszej bibliotece miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Dzięki wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu odbyły się u nas multimedialne warsztaty dla młodzieży w ramach mikrofestiwalu DEKAKON.

czytaj więcej

dodano: 12-10-21

"Lato z ptakami odchodzi"

Muzyka łagodzi obyczaje, a trochę humoru jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło. Zwłaszcza u progu jesieni. Dlatego lubimy takie kameralne spotkania w bibliotece, po których uśmiech długo jeszcze nie schodzi z twarzy naszych czytelników i bywalców. W czwartek, 7 października, duet gitarowy w składzie Michał Siekierski i Antoni Żuromski zabrał nas w podróż z piosenką turystyczną. Gościnnie na spotkaniu wystąpił kabareciarz Mieczysław Góra, który doprowadził zebranych do łez.

czytaj więcej

dodano: 19-10-21

W piękny rejs...

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu "Biblioteka oknem na świat". Już w najbliższy czwartek, 21 października, o godz. 18.00, Adrianna Kurkowiak opowie o niezwykłej podróży na pokładzie żaglowca "Dar Młodzieży". Trasa, która wiodła z Los Angeles, przez Acapulco do Panamy była fragmentem Rejsu Niepodległości, w którym mogli wziąć udział tylko nieliczni. Poniższe zdjęcia to przedsmak tego, co nas czeka.

czytaj więcej

dodano: 08-10-21

Przedszkolaki w bibliotece

W piątkowy poranek - 8 października, bibliotekę odwiedziła grupa 6-latków z Przedszkola „Bajeczka” w Obornikach. Dzieci wzięły udział w swojej pierwszej lekcji bibliotecznej.

czytaj więcej

dodano: 07-10-21

108. rocznica śmierci Antoniego Małeckiego

"W milczeniu zaległy tłumy ulicę Ossolińskich we Lwowie. Ze wszystkich stron kraju naszego pospieszyło obywatelstwo, aby oddać ostatnią posługę jednemu z najzacniejszych, najdzielniejszych szermierzy dla sprawy polskiej. Usnął na wieki mąż wielki, uczony niepośledni, patryota szerokiego serca, zgasł starcem w podeszłym wieku w tem mieście, które patrzyło na kilkadziesiąt lat życia jego, żmudnego i pracowitego (...)." [Nowości ilustrowane, Kraków, 18 października 1913 r.]

czytaj więcej

dodano: 29-09-21

Zapraszamy na konferencję do Objezierza

W środę, 6 października, w Domu Kultury w Objezierzu odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Antoni Małecki - życie i twórczość". Wydarzenie jest elementem obchodów 200. rocznicy urodzin patrona Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach. W sesji wezmą udział prelegenci m.in. z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

czytaj więcej

dodano: 30-09-21

Gorzko, gorzko

Klub, kobiety, kawa... no i ta książka! Żywimy pewną słabość do powieści Joanny Bator i wcale tego nie ukrywamy. „Gorzko, gorzko” to wciągająca saga czy, jak to określa autorka - patchwork na cztery historie. Rozsiadłyśmy się w losach bohaterek i wcale nie chciało nam się z nich wychodzić.

czytaj więcej

dodano: 27-09-21

Zapraszamy na warsztaty z Kicią Kocią

Z wielką przyjemnością zapowiadamy wydarzenie, które będzie prawdziwą gratką dla miłośników Kici Koci. A z pewnych źródeł wiemy, że nie brakuje ich w naszym mieście;) W sobotę, 23 października, o godz. 11.00, odbędą się "Warsztaty z Kicią Kocią", które specjalnie dla czytelników naszej biblioteki poprowadzi Bajanka.

czytaj więcej

dodano: 27-09-21

Na Antypodach z Michaliną Kupper

W czwartkowe popołudnie, 23 września, w ramach cyklu "Biblioteka oknem na świat", w daleką podróż zabrała nas Michalina Kupper. Przedstawiona przez panią Michalinę relacja z podróży po Australii, Nowej Zelandii i Papui Nowej Gwinei byłą wciągająca, interesująca, okraszona mnóstwem szczegółów i pięknymi zdjęciami. A co najważniejsze...

czytaj więcej