Aktualności

dodano: 16-11-18

Spotkanie z dr Markiem Rezlerem

W miniony wtorek, na specjalnej konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, zaprezentowano pierwsze egzemplarze „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Zaledwie dwa dni po tym wydarzeniu, 15 listopada br., Biblioteka Publiczna w Obornikach gościła jednego z autorów opracowania, dr Marka Rezlera. Historyk, który od ponad 40 lat zajmuje się tematem Powstania Wielkopolskiego, obszernie opowiadał o bohaterskim zrywie przytaczając zarówno fakty powszechnie znane, jak i liczne ciekawostki. Pisarz chętnie odpowiadał na pytania publiczności oraz podpisywał swoje książki. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 14-11-18

Niebieskie nuty

Od czasów bajki "Księżniczka i Żaba" wiadomo, że najlepiej na jazzie znają się krokodyle! Potwierdził to dzisiejszy koncert edukacyjny, podczas którego artyści z Agencji Artystycznej Art Bonsai wprowadzili dzieci w świat muzycznych improwizacji i niebieskich nut. Przedszkolaki miały też okazję bliżej przyjrzeć się takim instrumentom jak saksofon i pianino cyfrowe. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 14-11-18

Mamy i bobasy jesiennie

We wtorek 13 listopada tematem przewodnim "Warsztatów dla mamy i bobasa" były jesienne liście. Dziękujemy za wspólne twórcze działania.

czytaj więcej

dodano: 08-11-18

Nastrojowy koncert w bibliotece

Jesienna aura sprzyja nastrojowej muzyce. Wczoraj z krótkim recitalem wystąpił u nas Bruno Stieler - altowiolista, student V roku Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Repertuar, na który złożyły się utwory z rożnych epok, pokazał całą paletę możliwości altówki. Publiczności szczególnie spodobał się motyw z musicalu Skrzypek na dachu brawurowo zagrany przez młodego muzyka.

czytaj więcej

dodano: 06-11-18

Przedszkolaki uczciły 100. rocznicę odzyskania niepodległości

Mazurek Dąbrowskiego, który wybrzmiał z kilkunastu małych gardeł rozpoczął uroczysty apel z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości. Dzieci z Zespołu Przedszkoli w Obornikach przygotowały wspaniały program składający się z wierszy i piosenek patriotycznych, a następnie przedstawiły go rodzicom, nauczycielom oraz zaproszonym gościom.

czytaj więcej

dodano: 09-11-18

Otwarcie wystawy „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”

Rok 2018 dla mieszkańców Wielkopolski jest podwójnie ważny. Nie sposób bowiem oddzielić 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości od wydarzeń, które rozpoczęły się na naszych ziemiach 27 grudnia 1918 r. Wystawa „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”, której uroczyste otwarcie nastąpiło 8 listopada br. w Bibliotece Publicznej w Obornikach, znakomicie wpisuje się w obchody roku jubileuszowego.

czytaj więcej

dodano: 05-11-18

Żyjesz w naszej pamięci...

Przez ponad 12 lat swojej działalności Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec” przygotowało kilkadziesiąt wieczorów poetycko-muzycznych. Ten, który artyści zaprezentowali w Dzień Zaduszny, był jednym, którego woleliby nigdy nie wykonać. Piątkowy koncert był hołdem. Był podziękowaniem. Był wspomnieniem. Był żalem. Był wzruszeniem. Był śmiechem przez łzy. Udowodnił też jak wielką, wyzwalającą moc mają poezja i muzyka.

czytaj więcej

dodano: 30-10-18

Dudy, sierszeńki, mazanki, czyli koncert Romualda Jędraszaka w Rożnowie

Jednym z elementów realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Obornikach projektu w ramach programu „Partnerstwo dla książki” są koncerty lokalnych artystów. 30 października br. tegoroczny laureat nagrody im. Oskara Kolberga, dudziarz Romuald Jędraszak zaprezentował się uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rożnowie. Towarzyszyła mu pani Katarzyna Hełpa-Liszkowska, etnolog i antropolog kultury.

czytaj więcej

dodano: 25-10-18

Spacer z historią

19 października br. grupa młodych oborniczan wzięła udział w pieszym rajdzie ulicami naszego miasta. Trasa nie była przypadkowa, ponieważ wiodła do miejsc przedstawionych w historycznym albumie „Powiatowe Miasto Oborniki 1925”. Dzięki staraniom Biblioteki Publicznej w Obornikach album ten ukaże się niebawem w wersji drukowanej, dostępnej wszystkim mieszkańcom.

czytaj więcej

dodano: 24-10-18

Uczniowie z Kowanówka pasowani na czytelników

We wtorkowy poranek, 23 października, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w uroczystości pasowania na czytelnika w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku. Podczas tego spotkania dzieci za naszym pośrednictwem zapoznały się z zasadami wypożyczania książek. Usłyszały też historię o „Bałaganie w bibliotece” oraz wsparły bibliotekarki w recytacji znanego wszystkim wiersza „Lokomotywa”.

czytaj więcej