Aktualności

dodano: 29-01-18

Zagrali skocznie Dzieciąteczku, czyli kolędowanie w bibliotece

W piątkowy wieczór, 26 stycznia, mury biblioteki wypełnił radosny śpiew kolęd. U schyłku okresu bożonarodzeniowego, licznie przybyłej publiczności zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 ze wspaniale przygotowanymi jasełkami, energetyczny zespół Do Re Mi z ZSS w Kowanówku oraz Państwo Jolanta i Robert Sadowscy z przyjaciółmi. Wspólny śpiew przy wtórze instrumentów rozradował wszystkich uczestników tego pięknego spotkania – aż żal, że następne kolędowanie dopiero za rok.

czytaj więcej

dodano: 22-01-18

Zapomniane krajobrazy pamięci przywołane w bibliotece

W piątkowy wieczór, 19 stycznia, w Bibliotece Publicznej odbył się wykład pt. "Ziemia skrywa kości. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku". Prof. Jerzy Kołacki z Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego specjalizacją są m.in. stosunki polsko – niemieckie, szczególnie po II wojnie światowej oraz polityka pamięci w XX wieku, przedstawił tytułowe zagadnienie z uwzględnieniem obecnego stanu badań naukowych nad kwestią protestanckich przestrzeni pamięci w Wielkopolsce. Podczas spotkania głos zabrał także pan Bartosz Kiełbasa reprezentujący Towarzystwo Przyjaciół Konina oraz pan Adam Maliński, nauczyciel z ZS w Objezierzu, który naświetlił sytuację cmentarzy protestanckich usytuowanych w okolicach Obornik. Wykład zorganizowano dzięki staraniom radnego, pana Marka Lemańskiego.

czytaj więcej

dodano: 18-01-18

III Międzyszkolny Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego w bibliotece

18 stycznia w bibliotece odbył się III Międzyszkolny Przegląd Twórczości ks. Jana Twardowskiego, którego organizatorem był Zespół Szkół w Kowanówku. Na widowni zasiedli zaproszeni goście: ks. Rafał Banaszak – Proboszcz Parafii św. Józefa w Obornikach, pani Dorota Mullauer z Przedszkola nr 1 „Bajeczka” w Obornikach, pani Katarzyna Rabiega z Wydawnictwa Świętego Wojciecha w Poznaniu oraz pani Elżbieta Kidacka - ilustratorka książek ks. Jana Twardowskiego.

czytaj więcej

dodano: 16-01-18

Mądre Sowy pomagają ptakom i zwierzętom w zimie

Tematem przewodnim pierwszego styczniowego spotkania dzieci z Klubu Mądrej Sowy było pomaganie zwierzętom w trudnych warunkach zimowych. Uczestnicy warsztatów przekonali się jak ważne funkcje pełnią karmniki, a zwłaszcza systematyczne zaopatrywanie ich w pokarm dla naszych małych skrzydlatych przyjaciół. Sowy zajrzały też do zimowego lasu i dowiedziały się co o tej porze roku porabiają jego mieszkańcy. Podczas warsztatów był czas i na pracę (jej efekty można podziwiać w bibliotecznym holu) i na dobrą zabawę - tym razem z wykorzystaniem teatrzyku. Na kolejnych zajęciach Sowy dowiedzą się wszystkiego o sportach zimowych - zapraszamy serdecznie!

czytaj więcej

dodano: 13-01-18

Zapraszamy na wykład

Już w najbliższy piątek, 19 stycznia, o godzinie 18.00 w bibliotece odbędzie się wykład prof. Jerzego Kołackiego pt. "Ziemia skrywa kości. Zapomniane krajobrazy pamięci – cmentarze protestanckie w Wielkopolsce po 1945 roku". Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

czytaj więcej

dodano: 12-01-18

Garstka Azji w bibliotece

11 stycznia br. w bibliotece odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Molińskiego „Kambodża, Wietnam”. W nastrój wędrówki po Półwyspie Indochińskim wprowadziła zwiedzających woń aromatycznych kadzideł, a degustacja oryginalnej azjatyckiej herbaty pozwoliła na posmakowanie atmosfery tych odległych zakątków świata. Goście przybyli do biblioteki mieli okazję wysłuchać malowniczych opowieści o krajach uwiecznionych na zdjęciach, a także porozmawiać z uczestnikami azjatyckiej wyprawy. Te kilkadziesiąt fotografii nie pokazuje zabytków – to „życie, to garstka z kilku tysięcy moich zdjęć przywiezionych z Azji południowo-wschodniej” - pisze o swojej wystawie sam autor. Ekspozycję można oglądać w holu biblioteki do końca stycznia. Zapraszamy!

czytaj więcej

dodano: 12-01-18

Koncert odwołany

Wszystkich, którzy wybierali się na dzisiejszy koncert uczniów Aliny Forysiak "Daję Ci Panie moje granie i śpiewanie" z przykrością informujemy, że wydarzenie zostało odwołane z przyczyn niezależnych od organizatorów.

czytaj więcej

dodano: 11-01-18

Krasnoludki są na świecie

Uwielbiamy gdy do naszej biblioteki przychodzi Żłobek! Styczniowe spotkanie w ramach programu czytelniczego "Maluch w świecie książki" poświęcone było krasnoludkom. Po wysłuchaniu opowieści Pani Basi Zielińskiej o tym, co się dzieje w domach gdy ich mieszkańcy wychodzą lub śpią, dzieci zgodnie przyznały, że skrzaty naprawdę istnieją. Utwierdziły ich w tym przekonaniu bajki o Królewnie Śnieżce, o Sierotce Marysi, a także o nieco zapomnianym krasnalu Hałabale. Maluchy, z pomocą Cioć, zaśpiewały bardzo znaną piosenkę "My jesteśmy krasnoludki", a następnie wykleiły piękne ubranka dla bajkowych bohaterów. PS. Z radością zauważamy, że nasi najmłodsi bywalcy czuja się w bibliotece coraz pewniej.

czytaj więcej

dodano: 08-01-18

Zapraszamy na wernisaż

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Jerzego Molińskiego "Kambodża, Wietnam", który odbędzie się 11 stycznia 2018 r. (czwartek) o godzinie 18.00 w siedzibie biblioteki.

czytaj więcej