Aktualności

dodano: 12-09-19

Wrześniowe warsztaty komiksowe

11 września odbyły się kolejne warsztaty komiksowe. Tym razem tematem było tworzenie grafiki i rysunków. Uczestnicy dowiedzieli się jak opracować plastycznie fabułę komiksu, jak dokonać wyboru stylu, techniki i wizerunku bohaterów, a także jak wykorzystać materiały źródłowe, zrobić podział i kompozycję kadrów i plansz. Zajęcia są elementem projektu "Łączy nas komiks". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 07-09-19

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem

Już 12 września, o godz. 18.00, zapraszamy na kolejną odsłonę popularnego cyklu "Spotkania z podróżnikami". Naszym gościem będzie Robert Czerniak, geograf, podróżnik, współautor książki "Podróże do granic". Podczas spotkania opowie, między innymi, o niezwykłej wyprawie, podczas której wraz ze swoim synem Joachimem przemierzył na rowerach Australię. Spotkanie jest elementem projektu "Biblioteka oknem na świat".

czytaj więcej

dodano: 07-09-19

Narodowe Czytanie 2019

"Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia (…)." W taki sposób Prezydent RP uzasadnił wybór 8 nowel, które stały się lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania. W Obornikach akcja odbyła się tradycyjnie dzień wcześniej, czyli 6 września.

czytaj więcej

dodano: 04-09-19

Paryskie piosenki

Czego słucha się, jedząc francuską bagietkę? Jakie dźwięki słychać na wieży Eiffla? Jaka muzyka rozbrzmiewa pod niebem Paryża? Dzięki artystom z Art Bonsai przenieśliśmy się dziś do stolicy Francji. Podczas wspaniałego koncertu, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Maniewie, dowiedziały się, m.in. do czego tańczą panowie i panie na moście w Awignon, poznały ciekawy instrument - akordeon, a także wysłuchały ponadczasowych piosenek muzyki francuskiej.

czytaj więcej

dodano: 02-09-19

Fantastyczny balik - relacja

Fantastyczny balik za nami! 30 sierpnia w bibliotece zaroiło się od księżniczek, wróżek, batmanów, pszczółek i mnóstwa innych bajkowych postaci. Dzieci bawiły się do muzyki na żywo, uczestniczyły w konkursach z nagrodami i zabawach. Każdy uczestnik baliku otrzymał drobny upominek, a w przerwach między tańcami można było poczęstować się łakociami. O małych czytelnikach nie zapomniała też maskotka Julka, która chętnie pozowała do wspólnych zdjęć. Balik był elementem projektu „Fantastyczna biblioteka”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

czytaj więcej

dodano: 29-08-19

Tadeusz Ratajczak – wyjątkowa osobowość ziemi obornickiej

W historii naszego miasta niewielu jest ludzi, o których można powiedzieć, że są niezastąpieni. Taką postacią był niewątpliwie Tadeusz Ratajczak. Rok, który upłynął bez jego obecności, utwierdził nas tylko w tym przekonaniu. 28 sierpnia, w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach, odbył się wernisaż wystawy „Tadeusz Ratajczak. Wyjątkowa osobowość ziemi obornickiej”.

czytaj więcej

dodano: 27-08-19

Mamy, bobasy, książki i ryż

Bobasy, które nie muszą jeszcze zważać na sztywne ramy roku szkolnego, postanowiły nie czekać do września i powróciły do regularnych spotkań już w sierpniu. Biblioteczne warsztaty, na które przybyły dziś prawdziwe tłumy, zapewniają maluchom mnóstwo wrażeń. Poza wierszykami, rymowankami i teatrzykiem Kamishibai (tym razem - „O panach palcach”), były piosenki oraz zabawy pobudzające zmysły. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie mamom, które udostępniają nam "warsztatowe" zdjęcia swoich pociech.

czytaj więcej

dodano: 27-08-19

Rowerem po wiedzę

Gdzie szukać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące historii Obornik? Harcerska intuicja od razu naprowadziła uczestniczki rajdu rowerowego na bibliotekę. Cieszymy się, że mogliśmy dziś gościć (oraz posłużyć wiedzą) harcerkom z kursu metodyki "Strumień" zorganizowanego przez Wielkopolską Chorągiew Harcerek ZHR "Jutrzenka".

czytaj więcej

dodano: 23-08-19

Wakacyjne dyskusje o książkach

W środowe popołudnie 21 sierpnia, odbyło się kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawialiśmy dwie fantastyczne książki: „Władcę Lewawu” Doroty Terakowskiej oraz „Most do Terabithii” Katherine Paterson.

czytaj więcej

dodano: 19-08-19

Nowa biblioteka w Ocieszynie

W sobotę, 17 sierpnia 2019, uroczyście otworzyliśmy dla czytelników bibliotekę w Ocieszynie.

czytaj więcej