Aktualności

dodano: 29-06-16

Z muzyką na wakacje

24 czerwca odbył się koncert uczniów Aliny Forysiak pt. „Z muzyką na wakacje”. Koncert ten stał się tradycyjnym punktem czerwcowych spotkań w bibliotece. Uczniowie pani Aliny prezentują swoje umiejętności nabyte podczas ostatniego roku nauki gry na instrumentach.

czytaj więcej

dodano: 29-06-16

INFORMACJA

czytaj więcej

dodano: 27-06-16

Niedziela ze smakiem

Nasza biblioteka miała przyjemność uczestniczyć we wczorajszej Niedzieli ze smakiem. W ramach projektu Biblioteka - miejsce spotkań, realizowanego z Fundacją IBRAS przeprowadzone zostały warsztaty decoupage. Każdy odwiedzający nasze stoisko mógł stworzyć własną, wyjątkową zakładkę. Zajęcia prowadziła Kinga Rakowska. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się też tablica Poezja ze smakiem. Odwiedzający czytali i podziwiali talent naszych poetów: Marii Kogut, Jolanty Staniszewskiej, Barbary Zielińskiej i Henryka Wojtysiaka. Poeci pięknie opisali nasze lokalne kawiarnie, smaczne miejsca i potrawy. Pani Basia Zielińska wręczyła wiersze Karolowi Okrasie, który był goście specjalnym Niedzieli ze smakiem. Dziękujemy Organizatorom za możliwość uczestniczenia w Dniach Obornik. A wszystkich odwiedzających nasze stoisko serdecznie pozdrawiamy.

czytaj więcej

dodano: 24-06-16

Niedziela ze smakiem

Nasza biblioteka weźmie udział w Niedzieli ze smakiem. Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można zrobić piękne zakładki techniką decoupage. Zapraszamy w godzinach: 10.30- 15.00.

czytaj więcej

dodano: 24-06-16

Wernisaż wystawy rzeźb Marioli Kalickiej

23 czerwca w obornickiej bibliotece miał miejsce wernisaż wystawy rzeźb Marioli Kalickiej. Rzeźbiarka pochodzi z Obornik. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w pracowni Bazylego Wojtowicza. Twórczość prezentowała na 27 wystawach indywidualnych, uczestniczyła w wielu wystawach środowiska, kraju i zagranicy. Uczestniczyła w sympozjach rzeźbiarskich w kraju i zagranicy. Jest laureatką Biennale Małych Form Rzeźbiarskich w Poznaniu (Grand Prix 1995), Salonów Zimowych w Warszawie, Biennale Dantesca (Rawenna), wystaw „Ekologia” Szczecin, Biennale Rzeźby- Kraków, Warsztaty Ceramiczne Wrocław, Wystawy „Satyrkon”,- Legnica, Wystawy Krajowej w Czarnkowie. Rzeźby Marioli Kalickiej znajdują się w zbiorach min: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centrum rzeźby w Orońsku, Muzeum miedzi w Legnicy, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Muzeum Chleba W Radzionkowie, Muzeum Regionalne w Barlinku, a także w zbiorach prywatnych. Jedna z rzeźb stoi też przed budynkiem biblioteki. Artystka wystawą Międzyczas, która można oglądać w bibliotece obchodzi 45-lecie pracy twórczej. Licznie zgromadzona publiczność świętowała z artystką.

czytaj więcej

dodano: 27-06-16

Oborniki, wakacje i my

22 czerwca odbył się wieczór- poetycko muzyczny zatytułowany Oborniki, wakacje i my. Wystąpili w nim członkowie Towarzystwa Literackiego Poetycki Wędrowiec: Maria Kogut, Jolanta Staniszewska, Alicja Jastrząbek, Barbara Zielińska, Oliwia Kąkol i Henryk Wojtysiak. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała wierszy o naszym mieście, mogła poznać historyczne ciekawostki o Obornikach, a także troszkę się pośmiać. Członkowie Wędrowca wystawili trzy autorskie skecze o Obornikach(Obornickie Wianki, Randka przy śluzie, Oborniki grillują), które wzbudziły salwy śmiechu. O stronę muzyczną spotkania zadbał Marcin Tietz z zespołu GRAF, z którym publiczność śpiewała piosenki kojarzące się z latem i miłością.

czytaj więcej

dodano: 24-06-16

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

W sobotę 18 czerwca Biblioteka Publiczna w Obornikach obchodziła swoje święto. Odbyło się ono w ramach projektu Biblioteka miejsce spotkań, realizowanego z Fundacją IBRAS. Celem święta była integracja społeczności Obornik z instytucją biblioteki. Na gości czekało wiele atrakcji min. akcja bookcrossing, wspólne malowanie graffiti, wystawa kolejek, loteria, teatr Kamishibai, zabawa z chustą animacyjną, wspólne rysowanie postaci literackich. Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Objezierzu zadbał o stronę kulinarną spotkania. Nauczyciele i uczniowie częstowali przybyłych gości licznymi smakołykami.

czytaj więcej

dodano: 23-06-16

Zapraszamy

czytaj więcej

dodano: 20-06-16

Stąd jestem, to moja Mała Ojczyzna 2016

„Stąd jestem-to moja mała Ojczyzna” to projekt edukacyjny realizowany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Obornickiej już po raz ósmy. Projekt swoim zasięgiem objął szkoły i przedszkola powiatu obornickiego. Projekt objął Patronatem Honorowym Starosta Obornicki Adam Olejnik oraz Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Projekt był współfinansowany ze środków Gminy Oborniki i Starostwa Powiatowego w Obornikach oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Projekt wszedł na stałe do programu obchodów Dni Obornik. Na konkursy wpłynęły prace wykonane przez dorosłych oraz przez uczniów ze szkół i przedszkoli z terenu powiatu obornickiego ( SP nr 2 Oborniki, SP nr 3 Oborniki, ZSz im. Unicef Oborniki, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kiszewie, SP Sycyn, SP nr 2 Rogoźno, SP Pruśce, ZSz im. Cegielskiego w Rogoźnie, Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie, Przedszkole „Bajka” , SP w Budziszewku, Gimnazjum nr 1 w Rogoźnie, LO Rogoźno, Gimnazjum w Ryczywole, SP Ryczywół). Wpłynęło 129 prac , udziały wzięły 134 osoby, pomogło nam 27 nauczycieli z 16 placówek. Prace ( formy literackie, muzyczne, plastyczne - album, plakat, makieta, rysunek, prezentacje multimedialne) - 41 rysunków, 2 obrazy na szkle, 15 makiet, 4 albumy, 6 plakatów, 10 prezentacji, 2 filmy,49 utworów literackich ( w tym 2 wywiady, 11 opowiadań i legend, 36 wierszy).

czytaj więcej

dodano: 20-06-16

Gitara i pióro

Chociaż gościło u nas wielu poetycko - muzycznych mistrzów, jednak ten koncert zapamiętamy długo. Wieczór 17 czerwca nastojem zaczarował słuchaczy - wiernych bywalców bibliotecznej, kameralnej sali, gdzie od czasu do czasu pojawiają się artyści wspaniali. Tomasz Górkiewicz koncertował, tworząc piękny nastrój i powód do radosnych uniesień publiczności a wszechstronność i dojrzały warsztat dawały dużą satysfakcję odbiorcom. Muzyka własna do wierszy znanych poetów a także ciekawe interpretacje innych autorów muzycznych, ujawniły wspaniałą osobowość artystyczną Naszego Gościa. Soczysta instrumentacja gitarowa połączona z bardzo wyrazistą narracją wokalną urzekała w interpretacjach Stachury, Kofty czy Cohena. Dla wielu z nas był to wieczór nostalgiczny, przesiąknięty muzycznymi wspomnieniami. Z niecierpliwością oczekiwać będziemy w Obornikach kolejnego spotkania z mistrzem nastroju - Górkiewiczem. Dziękujemy Panie Tomaszu !

czytaj więcej